За болката, страданията, скръбта и безсилието

предложете нови секции към този форум
Лъчо
Потребител

Мнениеот Лъчо » ср май 15, 2013 12:15 pm

Скъпи братя и сестри в Господа, Христос възкръсна! Пасхалната радост е голяма, благодатта преизобилна, но ми се иска да ви задам въпрос, който лично ме вълнува. Както виждате и от заглавието на темата става дума за страдания, скръб и болка. Всеки човек преминава през своите лични нещастия и предполагам мнозина от вас са страдали някога и са изпитвали огромна болка за нещо в живота си. Та, питам ви, как сте излизали от такива състояния, понякога продължаващи с месеци, понякога затихващи, но завръщащи се с нова сила? Сигурно мнозина ще кажат: "изповядай се, причасти се, моли се" и ще са прави, а и това съм правил през последната почти година, но утеха все още нямам. И не само това, но още и още затъвам и вече макар и не загубил надежда, някак си съм се примирил, че страданието е мой жребий в живота. Много хора казват, че и след най-черната нощ идва светъл ден, но при мен не идва, все същото, че даже и по-зле. Дали вярата и търпението ми са малко или трябва да се примиря, че това е за мен, че дори ще става по-лошо?

Все си повтарям следния стих: „Страданията на сегашното време не са нищо в сравнение с оная слава, която ще се яви в нас“ (Рим. 8:18). и въпреки това, все ми се иска да се върне радостта в живота ми!
Потребителски аватар
Станиславов
Потребител

Re: За болката, страданията, скръбта и безсилието

Мнениеот Станиславов » ср май 15, 2013 1:55 pm

Поздрави и Бог с Вас!
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » ср май 15, 2013 8:29 pm

Лоши биохимични процеси на мозъка, депресия, лекува се ефективно.
ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » ср май 15, 2013 8:52 pm

Vital
Потребител

Мнениеот Vital » съб май 18, 2013 2:46 pm

mon
Потребител

Мнениеот mon » съб май 18, 2013 7:01 pm

Здравей, Лъчо
Мисля че депресията ни сполетява когато силно желаем нещо, но не го получаваме, без значение дали е материално или не, или пък се страхуваме или тревожим за друго. И произлиза от егоизъм и тщеславие. Надяваме се на себе си за да го постигнем, но не можем и това ни депресира. А Христос е казал, че нищо не можем да вършим без Него. Има добро и лошо отчаяние. Доброто е когато се отчаем от себе си и прехвърлим упованието си на Бог. Тогава придобиваме смирение и вътрешен мир и депресията изчезва. Трябва да знаем че и това сами не можем да постигнем, а трябва да се оставим Бог да ни го даде. Лошото е когато се отчаем и от себе си, и от Бога и тогава може човек да полудее или дори да се самоубие. Случвало ми се е да драпам много за нещо, но все излизат някакви дребни пречки и аз още повече се насилвам, но нищо не се получава; и когато опитам всичко възможно, но не стане и се отчая от себе си напълно и спра да действам, омаломощен, примирен, изморен, съсипан - тогава това нещо си се получава естествено и спокойно и нещата сами се подреждат.
За молитвата, по-честата изповед и причастие си знаеш. При духовна скръб много помага и четенето на
Естествено не бива да пренебрегваме и медицината. Специално за депресивни състояния мисля че е задължително да се направи изследване на щитовидната жлеза.
Христос Воскресе! :)
ioio
Потребител

Мнениеот ioio » нед май 19, 2013 9:28 pm

Лъчо
Потребител

Мнениеот Лъчо » пон май 20, 2013 11:58 am

Kliment
Потребител

Мнениеот Kliment » пет май 24, 2013 5:50 pm

"Мисля че депресията ни сполетява когато силно желаем нещо, но не го получаваме, без значение дали е материално или не, или пък се страхуваме или тревожим за друго. И произлиза от егоизъм и тщеславие..."

Болката, страданието, скръбта и безсилието са "Божий дар", за да можем чрез тях да осъзнаем делата си като човеци на земята. Исус Христос ни е показал и доказал, че чрез тях ние се доближаваме много по-бързо до Бога, усилвайки по този начин и вярата си в Него.
mon
Потребител

Мнениеот mon » пет май 24, 2013 7:30 pm

Абе лесно е да се каже...
reader
Потребител

Мнениеот reader » пет май 24, 2013 8:05 pm

Здравей Лъчо,

Бих те насочил към една книга -Човекът в търсене на смисъл от Виктор Франкъл. Писана е от човек, който е попадал в ситуации, които малко от нас биха имали въображението да си представят даже и в най-ужасните си кошмари. Но въпреки това той е успял да запази вярата, надеждата и любовта си. Тя е една от най-стойностните книги, попадала в ръцете ми.

"Начинът, по който човек възприема своята съдба, начинът, по който носи кръстта си, му дава изобилни възможности - дори при най-трудни обстоятелства - да придаде по-дълбок смисъл на своя живот. Той може да остане смел, доблестен и щедър. Или в горчивата борба за самосъхранение може да забрави човешкото си достойнство. Тук се крие шансът на човека да използва или да отхвърли възможността да придобие морални ценности, която трудната ситуация му предоставя. И това решава дали той е достоен за своите страдания или не" - Виктор Франкъл

Това е линкк към представянето на тази книга - http://www.book.store.bg/p96730/choveky ... ankyl.html може да се намерят и други линкове с по-подробна информация. засега цялата книга в електронен формат не съм я намирал.
Лъчо
Потребител

Мнениеот Лъчо » пон май 27, 2013 4:04 pm

reader
Потребител

Мнениеот reader » пон май 27, 2013 9:21 pm

Върни се в “нови категории и форуми”