"Съзидателна визуализация". Какво е това?

предложете нови секции към този форум
kassie
Потребител

Re: "Съзидателна визуализация". Какво е това?

Мнениеот kassie » нед мар 28, 2010 3:37 pm

Aether
Потребител

Мнениеот Aether » нед мар 28, 2010 4:03 pm

Доста странни изказвания, при положение, че по дискавъри съм гледал как пилоти от формула едно правят такива упражнения, след което се подобряват с 20-30% резултатите...
С един приятел когато обсъждахме подобни явления ми беше споменал, че са правили експериметни на хора, който само визуализират, че тренират без да стъпват в тренировъчна зала нито да блъскат разни хормони... та познайте какво установило се заякване ????
А така сега като се знае, че ако даден нерв и даден мускул не се използва ами закърняват и като се има предвид, че мозъка не прави разлика между реалност и въображение (дали ще си представяш банан или ще си визуализираш банан една и съща част от мозъка се задейства) и като знаем, че всичко е подчинено на него ще си направим извода, че не натоварването прави мускула, а командата на мозъка да се доставят вещества на мускула, за да може той да се развива (което е следствие от натоварването, но това го е решил мозъка, ако по един или друг начин го излъжеш, образно казано, то колкото и да товариш мускула той няма да помръдне, щото няма кой да "каже къде да ходят" веществата)

Така че няма смисъл да плюеме по съзидателното визуализиране, щото всяко визуализиране е съзидателно, въпроса е какво да визуализираме и да се обсъди, защо не трябва еди какво си еди що си и къде някой неща противоречат на морала и т.н.
Никола Ничев
Потребител

Мнениеот Никола Ничев » вт мар 30, 2010 8:35 pm

Добри,полезни,коментари.Благодаря ви.
Ще коментирам вашите мнения,но не сега.
През цялото време ми се изплъзваше нещо и след двата коментара ми се изясни посоката на нашето обсъждане,посоката на "темата".
Всъщност,според мен,визуализация-та е изключително близка,като "изживяване",като практика,като стремеж,до стремежа към "съвършенство",в християнския му смисъл,близък до стремежа на безсмъртните ни души.
За жалост,по тази пътека,по тази стълба,има много...уловки,капани,това всички го знаем.
Един от тези капани е "духовната прелест",мечтанието.
Няма да пиша повече тази седмица,за да не се "провокираме" сами.
Успех!
refab
Потребител

Мнениеот refab » ср мар 31, 2010 10:38 am

kassie, вероятно си напълно права!... Казвам - вероятно , само защото в момента не съм запознат с това, което пише по форумите, за които казваш и за облика, който е даден на тази "съзидателна визуализация"! Ще сложа, обаче, един контрапункт, който изхожда от тезата на св Симеон Нови Богослов, а именно: "Блажени са онези, които не се възбуждат от образи!". Същността на контрапункта е, че , може би, за да се получи такова действително ненапрегното "невъзбуждане" от образи, е необходима медитативност, най-общо казано, молитвена практика, която да "изчисти" страстното възприемане на образи, което изчистване, обаче, не е изключено и да минава през период на концентрация върху визуализацията им. Във всеки случай, подобна практика наистина най-вероятно е крайно рискована и не е оправдано в никакъв случай някой да се захваща самоволно и/или самонадеяно с нея, защото вероятността резултатите да са катастрофални, е голяма!
Силвия
Потребител

Мнениеот Силвия » ср мар 31, 2010 4:45 pm

Ето цитат от книгата на Шакти Гъуейн "Съзидателна визуализация", издадена през 1978г:
" Съзидателната визуализация е магия в истинския и най-висок смисъл на думата"
Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » ср мар 31, 2010 7:16 pm

Aether
Потребител

Мнениеот Aether » ср мар 31, 2010 11:11 pm

Силвия
Потребител

Мнениеот Силвия » чет апр 01, 2010 12:12 pm

Етер, тия за бялата и черна магия не ги пробутвай, защото съм била сред дъновистите преди да стана православна и мога да ти кажа, че това са две страни на една и съща монета. Опит.
А що се отнася до творческата сила, която определяш като магия, ето един цитат от митр.Антоний Сурожки: "Възприемайте себе си като Божи посланник в онова неизвестно, което представлява сам по себе си започващият ден....всичко, без изключение са обстоятелства, в които Господ е пожелал да ви постави, за да бъдете вие Неговото присъствие, Неговата любов, Неговото състрадание, Неговият творчески разум, Неговото мъжество...". Ние като Негови създания, сме проводници на Неговата сила, когато вършим волята Му. При магията, бяла и черна, нещата съвсем не стоят така.
Впрочем, св.Григорий Синаит, когото цитираш в подписа си, ти отговаря много точно, прочети го пак...
Славян
Потребител

Богопредставата

Мнениеот Славян » чет апр 01, 2010 1:16 pm

Нека вметна, че вътрешния ми свят е вселена от багри и вихри - без всякакви упражнения - просто такъв ме е дал Бог - и не мисля, че нещо което Бог е създал може да го оскърбява.

Естествено не си "строя" образи в богопознанието, придържайки се към съвета за предпазване от прелест, и се виждам като грешния митар, който очи не смеел да подигне към небето! Сещам се също и за най-висшите небесни служители - серафимите, предстоящи най-близо до Бога, възпламенявани от Него (серафим-пламенен), но закриващи очите и нозете си с два от трите си двойки криле - та аз ли - буцата пръст ще смея да издигам взор към Бога без страх Божи!

Голямото придържане към "без-образието" не е от Бога - противоречи с учението за иконите - а колко красиво са изписани нашите св. храмове, и как украсяваме домовете си с св. икони, спомнете си също как св. цар Давид признава, как винаги е постъпвал, като да е пред Божието лице - е как бихме посмели да изхвърлим тогава чувството за Бога!
Aether
Потребител

Мнениеот Aether » чет апр 01, 2010 2:12 pm

Силвия
Потребител

Мнениеот Силвия » чет апр 01, 2010 3:18 pm

Етер, източникът на бялата и черна магия е един и със сигурност не е Бог. Дано Той те избави от заблужденията ти, защото от разсъжденията ти разбирам, че взимаш за добро нещо, което не е. В момента никакви аргументи не биха те убедили, че не си прав, така че вместо да споря с теб е по-добре да се помоля за теб, от това ще имаш повече полза.
refab
Потребител

Мнениеот refab » чет апр 01, 2010 7:07 pm

Силвия, кажи подробности за дъновистите!... И те ли, като другит бесници, стават като оси, ако им кажеш нещо напреки, макар и не нелюбезно, по отношение на техния "учител" - те така го наричат: "учителят" това, "учителят" онова..., а той, човекът - с недостатъчно компенсирана форма на по-мека шизофрения!?...
Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » чет апр 01, 2010 7:27 pm

Славян
Потребител

Мнениеот Славян » чет апр 01, 2010 8:16 pm

Aether
Потребител

Мнениеот Aether » чет апр 01, 2010 11:51 pm

Върни се в “нови категории и форуми”