Езичество и ереси сред православните

предложете нови секции към този форум
refab
Потребител

Re: Езичество и ереси сред православните

Мнениеот refab » съб ное 20, 2010 1:34 pm

Андрей
Потребител

Мнениеот Андрей » съб ное 20, 2010 9:11 pm

Пламен е прав. Извинявам се на всички, които съм обидил или наскърбил по някакъв начин във форума. Простено - простете.

По съществото на въпроса. Павел и Кабрал изказаха тук крайни и очевидно неосновани върху никакъв църковен или светоотечески авторитет мнения, за които се надявам, че са породени само от полемична страст. Но ако това са наистина техните убеждения, то тези убеждения са еретически (нищо лично). Те всъщност отричат богооткровения характер на Писанието и обожествяват Църквата, превръщайки я в бог и идол - някакво странно и фантастично "църквобожие". Излишно е да говорим, че самата Църква никога не е твърдяла подобни неща. Църквата била повече и от Писанието, и от Бога едва ли не, тя не се покорявала на вярата, а сама я определяла и т.н. Всичко това са абсолютни безумия. Кабрале, брате, ти повтаряш, че извън Църквата всичко е ереси и мрак, но самият ти излизаш извън пределите на Църквата, учейки неща, които тя никога и никъде не е учила! Ти сам се отделяш от нея. Нима Църквата е създала света, нима тя се е разпънала на кръста? Тя е невеста Христова, а не Негова господарка. Помисли наистина за какво говориш! Църквата се покорява на Христа и на вярата и покорява на тях всички народи (Еф. 5:24, Рим. 1:2). Сам Бог се е смирил дотам, че се е качил на кръста, та Църквата ли, Неговата невеста, няма да е смирена?

Досега не подкрепихте това, което казахте, с нито един цитат от светите отци и църковните събори! Защото НЕ МОЖЕТЕ да го направите! Никой свети отец не учи подобно на вас! Замислете се!
pavel
Потребител

Мнениеот pavel » съб ное 20, 2010 10:39 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » нед ное 21, 2010 12:17 am

Андрей,
Църковните събори се занимават с всеизвестни неща само когато се появи достатъчно голямо противоречие между установеното и ново учение, та се налага свикване на събор. За ролята на Църквата никога не е имало къквото и да е съмнение или противоречие, за да се стига до обсъждане на тези въпроси. Въпреки това практически няма учител или светител на Църквата, който да не изтъква именно ролята й за която говорих по-горе. Не случайно дадох дълги откъси само от едно послание, а не извадени по стих-два от тук-там, за да се види на какво са учили апостолите, а и какво е учил Иисус Христос по поствания цитат от крайно объркания ни другар ivanb63 "Той обаче говореше за храма на тялото Си." Ин.2:21

Няма истина извън Църквата, защото Истината е глава на Църквата, а тя е тялото Му, те са едно и не само с Истината, а и с Отец и Светия Дух. Затова ап. Павел казва в Писанието, което някой обожествяват, но не следват:

11. И Той постави едни за апостоли, други за пророци, други за евангелисти, други за пастири и учители,
12. за усъвършенствуване на светиите в делото на служението, в съзиждане на тялото Христово,
13. докле всинца достигнем до единство на вярата и на познаването Сина Божий, до състояние на мъж съвършен, до пълната възраст на Христовото съвършенство,14. та да не бъдем вече младенци, люлеени и увличани от всеки вятър на лъжливо учение, по лукавството на човеците, по хитрото изкуство на измамата,
15. а с истинска любов да растем по всичко в Оногова, Който е глава, - Христос,
16. от Когото цялото тяло, стройно сглобено и свързано чрез всички дарувани свръзки, при действието на всяка част според силите й, нараства, за да се съзижда в любов.

17. Това прочее ви говоря и за свидетел призовавам Господа: да не постъпвате вече, както постъпват и останалите езичници по суетата на ума си,
18. бидейки помрачени в разума, отстранени в Божия живот поради тяхното невежество и ожесточението на сърцето им;

Виждаме ясната разлика между тези, които са в Църквата - при Бог и тези, които са извън Църквата - езичници, отстранени в Божия живот.
refab
Потребител

Мнениеот refab » нед ное 21, 2010 12:32 am

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » нед ное 21, 2010 8:24 am

:biggrin: Кабрал? ... Мани , мани!... Гледай малко повече формата, пак те съветвам!... :) Защо ти е да проявяваш чак толкова формално "творчество" за неща, които са си казани по оптимален начин от съответните хора, на съответните места?[/quote]

Ами светни простия народ какво е казано по оптимален начин!
ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » нед ное 21, 2010 9:30 am

От крайно обърканото другарче:
Оххх... мъкааа... жив да ме ожалиш за обърквацията!
Времето ще ти покаже къде и у кого е обърквацията.
Само това искам да запомниш. И добре го помни, че имам навика да помня като слон за такива неща, въпреки "деменцията" ми, Кабрале. Дано да имаше достойнството да си признаеш, там каквото има за признаване, като му дойде времето. Не се взимай за краен рецензент, че може точно ти да си обърканото другарче, освен ако докато пиша, не си станал вече Светец и не съм го разбрал някакси. Не ме дразни. Мълча си от към примери, само защото си някакво длъжностно лице и съм ти гостенин във форума - приличието го изисква. И това да го запомниш... коментирай идеята, не човека. Защото така сам себе си обвиняваш с личностните си нападки. Вземи си "вържи" устата, точно както съветваш другите - не си по-различен от тях.
Хау!!!
refab
Потребител

Мнениеот refab » нед ное 21, 2010 10:06 am

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » нед ное 21, 2010 2:54 pm

Кабрал, обърни сериозно внимамие на това, което Андрей пише и се замисли!

Понякога човек работи доста упорито срещу себе си.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » нед ное 21, 2010 5:52 pm

Върху кое по точно да се замисля? Коя от изброените тези да коментирам? Че Писанието е над Църквата, че Църквата се подчинява на Писанието, че се подчинява на Христа, но очевидно Отец и Светия Дух не са в отношения на субординация с Главата на Църквата, което иде да рече, че в Ефесяни 5:24 се говори за земната или видимата Църква и т.н и т.н. Една каша от която няма излизане. В Църквата в едно са Бог и вярващите, те заедно са Църквата. Там където Бог не е в някоя деноминация, кръстила се църква, тази деноминация е еретическо сборище, вън от Божия живот, ако щат да лягат и стават с Библията и да я знаят наизуст.

Четете Писанията, все ще е от полза!
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » пон ное 22, 2010 1:48 am

Та казваш църквата била съставена от Отца, Сина,Святия Дух и вярващите?!?!
Коментирай Църквата като невяста на Младоженеца.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пон ное 22, 2010 6:03 pm

Отишли в общината, подписали се, после в черквата при попа. Какво точно те интересува?
беба
Потребител

Мнениеот беба » ср ное 24, 2010 2:55 pm

Аз искам да питам нещо. Незнам, дали точно тук е мястото, за това моля да ме извините ако не е. Преди няколко годин влязнахме със съпруга ми в една Църква да се помолим и искахме да си запалим свещички. Вътре нямаше никой, а нямаше и горящи свещи затова тръгнахме да си ги палим с запалката на мъжа ми . В този момент една от лелите, които продаваха въпросните свещи влезна и започна да ни хока и да ни ругае как сме можели да палим "святата свещ" с "дяволско изобретение" газова запалка, и как Отецът едва ли не ако ни видил щял да ни анатемоса. Така и не задълбочих проблема, но сега ми е интересно, тези дами седящи по Църквите/аз не съм наясно точно какви са, в смисъл посветени ли са, на работа ли са или са просто лаици активисти / имат ли право да изказват подобни мения, това ли е официялното становище на Църквата, ако си говорят врели некипели кой ги допуска да го правят в смисъл там няма ли свещенници и не знаят ли какво се сучва. Питам понеже забелязвам че по много въпроси се изказват, и от други хора съм чувала как много обичали да поучават.

Съвсем в друга тема да споделя как ужасно ме дразнят кюлоти, комбинизони и пишкирчета метнати по разпятието. Хиляди монетки налепени по иконите, хората влизащи и започващи да целуват наред иконите ама буквално "на конвейр" Ох и нещо друго... не може ли да се чисти когато няма молище се миряни, ужасно е просто, човек отива за да помоли, а те викат, тропат, мъкнат разни кофи... и си разправят как снахите им не можели да готвят /това лично го слухах /иди се моли ако можеш в такава обстановка.
ioio
Потребител

Мнениеот ioio » ср ное 24, 2010 3:23 pm

Горката Беба, какъв късмет само. Веднъж на няколко години да влезе в храма, и толкова неприятности да и се случат! Що се отнася до кюлотите, такова нещо сега не съществува. Значи по време на ранния комунизъм ще да е било това влизане в храм. И явно това събитие за БПЦ – влизането на Беба в храма, по невнимание не е отбелязано подобаващо. Вместо фанфари – някаква чистачка с кофа и парцал, позволяваща си да нарушава благоговейността на Беба. Е, стават и грешки понякога.
Славян
Потребител

Музеи или Храмове - ние решаваме...

Мнениеот Славян » ср ное 24, 2010 3:33 pm

Върни се в “нови категории и форуми”