за и против мартениците

предложете нови секции към този форум
forerunner
Потребител

Мнениеот forerunner » съб сеп 09, 2006 11:50 pm

Optimal
Потребител

Мартениците - скритото Христово послание

Мнениеот Optimal » вт дек 05, 2006 12:29 am

Защо пък мартениците да са езически? А дори и да идват от езическо време, то защо да не приемем, че Бог по скрит начин е благословил българския народ чрез тях? Защо да не приемем, че белият цвят означава оправданието, а червеният - кръвта на Христа, т.е. оправдание чрез кръвта на Христа. Неслучайно тези цветове ги има в българския флаг.
Интересен паралел можем да направим с обрязването, което е съществувало в Египет още преди да бъде изявено на еврейския народ. Но от това не си правим извода, че обрязването е езическо, нали?
dbachev
Потребител

Мнениеот dbachev » вт дек 05, 2006 8:43 pm

Драга презвитера Екатерина (forerunner),

Във форума за разкола Актех(или Актекс) каза, че според нея св. Православие е ерес (вж стр. 5 или 6). Има си тя един пастор на име Явор, когото само него слуша. Ужасих се от думите й. Наистина много молитви трябва да се отправят, за да може същата да се поправи и да стане православна. Дано й паднат люспите от очите, както на св. апостол Павел паднаха там, пред Дамаск.
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » чет дек 07, 2006 5:02 pm

dbachev
Потребител

Мнениеот dbachev » чет дек 07, 2006 6:42 pm

Аз пък си мисля че православивто тук и сега е ерес. И няма нищо общо с първоначалното учение на Исус.

Скъпа ми aktex,

Горецитираните думи са лично твои и са на страница 6 във форума за разкола. Вярно е, че съм ги извадил от контекста, но е ясна мисълта ти, която е недвусмислена: ти смяташ, че то, св. Православие е ерес. Как така няма нищо общо с учението на Иисус Христос? Това учение именно св. Православие го пази чисто и непокътнато от човешки намеси и измислици, такова, каквото е излязло от устата на Иисус Христос. Моля те, питай Явор. Той смята ли, че православието е ерес? Интересно ми е да разбера.
dedo pop
Потребител

Мнениеот dedo pop » чет дек 07, 2006 9:19 pm

Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » съб дек 09, 2006 10:25 pm

Миле
Потребител

Мнениеот Миле » съб дек 16, 2006 3:34 am

Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » съб дек 16, 2006 9:55 am

Heart
Потребител

Мнениеот Heart » съб дек 30, 2006 12:09 pm

Здравейте, братя и сестри и Честито Рождество Христово!

Нямаше ме за около месец във форума поради мои си дела, но се радвам, че съм отново сред Вас!

Прочетох с интерес възобновената беседа за мартениците... Ех, за кой ли път ми дойде наум старата проказка "Адно си Aktex знае, адно си бае" :lol:

:!: Драга ми Aktex, преди време ти сама ни сподели, че си падаш по сватби, в които младите се вземат "в добро и зло, в радост и беда" и прочее, като чистосърдечно си призна, че това хич го няма в Библията... Тогава ти рекох, че и да го няма в Библията, не е страшно, защото не е и в разрез с нея - важното е да ти дава духовен и жезнен смисъл...
Е, представи си, и мартениците ги няма в Библията, но това не ги прави греховни или кривославни, както не е криво и съкровеното желание на девическото ти сърце някой да ти се врече във вярност до гроб... пък било то и пред пастор Явор или някой друг подобен нему вид... Да, мартениците не са християнски обичай, както и въпросните клетви на са. Но ти упорито продължаваш да проявяваш двоен стандарт, когато мериш, а така /да ме прощаваш/ съм виждал да правят само в един мюсюлмански форум.

Пък и какви автентични доказателства можеш да представиш, че мартениците са езически обичай? Писма, пътеписи, доклади, трактати на средновековни автори от времето преди покръстването, в които да се разказва че българите-езичници се кичат с мартеници по повеля на Тангра? Аз се сещам само за отговорите на папа Николай до св.княз Борис - там се разсъждава кои български ритуали са езически и кои - не. Е, за мартениците светият отец не казва нищо. Какво друго можеш да ни представиш? Честно казано, не съм убеден в твоята енциклопедичност, особено откак преквалифицира Димчо Дебелянов в ... музикант :P

Не се обиждай, бъди бяла и червена и наздраве за Новата година! [/b]
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » съб дек 30, 2006 1:03 pm

Heart
Потребител

Мнениеот Heart » съб дек 30, 2006 4:09 pm

hiphopsusel
Потребител

Мнениеот hiphopsusel » съб фев 24, 2007 2:02 pm

Optimal