Скандалният ценоразпис

предложете нови секции към този форум
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Re: Скандалният ценоразпис

Мнениеот aktex » пон авг 31, 2009 9:20 am

Жоро не е ли цялото християнство свързано освен със спасението и с проклятието.
Не кради - иначе ще те накажа.
Не убивай - иначе ще те накажа.
Който Го мрази, проклятия до девето коляно: въздава на синовете, заради беззаконието на бащите.
Не беше ли в първата заповед "да нямаш други богове отсвен мен" .... а какво знаем за тези които има други богове? - някои преживяха, циреи, скакалци, жаби, глад и накрая смърт.
Проклятието е съпътствано заедно с неподчинението.
За десятъка, то е ясно ,че трябва да се дава. В Малахия е уточнено, никой не го е отхвърлял все още. Самия Христос напомни на фарисеите какво пише там.
Жоро припомняйки си какво каза Христс на фарисеите за десятъка, сега си спомни какво каза той на търговците..... домът ми ще се назове Молитвен Дом, а вие го направихте разбойнически вертеп.

Нямам нищо против, да се продават икони, книги и свещи. Но, продажбата им да не истава в храма или близо до храма. А за кръщене,сватба,погребение не би трябвало да има цена. Аз смятам ,че тези неща са безценни. От близо 3 години говоря ,че поповете трябва да излязат от храмовете през делниците и да отидат да работят. За 3 години, можеха и опит и пари да придобият. Все пак да не забравяме притцата за талантите. Най-умния е излязал този който е завъртял парите в бизнес и е спечелил (така да се каже), а най-глупавия който който е оставил парите да си стоят.
Потребителски аватар
plamen
Администратор

Мнениеот plamen » пон авг 31, 2009 8:23 pm

Не знам доколко ценоразписът от заглавието на темата е скандален. Но към "разписката" долу имам известни, може да се каже, естетически, резерви.

От документа излиза, че при нас молитвите се плащат. А би трябвало да се избягва всячески идеята за някаква възмездност, покупко-продажба или търговия. Става въпрос за популярното "записване на имена за св. 40 литургии", което не би трябвало да се превръща в обект на търговия, а на доброволни отношения на дарителство. Ако даващият дарението желае да му бъде издаден документ, нека това бъде някакъв документ с благодарност за дарението, а не обидно безлична "квитанция".

поздрави
п.с.
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » пон авг 31, 2009 10:59 pm

В храма, който посещавам разискваният въпрос е решен като не съществува никаква тарифа за молитвите или преподаваните св. Тайнства от свещенниците. В храма е поставена една каса в която всеки който има възможност и иска да даде нещо за материалното подпомагане на свещенниците, пуска колкото намери за добре, а ако иска неговите пари да се дадат на точно определен свещенник увитите в книжка пари се надписват. Има и друга отделна каса, която е за храма и по този начин всичко е точно и ясно. Естествено, че има присъщите на нас бай ганювщини, - например като знаят, че може и да не платиш за споменаването на имената някои се "изхитряват" и пишат фермани с имената на целия им род до девето коляно.Тогава свещенникът дава докато извършва св. Проскомидия на иподякона да чете имена през цялото време, а и той сам чете 10 - 15 минути, а ако остават още много то той призовава Господа, който знае всичко да приеме и имената на тези които са написани, но поради човешката ни немощ са останали неспоменати....
ivo_tehno
Потребител

Мнениеот ivo_tehno » вт сеп 01, 2009 10:30 am

Да ти кажа Пламене аз съм за такива квитанции, но не такива неграмотни, какъв е тоя "Кариер", най-долу в дясно, касиер ли е що ли? Документ е добре да има защото иначе стават предпоставки за злоупотреби. Моята баба, като беше клисарка събираше парите от даренията и ги описваше, обаче веднъж свещеника, който е и архиерейски наместник, решил и ги взел, буквално си ги изсипал в чантата от дискосите, тя му казала, ама отче аз не съм ги описала,"Ааа днес за мен аз имам разходи, ходих в тия и тия села", пък нали и там има дарения? Така че за всичко според мен трябва да има документ, но не хвърчащ! Може да е крайно, но ако зависи от мен ще сложа и касови апарати, но от своя страна митрополиите и свещениците трябва да имат по-добра финансова осигуреност и култура, сега за да се издържа свещеническо семейство трябва да има доста треби или презвитерата да получава добра заплата. Не трябва всички приходи да отиват за държавата и после да ходят да се молят за дарения на фирмаджи и да просят, трябва да си има процент, който да отива за нужди на църквата и да могат свещениците да си вършат работата спокойно, не в стрес и не да търсят потенциални спонсори. Според мен това е добре, ако някой мисли че не е ще се радвам да чуя нещо по-добро и ако може да се пооправят нещата.
Ставал съм свидетел на много злоупотреби и после свещениците се чудят как да оправдаят съвеста си, чувал съм и безумни оправдания. Съгласен съм, че много от нещата зависят от правителството, защото ще се налага сигурно и промяна на закон, но първо трябва някой да поиска промяната, защото нещата наистина не са наред. За хората, които са духовни не са нужни закони(рамки), защото те си ги спазват, законите са нужни за другите. "Когато човек не е духовен, започват да действат духовните закони"! Поздрави
abc
Потребител

Re:

Мнениеот abc » съб дек 05, 2009 7:36 pm

dedo pop
Потребител

Мнениеот dedo pop » съб дек 26, 2009 11:35 pm

Само за протокола - смених нисана с по-хубав. Снимки - в интернет.
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » пон дек 28, 2009 3:33 pm

На мен ми стана доста чудно от къде са свалени тези ценоразписи, че и с грешки в наименованията на Тайнствата, ама нейсе...Досега, където и да отида, има цени само на свещите.
Та..."Кръщавка" ме разсмя искрено, едно време така се шегувахме с познати. А "курбан" е вече прекалено...
петър52
Потребител

Мнениеот петър52 » ср окт 27, 2010 5:59 pm

Не съм чел всички мнения по темата, но каквито и да са едно е вярно. Трябва да се прави разлика между църковни треби и църковни тайнства! Имено от требите църквата (храма) се издържа и от даренията! Не може да има никакво ОПРАВДАНИЕ, че в кюпа са сложени и Св.Тайнства!? Кой Го каза това: Даром получихте и даром давайте...! А и правилото от 6-ти Вселенски събор е красноречиво и всички други завети от Св. книга и от Св.отци! Св. Кръщение, Св. Венчавка (брак), Св. Маслосвет, Св. Свещенство..., който дръзне да ги продава попада под многото анатеми...! Разумните и истински свещеници не закачат в църквите цитирания по-горе ценоразпис (да има такова название и аз съм го виждал), а оставят на СЪВЕСТА на християнина сам да определи дара си от това какво е получил и да го остави там където е предназначено да се оставят дарове. Познавам такъв свещеник и ако искайте вярвайте, точно по този начин е устроил реда в подопечния му храм! И даровете, като количество може и да са по-големи от официално определените!
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » ср окт 27, 2010 9:57 pm

lalili
Потребител

Мнениеот lalili » ср окт 27, 2010 10:09 pm

Смятам, че с изключение на Св.Тайнства всичко останало трябва да се плаща. Някои цени са твърде ниски даже. В Македония например, за манастирите се плаща и входна такса(не разбрах дали е само за чужденци). Поддръжката на храмовете и сградния фонд е много скъпа и не виждам нищо лошо в таксите. Така ще се обезпечи малко от малко храма Господен и свещенослужителите, които се молят ежедневно за нас. Не бих нарекла ценоразписа - скандален.

Върни се в “нови категории и форуми”