Вярата на православния християнин

предложете нови секции към този форум
ven4e
Потребител

Вярата на православния християнин

Мнениеот ven4e » пон ное 22, 2010 9:15 am

refab
Потребител

Re: Вярата на православния християнин

Мнениеот refab » пон ное 22, 2010 9:26 am

Вярата в нещо е въпрос и на волеви акт, а всеки акт съдържа жертвеност, т.е. нещо се печели и нещо се губи.След като вярата е и субективен порив, ясно е, че не може да е на 100% освен в екстремни ситуации когато човек се доближава или слива с абсолютните измерения!
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пон ное 22, 2010 12:47 pm

Не е нужно човек да е в екстремна ситуация, Рефаб, за да изпълнява в пълнота казаното в Символа. Той е основата, на която се гради всичко останало, той е необходимият минимум, за да бъдат кръстени оглашените - на нас ли ще ни е трудно да вярваме в това, което е само първата стъпка от християнския живот? Действително има много степени впоследствие, до които може да достигне човек и които се различават както звездите по блясъка си, но за да сме способни на такова развитие, трябва да се придържаме о Главата - Христа, от Когото цялото тяло, поддържано и свързвано чрез стави и свръзки, расте с растене по Бога. Именно в Църквата (Христовото Тяло) се осъществява този растеж, но това не означава, че никой не може да отпадне и никой да се присъедини. Но по това, кой стои твърдо в тази вяра, може да се разбере дали е част oт Тялото Христово (и по плодовете, но това е по-несигурен признак поради това, че хората са загубили усет за здравото учение и предпочитат да им се гъделичка слухът).
ioio
Потребител

Мнениеот ioio » пон ное 22, 2010 1:24 pm

Преди да цепим въздуха надвиквайки се с другите в храма, наистина е по-добре да се замислим по някой въпроси. Мен много ме вълнува въпросът с ГОВОРЕНЕТО. С човешкото слово. Подобно обличането на "кожени дрехи" след Грехопадението, ни е дадена и словесността, като начин на общуване и поемане на ангажимент, даване на дума и твърда уговорка в плътността на новата среда. Мисля, че преди Грехопадението се е общувало без думи, освен това времето и пространство, като ограничения не са съществували. И Бог ни е дал словесността, за да имаме твърда основа съобразно новите обстоятелства, за да бъдат регламентирани взаимоотношенията ни, за да поемаме отговорност за думите и делата си, и закони, за да имаме твърда основа.
Но ние лъжем, не поемаме отговорност за казаното, не изпълняваме ангажименти, които сме поели. Използваме словото като манипулация, дискредитиране, изразяване на омраза и все такива деструктивни форми. Цели политически системи съществуваха основавайки се на лъжливи постановки и принуждаваха хората да живеят в лъжа и лицемерие. Всичко по отношение на словото бе изродено и извратено. Трябва да се знаят пораженията , които са ни нанесени в това отношение, за да имаме възможност за промяна.
Или ще говорим истинно и истината, или ще си викаме в храма "Бог истинен от Бог истинен" и това ще са лъжи, които няма да ни направят съборна и апостолска Църква.
Да се живее повече така е не само мъчително и гнусно, но и обричащо ни на ада, тук и навсякъде. Сега и завинаги.
ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » пон ное 22, 2010 6:51 pm

Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » пон ное 22, 2010 10:04 pm

"А сигурно изпадат и в тотална истерия, ако разберат, че някой е получил постоянен паспорт като жител на Новия Свят!?"
.
Вие какво си мислите, че Америка е някакъв рай, в който парите падат от небето като дъжд? Бил съм там и мога да ви уверя, че никога не бих кандидатствал за американско жителство. Четете Алеко и неговия гениален пътепис "До Чикаго и назад". Нищо не се е променило вече 120 години. Цялото им общество е построено на масонски принципи, парите са Бог и повечето американци не живеят, за да работят, а работят, за да живеят и то на 2-3 места. Спане и бачкане до смърт - това е антиживот.
.
Метафизиката на Гьоте -
http://archiman.livejournal.com/
refab
Потребител

Мнениеот refab » вт ное 23, 2010 9:48 am

ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » вт ное 23, 2010 10:29 am

ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » вт ное 23, 2010 10:38 am

ioio
Потребител

Мнениеот ioio » вт ное 23, 2010 8:05 pm

И тъй като Иван каза "НЕ ЛЪЖИ", нека видим как лъжем всеки ден, казвайки молитвата "ОТЧЕ НАШ".
Казвайки "Да бъде Твоята воля, ние не я приемаме, а се молим за нашите си желания, и за нашата си воля. За това, което смятаме, че ни е необходимо, а не, каквото е по Божията воля.
Още по страшно е с длъжниците. Казвайки "както и ние прощаваме на длъжниците", без да сме простили, направо си вкарваме автогол с това прошение. Това е по отношение на неволните лъжи. А за волните да не говорим!
gaitan vejdu
Потребител

Мнениеот gaitan vejdu » чет ное 25, 2010 9:19 am

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » чет ное 25, 2010 10:23 am

Гайтане, винаги ме разплакваш, като ме поздравиш. Сега и аз ще те разплача - поздравявам те :)
gaitan vejdu
Потребител

Мнениеот gaitan vejdu » чет дек 02, 2010 8:08 am

Харесваш ми, Венче. Много. Избягвам да пиша по твоите теми, понеже не се чувствам подготвен на твоето ниво, и затова, предпочитам само да те чета. :D
hiphopsusel
Потребител

Мнениеот hiphopsusel » пет окт 07, 2011 8:59 pm

Венче, искрено ти благодаря, че ми припомни символа на вярата, бях депресиран доста, сетих се, че в Църквата има благодат и освещава човек, благодарение на теб и сега имам надежда, че като отида на църква ще ми се махне депресията._Искрен съм.

Върни се в “нови категории и форуми”