Езичество и ереси сред православните

предложете нови секции към този форум
Aether
Потребител

Re: Езичество и ереси сред православните

Мнениеот Aether » нед дек 12, 2010 11:11 pm

Тук, слънце ме провокира с тази "еретична" кабала...
Напоследък се ровех из Книга Премъдрост Соломонова и попаднах на нещо интересно

7:15 Дано Бог ми дадеше да говоря, според както разбирам, и да мисля достойно за даруваното, понеже Той е ръководител към мъдрост и изправител на мъдрите.
7:16 Защото в Негова ръка сме и ние, и нашите думи, и всяко разбиране и изкуство да се работи.
7:17 Сам Той ми дарува истинско познание на това, що съществува, за да позная строежа на света и действието на стихиите,
7:18 началото, края и средата на времената, повратните смени и измененията на времената,
7:19 годишните кръгове и положението на звездите,
7:20 природата на животните и свойствата на зверовете, стремежа на ветровете и мислите на людете, отликите на растенията и силата на корените.
7:21 Познах всичко, и скрито и явно, защото ме научи премъдростта, художница на всичко.

Тука виждам е засегната астрология, знахарство, виждам е засегната... Всичко дето е изписано тук като познание в разширениея му вид Църквата го нарича окултизъм и отрича? Що тъй?
ivan47
Потребител

Мнениеот ivan47 » пон дек 13, 2010 4:49 pm

Aether
Потребител

Мнениеот Aether » вт дек 14, 2010 4:02 pm

ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » вт дек 14, 2010 4:35 pm

ivan47
Потребител

Мнениеот ivan47 » ср дек 15, 2010 4:00 pm

Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » вт дек 21, 2010 1:51 pm

Имам питане. Това на Рождественската трапеза, ястията да бъдат непременно седем или девет или не знам там колко...Езичество ли е? Според мен, Христос едва ли се вълнува от броя на ястията ни.
ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » вт дек 21, 2010 2:29 pm

Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » вт дек 21, 2010 2:47 pm

Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » вт дек 21, 2010 4:14 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » вт дек 21, 2010 5:01 pm

Един човек повярвал в Бога. Решил да иде на черква и се запътил. Влязъл в първата, но не направил каквото трябва и го изгонили. Влязъл в друга, но и там същото. Тъжен продължил да върви нанякъде и наум говорил на Бога:
Господи, защо ме гонят тези които казват че са твои? Защо не ми дават да вляза?

Тогава Господ му казал: Ако знаеш колко пъти и Аз съм се опитвал да вляза при тях, но и мен не пускат.Колко пъти хлопам, но не отварят.
ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » вт дек 21, 2010 5:14 pm

Тъжно ми е да го призная, но е така.
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » ср дек 22, 2010 11:12 am

Как успявате да се "докоснете" до духа на Христос и Неговото раждане? За много хора всичко се свежда до мацане на сърми, поръчване на питка, преброяване на манджите на масата- ароматизирани свещи, елхови украшения и прочие моди...
А всъщност Христос е усетил нищетата още при идването си на тоя свят. Милата му майчица не е намерила състрадание и подслон и въпреки обидата и отблъскването е родила Спасителя.
Ако това се случи на някое днешно дете със сигурност ще стане проблемно, поради натрупани обиди и лошо детство.
Но Христос не е кой да е. Той още от раждането си ни прощава, че нямаме място за него в домовете и сърцата си...Пораства...започва да проповядва и изцелява и същите хора ще го разпънат.
Тъжен живот? Тъжно раждане и тъжен край на най-светлия човек раждан някога под това небе.
Но с това само ни е показано колко малка стойност има земната суета -достойно раждане в детска стая с плюшени играчки и достойна смърт - на меко легло сред любящи хора. Той нямаше бленувана детска стая и нямаше по човешки "достойна" смърт. Напротив- разпъването на кръст се е смятала за най-позорната смърт. Но това не е кой да е, а нашия Бог, който и днес е жив и всеки, който го обича, ще има вечен живот.
Някои хора искат да се смирят, като сядат на земята през Рождествената вечер. За да усетят поне малко от великото смирение на нашия Спасител.
Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » вт фев 15, 2011 6:44 am

Потребителски аватар
Поля
Потребител

Мнениеот Поля » пон фев 21, 2011 8:35 am

Извинете, само да попитам... Значи примерно защото има хора които се занимават с бойни изкуства (китайски, японски), това ерес ли е? А йогата? Постоянно намирам някакви книги за духовни учения, които не ми се струват глупост, но знам ли...Хората приемат тези неща като някакъв вид гимнастика а книгите като поредните дрънканици за лошото влияние на материалния сват. И като цяло всичко опряно на целта за постигане на хармония и вътрешна свобода. Не звучи да е нещо лошо, но аз не разбирам затова питам ерес ли е да се занимаваш с такива неща? :)
refab
Потребител

Мнениеот refab » пон фев 21, 2011 9:38 am

Върни се в “нови категории и форуми”