Духовната болест младостарчество

предложете нови секции към този форум
ven4e
Потребител

Духовната болест младостарчество

Мнениеот ven4e » пон ное 15, 2010 8:14 pm

refab
Потребител

Re: Духовната болест младостарчество

Мнениеот refab » пон ное 15, 2010 8:34 pm

Преди време бях решил и написал - в "Двери" и "Православие БГ", че според мен, пловдивският митрополит Николай, наречен от мен Лимузинец, е носител на белези за младостарчество... Сега, в момента, ми е по-трудна да се аргументирам - просто, малко поизбледняха нещата около тази теза...
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пон ное 15, 2010 9:03 pm

Е, все пак никой човек не е ходещ списък на описаните качества в книгата ;) При митрополит Николай съблазънта идва по-скоро от лукса около него, но по този повод се сещам как св.Ефрем осъдил с мисълта си пищното облекло на св.Василий, но той му казал, че на служителя на Пресветата Троица подобава такъв външен блясък. Пък и, Рефаб, темата не е точно за даване на образци, а за замисляне и откриване на такива явления като горното и още няколко, с които според мен трябва всеки православен християнин да е наясно - като например, че разумът не трябва да се замъглява от неуместни емоции, че всеки има дарени от Бог достойнство и свобода и в християнството не се използват директиви и заплахи именно с цел да се въздейства върху разстроената в днешно време емоционалност.
refab
Потребител

Мнениеот refab » пон ное 15, 2010 11:03 pm

Славян
Потребител

Гибелно Нехайство в Завзет Свят

Мнениеот Славян » пон ное 15, 2010 11:04 pm

Това е една от крайностите, но като гледам е нещо рядко срещано. Преобладаващата крайност в противоположната посока обаче е - дълбокото нехайство за паството, като едничкото изключение, когато има заинтригуваност е - посещаемост с цел приходи!
Нека сме наясно обаче, че и двете еднакво изпращат души в ада, като съобразим обаче, че последната изпраща несравнимо повече души в ада от първата...

По всичко личи, че поста църковен настоятел изпълнява главно почетна функция...
Това да се случват про-християнски съвещания със свещеника, да му втълпят, че той трябва да бъде водач на паството си, а не просто тайнствоизвършител - да спретнат църковни шествия през града по празниците (със * и + в календара); доброволци раздаващи листовки, събиращи дарения; неделни училища!
Но какво се учудвам ... как да стоят така нещата, когато сатаната е пуснат, а той не си губи времето - нали малко му остава...
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » вт ное 16, 2010 8:59 am

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » вт ное 16, 2010 9:01 am

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » вт ное 16, 2010 9:16 am

refab
Потребител

Мнениеот refab » вт ное 16, 2010 10:14 am

Относно предполагаемото властолюбие и тираничност на Николай има поне две случки, възможна подкрепа на такова предположние. Едната беше съобщена от участник в "Двери" или "Православие БГ". Не знам доколко е вярна. Случката е следната, още като бил в София, митрополитът Николай срещнал свещеник, който бил, ако съм разбрал правилно, с неканонична шапка - може би черна с периферия..., не знам точно. Този свещеник бил с жена си. Николай се разгневил, свалил му шапката и я стъпкал. Ясно е, че тази история е крайно драматична и постъпката на епископа е с криминален характер. Проблемът е, че не мога да съм напълно сигурен, че е вярна!....Другата случка, за която знам, е за някакъв шамар от страна на митрополита, даден някому около пристигането на папата в България, доколкото си спомням!
И двете случки, ако са верни, са предпоставки за неуважение, общо казано на митрополита като социален индивид!... Ако не са верни, или са съобщени превратно, отговорността е основно на онези, които са ги "подали" и по-малко на мен, който ги препредавам тук, без да съм напълно сигурен в истинността им!
Иначе, всеизвестен факт е, че Николай изрично забрани представлението в Пловдив, напрактика, една театрална постановка по разказ на Емилиян Станев - интерпретация на историята с Лазар. Това го съобщи, макари дипломатично, режисьорът на постановката, чиято премиера ( в Пловдив всичко беше готово за премиерата, май) принудително беше направена в София, където си и остана спектакъла.
Трябва да се отчете, мисля, и това, че Николай е умен, и съответно, ако е под дяволски подбутвания (ако има характеристики на младостарец), той би ги реализирал не грубо, освен когато съвсем не може да сдържи емоциите си.
pavel
Потребител

Мнениеот pavel » вт ное 16, 2010 11:56 am

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » вт ное 16, 2010 12:28 pm

Потребителски аватар
to6ominator
Потребител

Мнениеот to6ominator » вт ное 16, 2010 3:32 pm

refab
Потребител

Мнениеот refab » вт ное 16, 2010 6:39 pm

pavel
Потребител

Мнениеот pavel » вт ное 16, 2010 7:06 pm

Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » вт ное 16, 2010 8:07 pm

Тошоминатор е просто за детската градина, ще улегне, ама след повече от 10 години, засега го тресе пубертетът. :?

Върни се в “нови категории и форуми”