Za razkola v BPC (1992-2004).

предложете нови секции към този форум
Потребителски аватар
iliana
Администратор

Мнениеот iliana » чет сеп 13, 2007 3:10 pm

Хора,

описаните от вас отношения и истории са в духа на най-долнопробните партийни порождения на "победилата демокрация"?! Като чета и двете страни, тръпки ме побиват.

"Вярно е, че ходихме при дядо Иларион, за да молим за работа. Но не знаете много неща от кухнята, така да се каже. Както виждате, аз не се крия под псевдоним, а съм с името си. Ходихме при него, защото самият дядо Инокентий ни каза накрая: Не мога да се занимавам повече с вас, отивайте при Максим, ако искате. Ще уважа вашия избор, ако ви вземе на работа. " Просто невероятно!

Четейки вашите постове, непредубеденият човек няма как и да заподозре, че под цялата тая грозна картина на църковната кухня стоят възвишени духовни цели и стремежи... Стоят ли? За какво се борите господа?

Господин Бачев, нищо лично, интересно ми беше да прочета информацията Ви. Фактите, твърдяни в писмото (истински или не няма как да знам) само потвърждават моето интуитивно отношение към църковната философия на т.нар. митрополит инокентий, което отношение никога в годините не съм искала нито да задълбочавам, нито да изследвам, защото цялата ви кауза, простете, намирам за духовно пропаднала.

И все пак, не можах да си изясня, какво всъщност целите с публикуване на писмото тук? Какво наистина искате да видите като резултат. Въобще, освен организационната и икономическа страна на разкола, която виждам лично не ви е допаднала от един момент нататък, каква е Вашата църковна позиция?

Господин "Прокимен", а Вашата?
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » чет сеп 13, 2007 3:58 pm

Уважаема Iliana,

Аз нямам какво да казвам повече. Отдавна съм се изприказвал. Не бих писал горните неща, ако не беше се появило въпросното писмо ни в клин, ни в ръкав. По съвест, намерих за свой дълг да отреагирам.
Последна промяна от prokimen на пет сеп 14, 2007 2:42 am, променено общо 2 пъти.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » чет сеп 13, 2007 4:19 pm

Може би ще е най-добре да се заключи темата, за да не изплуват стари текстови материали, които не биха допринесли конструктивност.
Потребителски аватар
iliana
Администратор

Мнениеот iliana » чет сеп 13, 2007 5:06 pm

dbachev
Потребител

Дядо Клименте, та ние бяхме състуденти!

Мнениеот dbachev » чет сеп 13, 2007 5:31 pm

dbachev
Потребител

Уважаема iliana,

Мнениеот dbachev » чет сеп 13, 2007 6:16 pm

Потребителски аватар
iliana
Администратор

Мнениеот iliana » чет сеп 13, 2007 7:38 pm

prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » пон сеп 17, 2007 9:30 pm

Господин Бачев,

След възникналите технически трудности на епистоларния ни контакт, желая да обърна вниманието Ви на това, че лично аз бих уважил евентуалното решение на Милчо Маринов да смени юрисдикцията си и да премине към Митрополит Симеон, ако всичко да би било по ПОЧТЕН НАЧИН, а не долнопробен ШАРЛАТАНСКИ ход.

Едва ли някой нормален човек би могъл да осмисли организирания от Милчо СКАНДАЛ срещу Митрополит Инокентий - да ви моли да му пишете писмо-послание, да му определя специално място в дневния си ред и да ПЛЮЕ В КЛАДЕНЕЦА, ОТ КОЙТО Е ПИЛ ВОДА.

След провала на шарлатанския маскарад, това същество има НАГЛОСТТА непосредствено след като се е гаврил с достойнството и авторитета на Митрополит Инокентий да го търси и го убеждава че е бил подведен, а и мен да въвлича в тази негова смрадна ТЪРЧИ-ЛЪЖИ ШАРЛАТАНИЯ.

Ето, това е дело на професионален играч, който няма никакви скрупули, никакъв срам и човешко достойнство. Точно това ме отврати до краен предел от неговите плиткоумни игри.

По устава на енорията им, който е регистриран пред немските власти, нямаше никаква необходимост да се свиква събрание и да се гласува. Още по-ненужни са били както Вашето Писмо-Послание да се очерни Дядо Инокентий, така и писателските опити на Полина Спирова. Според устава на енорията, не годишното енорийско събрание с гласуване решава юрисдикционната си принадлежност, а само църковното настоятелство. В него председателства Милчо с неговите хора. Но ето, че не се е намерил нито един почтен човек в това настоятелство да се опита да предотврати гаврата скандал, който се сгромоляса върху техните глави. Скандалът е че те нямат никакъв срам от хората и страх от Бога.

Ако в главата на поп Милчо имаше малко почтеност и сериозност, би следвало да си урежда преминаването по начин достоен за почтените хора - директно с администрацията на Митрополит Симеон.

Понеже този нагъл играч знае много добре че има сериозни канонични пречки да бъде свещеник, би трябвало да се поучи от предишните си авантюри и да не скандализира света със своята непочтеност.

Колкото до мен, аз съм потресен от чудовищната му наглост, достойна за Гинес. Иначе, изтощен от интригите в църковното настоятелство, които клокочеха като врящ чайник, аз отпреди 5 години бях подавал молба до Синода ни да ме освободи от възложеното ми послушание. Прочее, моето мнение е нямало толкова административен, колкото консултативен характер. Въпреки това, бранех с всички сили енорията им, хранейки празна надежда че един ден нещата ще потръгнат по църковному. В свое време молих писмено Патриарха да не изпращат иеромонах Харалампий във Франкфурт и да не предизвикват скандал, който би бил петно върху националното ни достойнство. За същото молих по телефона и Митрополит Кирил. Всичките ми безсънни нощи са били безкористни и не съм им струвал дори една стотинка. Те се оказаха неспособни да го осмислят и нека Бог ни бъди Съдия.

Всички би трябвало да си вземем подобаващ урок от франкфуртския скандал. Ваш дълг с Полина е да обясните на Милчо и антуража му какво са сега и на народа да не се осквернява с тази воняща търгашеска история там.
dbachev
Потребител

Дядо Владика,

Мнениеот dbachev » пон сеп 17, 2007 10:18 pm

Наистина не знам къде точно се получават тези символи, които не мога да ги разкодирвам. Но и така е добре.

Аз съм много възмутен от поведението на тези хора към Лили Шмидт. Познавам тази жена още от 1990 година. Един отец от Кюстендил я доведе най-напред в СДС, на Раковски 134. С него също сме състуденти - отец Неделчо (Дельо Тодев) - ръкоположен от дядо Иларион. Фактически той не е оттам, защото е роден в София, но майка му и баща му са кюстендилци и са познавали Лили Шмидт още от тяхната младост. Тя е родена на 22 март 1926 г. Та отецът я доведе на Раковски 134, а по-късно ние я взехме при нас - да помага. Колко много неща тази жена ни даде: хуманитарна помощ, лекарства, дрехи, одеяла, инвентар от армията на ГДР и редица други. Първата кола на дядо Инокентий беше от нея (става дума служебна кола). Тя организира първите кухни с топла храна за социално слаби хора и много други такива неща от този род.

И като си представя, че тя е била изолирана, тя, която беше в центъра на всичко - просто акъла, както се казва, не ми го побира. И може ли, наистина, отецът да си е мълчал, когато са я културно избутвали в заслужена почивка? Този термин - заслужена почивка, си е чисто изгонване, ако питате мен.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » вт сеп 18, 2007 9:08 am

Аз не съм присъствал на събранието на църковното настоятелство когато са изгонили Лили Шмид, която де факто се явява основателка на енорията. Затова нямам морално право да правя коментари, макар и да имам свое мнение.

Понеже Вие сте дайствали съвместно с Полина Спирова, която е подчертала в статията си около франкфуртския скандал, че Лили Шмид е помагала на "разкола", държа да обърна вниманието й, че така представена статията не отговаря на ИСТИНАТА.

Лили Шмид е лично обидена на Патриарх Максим, но ако имаше почтеност у Полина Спирова, би трябвало да уведоми доверчивата си тълпа читатели, че Лили Шмид помага много повече на патриаршеската юрисдикция. Един служител на ИСТИНАТА следва да спомене за помощите на г-жа Шмид в гр. Кюстендил, а Вие знаете най-добре, че там столовата за бедни не е била никога към Митрополит ИНОКЕНТИЙ.

Ако уважавате действително г-жа Шмид, следва да внушите на Полина да пише справедливо и без демагогска тенденциозност.

После, пак Вие би трябвало да знаете истината около някаква история с разпродажба на хуманитарна помощ от Вашия приятел или станал вече патриаршески човек от Княжево.

Когато се силите да очерните Митрополит Инокентий, като добросъвестен християнин, следва да казвате цялата истина и да не щадите онези предатели спрямо Митрополит Инокентий, които крадяха безпощадно и за да избегнат СЪДА, решиха да заглушат жигосаните си съвести и да свидетелствуват против Митрополит Инокентий, преминавайки към Патриарх Максим.

Понеже твърде много се злоупотреби с името на нашия Първоиерарх и се проглуши света с тези непочтени спрямо него съдебни процеси, почтените църковни писатели, ако служат на Бога и Неговата Правда, би трябвало да отразят крайния резултат, че СЪДЪТ не намери никаква вина у Митрополит Инокентий.

ДЕМАГОГИЯТА е от лукавия и всяка лъжа е оръдие на САТАНАТА, който е и баща на ЛЪЖАТА, според Св. Писание, ако въобще църковните драскачи го четат.

Прочее, да са му честити на Патриарха крадците и мошениците, които не се побояха от Бога да ги порази в лъжесвидетелството им, нито пък изпитват срам от безсъзнателната тълпа народ.

Безпринципните хора ще осмърдят навсякъде!

Господин Бачев,

Тъй като Вие бяхте години наред СЕКРЕТАР на Митрополит Инокентий, а сега действате съвместно с г-жа Полина Спирова, ще имате ли откровеността да запознаете читателите си за какви имоти на Запад обвиняваше Иван Желев по време на полицейската акция срещу нашата юрисдикция?

Понеже имах послушание на Запад, на мен не са ми известни никакви недвижими имущества. Сам аз живея в социално жилище и си изкарвам прехраната с почтен труд. Църковните ми пътувания не са стрували нито една стотинка на някого и сам съм си поемал разходите.
Понеже тук се спряга името на щедрата Лили Шмид, държа да подчертая, че и от нея не съм получавал нито стотинка помощ или в някакъв друг вид каквато и да било помощ.

Иван Желев говореше в медиите за недвижими умущества на Запад. За какво е ставало реч - реалност или тенденциозни клевети?
dbachev
Потребител

Драги дядо Владика,

Мнениеот dbachev » ср сеп 19, 2007 12:44 pm

Лили Шмидт получи през есента на 2002 г. орден от президента Първанов именно за помощите, които нейната организация даваше в България. Искам да Ви кажа, защото ми се струва, че не сте наясно, следното: Идваха доста тирове с помощи, както и такива, със самолет. Лично съм освобождавал помощи, които по нейна воля разпределяхме в нашите църкви, които признаваха дядо Инокентий за свой духовен ръководител, а не дядо Максим. Тя не желаеше да се пращат освободени помощи в храмове, на подчинение на дядо Максим. Аз лично съм чувал от нея обидни квалификации за дядо Максим: комунист, ченге и пр. Честна дума, не съм чувал да е пращала хуманитарна помощ за църкви, на подчинение при дядо Максим. Ние какво правехме: получавахме помощите и ги пращахме в храмове, които вече от своя страна са ги давали на социално слаби хора.

Не познавам Полина Спирова и не съм действал с нея съвместно.

Аз говоря за помощите, които г-жа Шмидт пращаше в София. За Кюстендил нямам представа как са отивали помощи там. Колкото до кухни за социално слаби хора, има един човек на име Петър Нешков, с когото тя организира такава кухня в район Красно село, в София. Аз представлявах дядо Инокентий при откриването на тази кухня. Същият този Петър Нешков по-късно се е скарал с Лили Шмидт, не знам точно за какво. Той пръв в София пусна слуха, че тя е била агент на Щази с псевдоним "Сврака". Когато я попитах: Вярно ли е това, тя отрече и обеща да представи документи, че никога не е била сътрудник на Щази. Но така и не се видяхме повече, защото ни унищожиха и вече нищо за нея не знам. От една нейна близка, която срещнах случайно през август, чух, че е починал съпругът й. Тя е решила да донесе праха му в Кюстендил, да го сложи в свой гроб, приготвен приживе и когато се престави в Господа, и нейния прах да бъде погребан до праха на съпруга й.

Никога не съм бил приятел с дядо Константин (поп Койчо). Наистина, беше се чуло при нас в Митрополията, че камион с помощи от Лили Шмидт, изпратен при него в Княжево, мистериозно не е пристигнал, но това не се потвърди. Правеше се най-строга отчетност, която се даваше обратно на Лили Шмидт, за да може тя да се отчита на тази организация.

Не очерням дядо Инокентий; той е критикуван от Ангелов, който се оказа, че Ви познава (били сте и негов състудент). Ангелов твърди, че има документи, доказващи измами на дядо Инокентий. Защо не ги обнародва, не знам. Може би чака църковно-народен събор, за да го направи. Наистина е имало хора, които се присъединиха към нас по-късно, именно за да се обогатяват, но това трудно се доказва. Ангелов ще ги съобщи, когато, и където трябва, но чака да дойде някакво време. Какво време, той си знае. Колкото до процесите срещу дядо Инокентий, нищо не знам по въпроса. Аз Ви писах за процеса срещу мен, в по-преден постинг.

А Вие да не би да си мислите, че един мъж, щом е станал духовник, не трябва да се критикува? Щом върши нередности, би трябвало да попада под критика. Или мислите друго? Дядо Инокентий е извършил редица грешки, за които трябва да се говори и то на бъдещия църковно-народен събор. Например сегашният главен секретар на Св. Синод, с ръководител дядо Инокентий ми сподели веднъж, че на църковно-народен събор ще иска от дядо Инокентий най-строга отчетност за всеки похарчен лев, какво е правел, когато е бил в командировки и мн. други. Ще го пита за всичко онова, което излезе както критика срещу него в печата.

За никакви недвижими имоти, собственост на български задгранични храмове, не знам. Аз съм бил последна дупка на кавала - един обикновен секретар и никога не съм се занимавал с такива неща. За проф. Желев какво мога да кажа? Нищо. Седи си човека в Дирекцията и е директор. Действа съгласно предоставените му правомощия. Аз вече съм далеч, защото съм в друго ведомство и не знам какво става в кухнята на Св. Синод, Митрополията и пр. Ние, цивилните, най-вече го отнесохме. Изгоряхме и не ни взеха никъде на работа. Ние сме разколници и винаги ще бъдем такива. Всички попове, миряни, които работят в БПЦ, ги е страх, когато се срещаме на улицата. Изобщо не разговарят с мен, а се стараят да ми кажат, че много бързат. Това е лъжа. Просто човека си пази хляба и го е страх да не го видят с мен, защото минавам за разколник. Имало е предатели, внедрени от страна на дядо Максим. То си пролича много ясно. Всички, които ги взеха на работа веднага, няма начин да не са били предатели. Дори и по мой адрес се чу такова нещо. Но не съм на работа никъде в структурите на БПЦ. Те не ме взеха в Семинарията, макар тя да е на подчинение на Министерството на просветата. Та аз ако бях внедрен предател от страна на дядо Максим, досега отдавна да работех в БПЦ.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » съб сеп 29, 2007 2:25 pm

iztrivam saznatelno teksta si, zashtoto nepravilno me razbirate ili ne iskate da me razberete.
Последна промяна от prokimen на нед сеп 30, 2007 2:05 am, променено общо 1 път.
dbachev
Потребител

Драги дядо Владика,

Мнениеот dbachev » съб сеп 29, 2007 2:55 pm

Изобщо не смятам да Ви отговарям, защото Вие сте отишъл в Париж, не знам защо, вместо да сте тук и да участвате в реформите в БПЦ. Лесно е отвън да се приказва. Казах Ви, че във форума не мога да откривам неща от кухнята, така да се каже. По-добре споделете какво Вие сте направил в Западна Европа за Синода на дядо Пимен. Как дойдохте при нас? Вие ли помолихте да се присъедините към нас, или някой от нашите хора Ви потърси? Какви ангажименти поехте? Какво свършихте? Знаехте ли за този Закон за вероизповеданията, влазъл в сила на 1 януари 2003 година? И че той ни обявява за лица по неговия параграф 3-ти от Преходните и заключителни разпоредби? Взехте ли някакви мерки срещу този Закон? Знаехте ли каква борба водихме тук, в София, в Народното събрание? Седите си в Париж и сипете огън и жупел срещу мен, а вие, духовниците, сте също подобострастни нам хора, със своите немощи и грехове? Защо съм осъждал? Има защо. И за Вас какво ли не съм чувал, изправят ми се косите, ако е вярно. Но си мълча, защото може и да е интрига, клюка, слух. Ние не сме работили заедно десет години и не мога нищо да говоря против Вас, защото не Ви познавам добре. Господин Ангелов ще направи специално изявление по телевизия СКАТ, гледайте я, хваща се онлайн. Не срещу Вас, макар че много ми говори какво сте всъщност, извън духовната Ви страна, а по тези неща.

Върни се в “нови категории и форуми”