Духовната болест младостарчество

предложете нови секции към този форум
refab
Потребител

Re: Духовната болест младостарчество

Мнениеот refab » съб ное 20, 2010 12:25 am

:D :D

йойо, стилът ти е едно към едно с такъв на комсомолска или партийна(на БКП) активистка!... Или на хунвейбинка, както вече писах веднъж! :D :D

Всъщност, ти си повече "политически" човек, струва ми се, отколкото религиозен!? :think:

И пак си писала неверни неща - някои не си разбрала, други - не запомнила, трети преиначила!... Напр. имах заглавие "Неорганични...", а не "Неограничени...."!... Има разлика!

Ей, добре, че е демокрация, иначе, каквато си проклета и умишлено и неумишлено неразбираща и недобронамерена, кой знаеше какво можеше да довлечеш на всички хора, за които разправяш, че те преследвали, че говорели лошо за теб, че ти правели комплоти, че хулели кумирите ти! :( :eh: :think:
ioio
Потребител

Мнениеот ioio » съб ное 20, 2010 11:42 am

Рефаб, ти си още в комунизма, затова си мислиш, че поведението ти на хулител и преследващ Църквата все още се толерира. Да, демокрация е, но това не значи, че разни дегенерати, ще се гаврят с Църквата и архиерейте. И, че разни бесници ще искат архиерей лично пред тях да се кае. За тая работа има и съд. Благодари се, че си твърде дребен за тях, за да се занимават с теб. Проблема е, че вкарваш в изкушение и други хора. Най-много това не понасям в теб. Наглата ти безпардонност с която тласкаш и други към бездната. Имай мъжеството да отидеш сам там, накъдето си се запътил!
refab
Потребител

Мнениеот refab » съб ное 20, 2010 3:26 pm

ioio
Потребител

Мнениеот ioio » съб ное 20, 2010 4:22 pm

Твърде неприятно ми е да се занимавам с теб Рефаб. Да улавям мърсотиите, които запращаш срещу Църквата и да ги хвърлям в лицето ти, за да усетиш собствената си смрад. Все ми е едно как ме наричаш, но не хули Църквата и не пипай децата, защото ще ти счупя пръстенцата и ще ти извадя душата. От мен – толкова. Предупреден си.
Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » съб ное 20, 2010 4:51 pm

Рефаб, Йойо, моля ви - стига!

Не сме длъжни целият форум да ставаме свидетели на караницата ви! Има лични съобщения - обидите нека са за там!

Темата ми е интересна, нека не се оспамва с демонстрация на лично отношение! Колкото и силна неприязън да чувствате един към друг, моля ви, намерете по-елегантен / и сдържан / начин да се изразявате!

Темата за младостарчеството е много актуална и наболяла. Понеже нямам представа как стои проблема в монастирите - споделям като човек от света. Лошо при младостарците е, че вкарват всички отиващи за съвет при тях миряни - под "общ знаменател". Не е редно, според мен - духовни лица / онези от тях, нямащи никакво понятие от съпружески живот или от отглеждане на деца / - да дават съвети в тази насока. Не е редно духовни лица да назначават хранителен пост на мирянин - без да се поинтересуват дали мирянина няма тежко заболяване; или на многодетна майка / или чакаща дете / и пр.

Всички разбирате за какво говоря, още-повече, че всеки от вас сигурно има своя горчив опит от контакт с младостарец...
ioio
Потребител

Мнениеот ioio » съб ное 20, 2010 5:07 pm

В Духовна култура, книжка 4 от 2009 г. е казано всичко за младостарчеството като история и съвременно явление. Автор е Валери Стоицов. Сравнително кратка, ясна и много поучителна статия.
refab
Потребител

Мнениеот refab » съб ное 20, 2010 5:55 pm

ioio
Потребител

Мнениеот ioio » съб ное 20, 2010 7:11 pm

В същия брой на списание Духовна култура има и друга разработка относно старчеството като духовно явление, от Борис Г. Борисов, също магистър-богослов. Честит празник на всички!
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » съб ное 20, 2010 7:32 pm

Йойо, може ли да направиш някакво кратко резюме на статията или дори да препишеш важни изречения, щом смяташ, че е добра? За мен явлението младостарчество никога не се е разпростирало единствено върху клир и монашество, то не е чуждо на всеки човек и в частност православен християнин и затова отбелязах в началото да не даваме примери, а да видим най-общо какви са признаците на прелестта в днешно време, т.е. да ползваме описанието на младостареца не единствено като очила, с които да го разпознаем по-добре, а и като огледало, в което да видим себе си...Освен това, подобни на младостарците лидери има в различни малки или големи, дори и нерелигиозни, общности и проблемът на членовете им идва тогава, когато до такава степен превърнат съответния човек в идол, че губят (обикновено несъзнателно) както собственото си мислене , така и спасението си от нарушаването на 1 Божия заповед, пък било то и с най-добри намерения.
ioio
Потребител

Мнениеот ioio » съб ное 20, 2010 9:37 pm

Първото условие за да е успешен духовният наставник е да различава духовете, което се постига чрез проливане на много кръв и покайни сълзи, както и искрената безкористна обич към духовните чеда. При младостарчеството, това се подменя с армейско подчинение. Именно сляпото послушание към духовника, като "изразител на Божията воля" е "спасително", като, това може да бъде постигнато и чрез манипулиране, ако човека не е съзрял като личност. А именно такави хора вменяват на някой духовник, че е пророк, ясновидец или екстрасенс, защото живеейки в атмосфера на езичество, така разбират духовноста.
Друг признак за младостарчество е подстрекаване и поддържане на апокалиптични настроения. Те възпрепятстват хората да получат образование, за да "не се развратят и да станат аморални". Те акцентират върху борбата със злите духове, а не със страстите.
Венче, най-добре вземи списанието от библиотека, защото много има за писане, а сега не мога. Но ще разкажа за моята лична среща с един такъв, защото е забавна. Така се впечатлих и бях потресена, че написах няколко "стихотворения" за да ми олекне. Първо той ми забрани да уча в Б.Ф. –"гнездото на разврата", също така беше против вероучението, а накрая ми съобщи, че би трябвало достатъчно да ми говори факта, че съм се родила жена. Че ако Бог очаквал нещо от мен, щял да ме направи мъж, та да стана свещеник, а защо не и епископ! Но сега да съм си гледала детето. То е на 30 години, казах аз, какво да го гледам. Една майка винаги трябва да си гледа детето, отговори той. Накрая каза, че ще ми поеме всички грехове, ако изпълнявам волята му и ми нареди – кай се, реви и очаквай трета световна война! А аз бях отишла там само като шофьор на едни жени и се чувствах много тъпо да разговарям с някой, когото не виждах, защото бе зазидан. Но ето че някой хора му вярват и дано не безобразнича шегувайки се нелепо. Защото само Бог знае, кой какъв е в действителност!
Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » нед ное 21, 2010 1:26 pm

Ама как така зазидан? :shock: Буквално ли? И защо?
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » нед ное 21, 2010 2:02 pm

Може да му е харесала много песента за Струна невеста:
ioio
Потребител

Мнениеот ioio » пон ное 22, 2010 1:55 pm

Този подвиг е избрал монахът. Наистина беше зазидан в малко помещение с тесен отвор, през който предполагам са му давали храна. Не се усещаше лоша миризма, така че въпросът с канализацията бе решен професионално. Смяташе да остане зазидан половин година по думите на християнките, но не зная какво е станало след това.
Има една книга написана от дядо Гавраил Ловчански митрополит за подвижничеството в Русия /не си спомням заглавието/ . Там са описани всевъзможни начини за подвизаване. На мен най-изненадващ ми се струваше подвигът на некъпането /немиенето/, но мой състудент монах ми разказа за такова подвижничество на Атон. Каза ми и това, че подвизаващите се по този начин - благоухаели.
Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » пон ное 22, 2010 7:09 pm

Доста странен начин на монаха да се подвизава - уж се зазидал с цел побеждаване на света, греха и гордостта, да се отдаде на Бог и мълчание - а няма нищо против да си беседва с миряни/ки по злободневни теми...Моля Йойо да не се засяга - просто от прочетеното до тук излиза така.
ioio
Потребител

Мнениеот ioio » пон ное 22, 2010 7:51 pm

Именно затова не го взех насериозно. Прекалено говореше. А аз не се доверявам на хора, които нямат мярка. Въпреки, че понякога и аз говоря повече отколкото трябва. Но в общи линии се старая да сведа разговорите и контактите си до минимум. Мога цяла седмица да не продумам, но после взема, че се "доверя" и раздърдоря, при което винаги след това отчитам, че съм в грешка.

Върни се в “нови категории и форуми”