Епилепсия и монашество

вашите въпроси, мнения и препоръки към портала
bob65
Потребител

Епилепсия и монашество

Мнениеот bob65 » вт ное 17, 2009 1:17 pm

Защо не може да бъде постригано за монах лице, болно от епилепсия?
Според "Устав на Българската православна църква"
kassie
Потребител

Re: Епилепсия и монашество

Мнениеот kassie » вт ное 17, 2009 3:43 pm

За йеромонах най-вероятно "за да няма пречка в извършване на църковните работи".

За монах не зная. Чела съм, че св. Григорий Декаполит заболял от епилепсия, но се помолил горещо тя да се замени с водянка и Бог изпълнил молбата му...
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » вт ное 17, 2009 6:56 pm

През 70-те години имаше един иеродякон N. сериозно болен от епилепсия и отиде да служи на св. Иоан Рилски в манастира и с времето /за няколко години/ постепенно епилепсията му изчезна напълно. Не ми е известно да има основание такова решение в Устава на БПЦ, тъкмо обратното - 5-то правило на Двукр. Събор казва, че ако някой болен от тежка болест желае монашество за такива по изключение се съкращава три годишният срок, отреден за изпитване на встъпващите в монашество.
Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » вт ное 17, 2009 11:10 pm

Написал съм книга от почти 100 страници относно изискванията за ръкоположение. Трябва да я допълня и да я предложа на Синодалното издателство. Ето какво пиша за душевните болести (изпускам бележките под черта):

Към сферата на телесните недостатъци, които възпрепятстват ръкоположението, се отнасят и душевните болести - едно изискване, което определено е занемарено в Българската църква. Този вид болести също са каноническо препятствие за получаване на свещенически сан. Едно психологическо проучване на 68 кандидати за членове на римокатолически ордени, извършено от 1990 и 2004 г., разкрива, че някои от тях са склонни към депресия, а други са агресивни и са склонни към гняв и вражда. Според друго изследване римокатолическите свещеници в САЩ седем пъти по-често изпадат в депресия в сравнение с миряните.
Другите телесни недостатъци правят невъзможно външното, формалното извършване на богослужението и тайнствата. При душевните болести страдащият се лишава от собствената си воля, която му дава реална представа за собственото му състояние и заобикалящата го среда. Светите отци не са психиатри и в каноните не се среща подробен анализ на душевните болести, разликата (често субективна или временна) между тях и обладаването от демони и др. 79-то апостолско правило предписва: “Бесноват да не се приема в клира, нито с верни да се моли; а ако се освободи, да се приеме с верните, пък в случай, че се окаже достоен, тогава да се приеме и в клира”. В древната Църква действа чинът на екзорцистите, чиято главна задача е да изгонват бесове от обладаните хора. Днес екзорцисти действат официално в Римокатолическата църква. В Athenaeum Pontificium Regina Apostolorum се провеждат 10-седмични курсове за екзорцисти, чиято цел е да се противопоставят на все по-масовия сатанизъм днес.
Интересно разграничение прави св. Тимотей Александрийски (+ 385 г.) в своя трети отговор на въпрос (или трето правило). Той разрешава да се дава св. Причастие на бесноват, когато той се намира в период на просветление и спокойствие, не нарушава тайната и не богохулства. Валсамон правилно добавя, че такъв периодичен бесноват (на медицински език циклофреник) не трябва да се ръкополага за свещеник. Присъствието на св. литургия и причастяването трае часове, докато служението на пастира е пожизнено и рано или късно ще настъпи период, през който бесноватият под влиянието на демоните ще хули Бога и ще се гаври с Църквата.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » ср ное 18, 2009 8:48 am

А ако у някого се отключи душевна болест след ръкоположението му, ще последва ли низвергване? Все пак знаете, че психическите болести невинаги са присъда до живот, както и че никой не е застрахован срещу тях.
bob65
Потребител

Мнениеот bob65 » ср ное 18, 2009 9:30 am

Може би трябва да направя уточнението че, епилепсията е неврологично заболяване а не душевно (психиатрично) и може да бъде отключена следствие на травма, интоксикация и други.
Можем да направим изводът, че са необходими периодични профилактични прегледи при специалист невролог с включено ЕЕГ изследване, за които нямам идея дали се провеждат.
Но, по скоро идеята на темата публикувана във форума ми бе – няма ли, известна дискриминация към тези хора, следствие на остарели разбирания за този тип болест и актуализацията на устава.
Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » ср ное 18, 2009 9:48 am

Нито каноните, нито Уставът не се занимават конкретно с всяка психическа и неврологична болест. Преди две години завърши една студентка по теология в Шуменския университет, която беше епилептичка, но в слаба форма и овладяваше болестта си с лекарства. Днес тя е послушница в Калоферския манастир. При тежки форми на тази болест не трябва да се разрешава на свещеника да служи редовно, защото може да припадне пред престола, да разлее потира с Причастието, да спре литургията за дълго време и пр., което е неприемливо.
bob65
Потребител

Мнениеот bob65 » ср ное 18, 2009 10:07 am

Драги Дон Кихот, благодаря Ви за изказаното мнение, но ми разрешете да не се съглася с част от него като ви цитирам част устава.
Глава тринадесета.
МАНАСТИРИ
Раздел I.
МАНАСТИРИ И МОНАСИ/МОНАХИНИ
Точка 4
„4. да не се води на отчет в психодиспансера по местоживеене и да не страда от неизлечимо инфекциозно заболяване и епилепсия;”
Думата „епилепсия” е конкретна диагноза включена в МКБ 10* в групата на неврологичните заболявания
*Десета ревизия на Международната класификация на болестите (МКБ-10).
bob65
Потребител

Мнениеот bob65 » ср ное 18, 2009 10:10 am

Мисля че, проблемът не е в конкретната диагноза, а в актуализацията на устава.
ivo_tehno
Потребител

Мнениеот ivo_tehno » ср ное 18, 2009 3:17 pm

До колкото съм запознат с болестта, знам че е доста коварна и непредсказуема, може да се прояви чрез силен стрес. Случвало ми се е да присъствам на епилептичен припадък и не знаеш какво да направиш. Бяхме на дискотека и момичето до мен получи такъв пристъп, беше ужасно, вторият път мой колега го получи на работа, бяха много натоварени, но може и да се изнервил нещо, не знам, а третият път пак колега го получи на работа и беше паднал в/у радиатор, че си удари сериозно главата, слава Богу всичко се разминаваше.
Не се знае обаче в какъв момент ще те хване, свещенослужението не е лесно, има си доста натоварване, не можеш един болен и уязвим човек да го товариш, ще се огъне в момент в който не трябва. Щом са го написали това правило, значи са имали нещо предвид, това че няма кой да обясни от какво са се опасявали е проблем на приемствеността.
Един монах се заселил в килия на друг монах, който вече бил починал и видял че висят разни пръчки по стената, той ги изхвърлил всичките. След малко се появила една змия в стаята и тойнямало с какво да я изгони, тогава разбрал за какво са били тези пръчки, просто на това място имало много змии :D . Поздрави
bob65
Потребител

Мнениеот bob65 » ср ное 18, 2009 3:26 pm

Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » ср ное 18, 2009 3:34 pm

ven4e
Потребител