Признанието на Македонската Православна Црква

предложете нови секции към този форум
БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ
Потребител
Мнения: 27
Регистриран на: пон мар 13, 2006 1:15 pm

Мнениеот БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ » чет май 31, 2007 10:23 am

Поздрав браќа,

Денешните македонци, имаат анти-идентитет, односно во недостаток од родова историја, меѓусебно се препознаваат по непрепознатливоста.

Сметам дека треба да се раздели генеолошката од политичката личност на народот и македонството да се поима и идеологизира во својата обшточовекољубива христоцентрична контекстуалност, а родовиот происход, независно и без фрустрации да се разоткрива постепено низ историјата.

Ваквата поделба би го ослободила битието на денешниот македонец, да се востреми најнапред кон себе во царството Божје, за да може историската генеза да ја доживее како кеноза кон Адама.

Ние сме сведоци на нарушувањето единородноста и католичноста, како логоси на соборноста во денешното православие и таквите одстапувања доведуваат до соблазни и расколи како што Вие и ние доживеавме.

Таквите камења на сопнување, се јазикот како територија на воплотување (епископство) и одстапувањето од епископалниот принцип на соборност (афтокефалија), кои го невозможат единството на вселената Црква во Христа, својот духовен камен, кое што е извор на секое благобитие.
Миле
Потребител
Мнения: 66
Регистриран на: вт авг 15, 2006 10:57 pm

Мнениеот Миле » чет май 31, 2007 2:45 pm

martin
Потребител
Мнения: 6
Регистриран на: пон фев 12, 2007 4:09 pm

Мнениеот martin » чет май 31, 2007 3:20 pm

михаилий
Потребител
Мнения: 57
Регистриран на: пон май 07, 2007 9:44 pm

Мнениеот михаилий » пет юни 01, 2007 4:03 am

БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ
Потребител
Мнения: 27
Регистриран на: пон мар 13, 2006 1:15 pm

Мнениеот БОРИС ГЕОРГИЕВСКИ » пет юни 01, 2007 11:50 am

михаилий
Потребител
Мнения: 57
Регистриран на: пон май 07, 2007 9:44 pm

Мнениеот михаилий » нед юни 03, 2007 1:05 am

NIKHTA
Потребител
Мнения: 133
Регистриран на: чет мар 08, 2007 11:49 pm

Мнениеот NIKHTA » нед юни 03, 2007 10:08 am

sandi
Потребител
Мнения: 1174
Регистриран на: вт мар 06, 2007 6:31 pm

Мнениеот sandi » чет юни 07, 2007 10:36 am

михаилий
Потребител
Мнения: 57
Регистриран на: пон май 07, 2007 9:44 pm

Мнениеот михаилий » вт юни 12, 2007 2:41 am

sandi
Потребител
Мнения: 1174
Регистриран на: вт мар 06, 2007 6:31 pm

Мнениеот sandi » вт юни 12, 2007 8:14 am

михаилий
Потребител
Мнения: 57
Регистриран на: пон май 07, 2007 9:44 pm

Мнениеот михаилий » ср юни 13, 2007 3:41 am

sandi
Потребител
Мнения: 1174
Регистриран на: вт мар 06, 2007 6:31 pm

Мнениеот sandi » съб юни 23, 2007 9:29 am

martin
Потребител
Мнения: 6
Регистриран на: пон фев 12, 2007 4:09 pm

Мнениеот martin » нед юни 24, 2007 11:04 pm

sandi
Потребител
Мнения: 1174
Регистриран на: вт мар 06, 2007 6:31 pm

Мнениеот sandi » чет юни 28, 2007 9:41 am

Тардис
Потребител
Мнения: 2
Регистриран на: съб дек 08, 2007 10:18 pm

Мнениеот Тардис » съб дек 08, 2007 10:27 pm


Върни се в “нови категории и форуми”Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 1 гост