кръщене по време на великденските пости

вашите въпроси, мнения и препоръки към портала

Модератор: plamen

skaska8493
Потребител

кръщене по време на великденските пости

Мнениеот skaska8493 » чет яну 21, 2010 2:03 pm

може ли да се кръсти дете по време на великденските пости.синът ми е роден на 18 март но съм решила да го кръстя на 21 тъй като 18 е през седмицата.възможно ли е да стане
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор
Религиозна принадлежност: Православие
Контакти:

Re: кръщене по време на великденските пости

Мнениеот Aurelia Felix » чет яну 21, 2010 2:36 pm

Лично аз не знам, а и не вярвам, да има някакво ограничение за кръщения по време на постите. По време на постите има ограничения само за венчавки. Все пак, най-добре иди в близкия храм и питай свещеника.
Christus vincit, Christus regnat, Christus imperat! Christus ab omni malo plebem suam defendat! pope Sixtus V
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » чет яну 21, 2010 4:23 pm

Също не мисля, че има ограничение, но аз съм само мирянин, свещеникът има последната дума.
Вярващи, които не достоят в църква на молитва до край и до Свето Причастие, да се отлъчат - 7 апостолско правило и Антиохийски събор, 2-ро решение.
Християнин, който 3 поредни неделни дни не вземе Причастие, да се отлъчи - VI Всел. събор, 80 решение.
Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » чет яну 21, 2010 8:28 pm

Ограничения за времето на кръщение няма и не може да има. Но защо искате да кръстоте детето си на рождения му ден, а не на голям християнски празник, както е най-добре? За да минете двете събития с едно и също черпене? :))) :shh:
Славян
Потребител

Св. Кръщение

Мнениеот Славян » чет яну 21, 2010 9:09 pm

Дон Кихот написа:Ограничения за времето на кръщение няма и не може да има. Но защо искате да кръстоте детето си на рождения му ден, а не на голям християнски празник, както е най-добре? За да минете двете събития с едно и също черпене? :))) :shh:

Като каза кръщение на някой голям християнски празник, Доне, ме наведе на мисълта, когато името прието в кърмаческа възраст, а кръщението е години след това, дали освен именния празник (ако има) и светия (евентуално), следва да се чества и денят на приемане на кръщението, и как - като датата през годината или през подвижния празник (евентуално), на който е било?
Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » чет яну 21, 2010 10:25 pm

На този сложен въпрос ще отговоря просто. Древните християни за разлика от нас са били толкова вярващи, че не са празнували рождени дни, а дните на смъртта на покойниците като начало на истинския живот във вечността. Всеки решава за себе си какво, как и защо да празнува, стига да не изпада в грях. Лично аз празнувам рождения си ден (23 декември), като правя преглед на изтеклата година и си вадя поуките от нея. Също празнувам и именния си ден - св. Петър и Павел (29 юни), когато винаги служа.

http://www.knigabg.com/index.php?page=book&id=14686
петър52
Потребител

Мнениеот петър52 » пет яну 22, 2010 10:33 pm

Е ,свещеника се произнесе...о.Павел от Шумен (Дон Кихот) всичко,което каза е точно така.... :wave:
Прав е,че като христяни трябва да обръщаме повече внимание на именните си дни....!
Славян
Потребител

Мнениеот Славян » пет яну 22, 2010 10:49 pm

петър52 написа:Е ,свещеника се произнесе...о.Павел от Шумен (Дон Кихот) всичко,което каза е точно така.... :wave:
Прав е,че като христяни трябва да обръщаме повече внимание на именните си дни....!

Има нужда от йереи като него... И в страната, и във форума.
Бог с теб, Доне!
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » съб яну 23, 2010 6:17 pm

В допълнение ще кажа, че Възкресение Христово е по-голям празник за Православната църква от Рождество. За католиците е обратно.
Мормоните, например, не празнуват нито Рождество, нито Възкресение. За другите секти не знам, нямам наблюдения.
Вярващи, които не достоят в църква на молитва до край и до Свето Причастие, да се отлъчат - 7 апостолско правило и Антиохийски събор, 2-ро решение.
Християнин, който 3 поредни неделни дни не вземе Причастие, да се отлъчи - VI Всел. събор, 80 решение.
abc
Потребител

Мнениеот abc » чет яну 28, 2010 9:33 pm

Славян написа:
петър52 написа:Е ,свещеника се произнесе...о.Павел от Шумен (Дон Кихот) всичко,което каза е точно така.... :wave:

Има нужда от йереи като него... И в страната, и във форума.
Бог с теб, Доне!

:clap: :clap: :clap: Дай Боже ! Таз година иерей - догодина .... Архиерей :wave: :wave: :wave:
Архимандрите, от сърце ти го пожелавам ! :D :D :D
vencisfh
Потребител

Мнениеот vencisfh » съб апр 08, 2017 10:46 pm

Кръщение се разрешава по всяко време. Но примерно не е добре да се кръщава на задушници и в петък. Също ако ако е през светата четиридесетница или през другите постни дни се проваля хубавата почерпка по повода :)
"Благодат вам и мир от Бога Отца нашего и от Господа Иисуса Христа"

Върни се в “въпроси към Православие БГ”