за и против мартениците

предложете нови секции към този форум
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Re: 1

Мнениеот aktex » пет мар 02, 2007 11:27 am

Pauli
Потребител

Re: 1

Мнениеот Pauli » пет мар 02, 2007 12:25 pm

Потребителски аватар
iliana
Администратор

Re: Вярно наблюдение!

Мнениеот iliana » пет мар 02, 2007 12:33 pm

Optimal
Потребител

Да не прецеждаме комара!

Мнениеот Optimal » пет мар 02, 2007 12:56 pm

Хайде да не прецеждаме комара,а да поглъщаме камилата, защото точно това правим, когато се покланяме на мощи или на икони, а мартеницата клеймосваме като езическа, или пък се покланяме на самите себе си под какви ли не форми (което е същността на езичеството), а мартениците "ги прецеждаме"!
Това си е един уникален български обичай, пък бил той и с езически корени - нима Бог не е действал изобщо сред езичеството? Мнозина древни християнски писатели застъпват тезата за действието на "МНОГОРАЗЛИЧНАТА БОЖИЯ БЛАГОДАТ" по думите на апостол Павел сред езичниците до Христа, а и след Него.
Pauli
Потребител

Re: Да не прецеждаме комара!

Мнениеот Pauli » пет мар 02, 2007 3:22 pm

И въпреки това мартениците, наред с прощъпулниците (да, _все_ още ги правят масово поне колеги и познати), наред с леенето на куршум, наред с носенето на сини мъниста против уроки (знаете за сините мъниста, нарочно ги споменавам, защото масово ги комбинират с мартеници, явно за по-силен здравословен ефект :] ), това е част от съвременното суеверие и магизъм. Знаете ли, че ако вашето новородено бебе плаче много, трябва да му вържете червен вълнен (!) конец на крачето, за да го пази от зли очи? Да, детенцето спира да плаче, това е сигурен проверен метод, дяволска работа.

За съжаление вече доста хора са окултно не-неутрални, макар че има и просто хора с добро отношение към празниците. Затова именно наблягам на окултното и езическото в иначе _безобидния_ (по атеистичното време на социализЪма) празник.

Все пак, още веднъж казвам, тук е нужна мъдрост и не може да се отсече, нека всеки проси от Бога мъдрост за това :)
Dimitree
Потребител

Мнениеот Dimitree » пон мар 05, 2007 6:04 am

dedo pop
Потребител

Мнениеот dedo pop » ср мар 07, 2007 12:08 pm

hiphopsusel
Потребител

Мнениеот hiphopsusel » ср мар 07, 2007 1:38 pm

Потребителски аватар
aktex
Потребител

Re: за и против мартениците

Мнениеот aktex » пон мар 02, 2009 12:11 am

ДЕКЛАРАЦИЯ

От Христо Кънев и Юлиана Кънева, родители на Светлозара Кънева,
уч. в Iа клас при СОУ „Кирил и Методий”-гр.Бургас

Да послужи пред когото е нужно.

Аз, в ролята си на родител, декларирам, че дъщеря ми Светлозара Кънева няма да изработва или носи мартеници, поради християнските убеждения, които нашето семейство има.

Християнската вяра, базирайки се на Библейските учения, изрично забранява магьосничеството и суеверието.

„Да не се намира сред тебе никой чародеец, астролог, гадател или магьосник, никой баяч, запитвач на зли духове, врач или запитвач на мъртвите; защото всеки, който върши тези дела, е омразен на Господа.” (Второзаконие, глава 18, стихове 10-12)

Според стихотворението „Баба Марта бързала”, което е поместено в Читанката за II клас, мартениците, които Баба Марта вързала помагат „на гората – да листят листата. И да дойдат всичките: щъркелите, птичките, първия певец ... а пък на дечицата върза на ръчицата мартеници чудни със ресни червени, да са ранобудни, да растат засмени.” А коя е Баба Марта и какво наистина представляват мартениците?

„Приказката за Баба Марта

Живяла Марта със своите братя далеч в планината. Те носели едно име - Сечко. Само че единият наричали Малък Сечко, а другият - Голям Сечко. От високата планина те виждали и чували всичко, каквото става по земята. Усмихвала ли се Марта, погалвала и гадинки, и тревички. Стопляла с благата си усмивка, блестяло слънцето, прелитали весело птичките.
Веднъж една млада пъргава невеста подкарала овчиците си в планината, когато топлото слънчице огряло, птичките се обадили, та из тревица стоката си да попасе.
- Не извеждай, булка, ваклушите на паша, рано е! Скоро Сечко си отиде - думал й свекърът.
Преживял е много той и мъдро може да поучи. По слънцето познавал старецът кога ветрове ще завеят, по месецът разбирал кога дъжд ще завали, кога град ще бие, кога зла зима ще вилнее.
- Кърпикожусите цъфтят сега, снахо - топло й напомнил старецът. - Това е цвете лъжовно, не прецъфти ли, не му вярвай, кожухчето не сваляй!
- Е, тейко, какво ще ми стори Марта? Тя е жена и зло на жена не може да направи - казала снахата и подбрала овцете и козите нагоре към планината.
Дочула Марта тези думи и тежка мъка й домъчняла. Нищо че е жена, и тя може да покори слънцето като братята си, и тя има сила бури и хали да посее, и тя знае кога слънчев благодат да прати. Какво от това, че жена й думат!
Не минало много. Тъмни облаци надвиснали над планината. Ветрове безмилостно забрулили напъпилата гора, леден сняг зашибал, захванала люта зима. Сковала се земята, замлъкнали птиците, секнал ромонът на ручея.
Младата овчарка така и не се върнала вече. Тя останала вкаменена заедно с овчиците горе в планината.
Така останал обичаят да се правят мартеници от червена и бяла вълна, за да радостна Баба Марта и да носи само добрини на хората.” (взета от http://www.az-deteto.com/index.php?id=232)

Първо, Баба Марта е мит, не историческа личност, въпреки, че на децата се представя като такава. Второ, тя е представена (поне от приказката така става ясно) като жена със свръхестествени способности, които обаче в един момент използва за отнемане на човешки живот – и това тя прави (абсолютно неоснователно). А дали мартениците наистина играят ролята на умилостивение пред Баба Марта или имат друго предназначение? Следващите наколко цитата ме карат да се замисля още повече:
„Мартеницата е своеобразен амулет срещу злите сили и окичването с мартеница е един магически ритуален акт: усуканият бял и червен вълнен конец запазват човека чрез механизмите на контактната магия.” (списание „Маргарита” брой 3(10), 2002)

„Според предание, дошло от древността, мартениците носят здраве, щастие и дълголетие. Старите българи вярвали, че в природата съществува някаква зла сила, наричана "лошотия", която също се събуждала през пролетта, а в народните вярвания 1 март бележи началото на пролетта. На мартениците се приписвала магическата сила да предпазва от "лошотията" , най-вече от болести и уроки. Свалят се чак тогава, когато се види първият щъркел и се закачват на разцъфнало или зелено дръвче.
Някои от обичаите на 1 март, свързани с изгонването на злите сили, включват палене на огън и изгаряне на сметта на двора, а след това всички прескачат жаравата.
Разпространен е и гадателският обичай за избиране на ден. От 1 до 22 март всеки си намисля един определен ден от този период и по него съди каква ще е годината - ако е слънчев, ще е успешна, ако вали и времето е лошо - ще има трудности.” (Интернет)

„Старинният обичай изисквал бялата вълна за мартениците да се събере от пасищата на стадата, където кичури овча вълна са останали по храсталаците. Така вълната е "поела" магическа сила от природата и от звездите. После част от вълната се оцветява в червено. И накрая бабата изприда и пресуква заедно бяла и червена нишка. Докато ги преде и усуква, тя изрича обредни заклинания. Вярвало се е, че преди да се залови с направата на мартеници, жената не бива да е пипала огъня в домашното огнище, за да има мартеницата магическа сила. Първоначално мартениците служели за амулет, който предпазва от злосторни духове, болести или урочасване от "лоши очи".” (Из статия „Баба Марта се посреща с мартеници” - БНР)

„Народът още смята, че в началото на пролетта се събуждат зли сили, а мартеничките са своеобразен амулет за предпазване от тях.” (Из статия „Мартениците - история и мода”)

„На мартениците, хората приписвали и силата да пропъждат бурите и да откриват път на слънцето, за да събуди всичко живо.” (Из статия „Мартичке, Бяла и Червена”)

„Мартеницата се изработва от пресукана бяла, червена и синя прежда (или мънисто). Бялата прежда е наричане за плодородие, червената за здраве, а синята за предпазване от уроки.” (Интернет)

Мартеницата не е никак безобидна, както изглежда на пръв поглед. Тя всъщност представлява т.нар. “бяла магия”, т.е. магия за добро или за разваляне на “черна магия”. Обричането, наричането, заклинанията, които се ползват при изработването й са недопустими практики от гледна точка на християнската вяра.

Съобразявайки се с горните цитати, се надявам да проявите разбиране и толерантност към верските ни убеждения, гарантирани от Конституцията на Р България – чл. 37.
Родителите определят вярата на своите деца … цитат от конститицията или закона

………….. г.
С уважение,
Гр. Бургас

Христо Кънев

Юлиана Кънева
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пон мар 02, 2009 11:25 am

Християнската вяра, базирайки се на Библейските учения, изрично забранява магьосничеството и суеверието.

Ние, за разлика от разтревожените родители, изповядваме вярата която ни остави Иисус Христос, а не някакви библейски учения, каквото и да значи това. Богът който изповядваме е Пресветата Троица - Отец, Иисус Христос и Светият Дух, а не Библията. Даже не сме чували да има бог - Библия.

Колкото за забраната на магьосничеството, не го прави Библията, а Светите отци на Съборите на Църквата. За да няма пустословия след това, което кзавам, след като еретиците си прочетат Вторазаконие да прочетат и Деяния:

Защото, угодно бе на Светаго Духа и нам да ви не възлагаме вече никакво бреме, освен тия нужни неща:
да се въздържате от идолски жертви и от кръв, от удавнина и от блудство, и да не правите на други онова, което не е вам угодно. Като се пазите от това, добре ще сторите. Здравейте!

Очевидно няма забрана за магьосничество. Даже Симон Мага известно време е част от Църквата. По-късно Светите отци приемат канони/правила/, които осъждат подобни прояви, но те са само за християните. Християнинът няма нищо общо с магии и прояви от този род, според решенията на Съборите. Това, че евангелистите са поумнели и са приели в сърцата си решенията на Православните Събори е добре и достойно за похвала.

От друга страна в много райони има всякакви митове и легенди свързани с Иисус Христос, това едва ли значи, че тези хора са неверници. Има даден обичай, който поради голямата си древност е придобил различни значения в различните райони, някъде мартеницитата може да има и значение да спира черна магия, но такова значение имат и молитвите. Тук трябва да се направи разликата, че едното е от някаква "Баба Марта", другото е от Бог. Но в никакъв случай не се прави идол от Баба Марта, няма намек за това никъде в България. Другаде мартениците са за здраве, ама за здраве се ходи и на лекар. Аз не нося мартеници, не защото следвам някое "Библейско учение", а даже и аз не знам защо. Целият този цирк е да се прави реклама на определена сбирка на евангелисти, които си представят света по определен начин.

Моето мнение е, че бих избрал Христовото учение в свят в който и има мартеници, нежели свят с обезумели пастори размахващи библии, клади и фанатици дебнещи някой да не направи нещо срещу "Библейските учения", както те ги тълкуват.
soldier

Мнениеот soldier » пон мар 02, 2009 12:09 pm

Кабрал, от къде познаваш Пресветата Троица, откъде четеш за Бог, ако не от Библията. Има гордост в теб, прочети притчата за фарисея и бирника и се смири пред Бога и Го потърси със сърцето си, а не религиозно. Това, че си православен няма да те спаси,защото нямаш любов в сърцето си, което личи от писането ти във форума. Смири се пред Бога, покай се и чети Библията, за да познаеш спасителната вяра.

http://vbox7.com/play:99fd9bb8
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пон мар 02, 2009 7:21 pm

От къде знам за Пресветата Троица ли? Ами от където знаят всички православни - от Църквата. Библията отворих сигурно но 22-23 г., а в черва баба ми ме е водила от бебе, като лични спомени имам от преди първи клас. Веднъж в гимназията учителят по история, много възрастен белогвардеец, към 80 г., преподаваше по заместителство или нещо такова, попита кой е християнският Бог и само аз знаех. А даже не знаех как изглежда Библията, по скоро знаех, защото баба ми имаше и Библия от 1925 г. и отделно издание на Новият завет от 1968 г. ако си спомням добре, но не ги бях чел. Та ние ги знаем тези неща от Църквата, тя ги знае от апостолите, а Апостолите от Бог. Защото нашият Бог е Бог Истинен, вашият - хартия.

А ако нещо е в състояние да спаси Кабрал, всепризнат католог на грехове, това е само и единствено православието.
Мишо
Потребител

Мнениеот Мишо » съб мар 07, 2009 5:04 pm

Айде да не преиграваме с вярата а ? Църквата от векове не казва нищо против мартениците и си трае, а вие сега на много свети се правите.
Хора пазете се от прелеста.
Нека си има мартеници: нищо лошо не правят и не прокарват.
Гост

Мнениеот Гост » съб мар 07, 2009 9:23 pm

Темата във форума е стара,както виждам,но докато има мартеници и християни,тя винаги ще бъде актуална.А и се провокира полемика,но лошо няма - в спора се раждала истината,казват някои,въпреки че тука място за спор няма.Библията регламентира всички отношения.Въпросът опира до вяратя.И така, мартеницата е амулет от контактната магия.На каквото се покланяме в сърцето си,такива сме.Ако се покланяме на мартеницата, сме езичници;ако се покланяме на Исус,значи сме християни и с дух и с истина трябва да Му се поклоним.Йоан 4:23 "Но иде час и сега е,когато истинските поклонници ще се поклонят на Отца с дух и истина;такива иска Отец да бъдат поклонниците Му".И тука няма място за компромиси,защото :"като знаете, че не с тленни неща - сребро, или злато - сте изкупени, от суетния живот,предаден вам от бащите ви,но със скъпоценната кръв на Христа,като на агнец без недостатък и пречист."1 Петрово 1:18,19 Вярвящите християни нямат нужда да бъдат убеждавани,защото християнството не е спонтанна емоция за днес,а като ни омръзне,утре ще намерим нещо друго за забава...Християнството е начин на живот.Веки ден "да пленявам всяка своя мисъл и да я подчинявам на Христа",казва апостол Павел.Матей 11:29"Вземете Моето иго върху си,научете се от Мене;защото съм кротък и смирен на сърце;и ще намерите покой на душите си."Къде другаде в този свят на поквара и мерзост изнурените ни души биха намерили покой?Само в нозете на Исус има покой;има мир и радост. Йоан 14:27 Мир ви оставям;Моя мир ви давам;Аз не ви давам,както света дава.Да се не смущава сърцето ви,нито да се бои."В този свят на кризи и несигурност има само Един,който може с твърдост да каже:"Кажете на праведника,че ще му бъде добре"Исая 3:10.Или да обобщи така:Псалми 37:25 "Млад бях ,ето,остарях,но не съм видял праведния изоставен,нито потомството му да проси хляб."Е,не мога да заменя моят Бог,който ме дарява с благословения, с мерзостта пред Бог,направена от няколко конеца прежда! Би било нелепо! Благословен Си,Боже,от века и до века!Слава,чест и поклон на Тебе,свети,праведни и милостиви Вседържателю на небето и земята! Амин
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » нед мар 08, 2009 5:23 pm

В момента съм с 3 мартеници на ръката и още бих сложил... ей го на, убийте ме с камъни (то добре, че не се познаваме)! Всички около мен носят мартеници. Не се сещам някой да вярва, че оплетените конци имат каквато и да е съдбоносна сила. Просто щури гривнички, нема лошо.

Има олигофрени, дето вярват, че, ако сутрин престъпят прага с левия крак, после цял ден няма да им върви. Та предлагам, като истински християни, да се дистанцираме от суеверията и да почнем да ходим само на ръце. Малко ще е трудно в началото, но така ще се познаят истинските благочестивци и аскети измежду нас.

Върни се в “нови категории и форуми”