Богочовек

вашите въпроси, мнения и препоръки към портала
keboda
Потребител

Богочовек

Мнениеот keboda » ср авг 02, 2006 12:30 am

Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » ср авг 02, 2006 8:03 am

keboda
Потребител

Мнениеот keboda » ср авг 02, 2006 8:22 am

gaitan vejdu
Потребител

Мнениеот gaitan vejdu » ср авг 02, 2006 8:55 am

keboda
Потребител

Мнениеот keboda » ср авг 02, 2006 9:01 am

Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » ср авг 02, 2006 9:09 am

keboda
Потребител

Мнениеот keboda » ср авг 02, 2006 9:13 am

Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » ср авг 02, 2006 9:18 am

gaitan vejdu
Потребител

Мнениеот gaitan vejdu » ср авг 02, 2006 9:25 am

Прося милост, прося прошка, ако съм ви засегнал.

Упреците ви към мен, в големеене и подигравка, са повече от нелепи, но аз нямам вина, че всеки вижда в другите само онова, което познава от себе си.

Очевидно сте много наранявана и обиждана, щом в този веселяшки текст привидяхте обида.

Ако ДЕЙСТВИТЕЛНО искахте да се (на)учите, както сама твърдите, нямаше на питате тези неща, а простичко щяхте да отворите местата, където тези азбучни истини са ясно обяснени.
За това не се изисква посещение в Хайделберг, Оксфорд или СУ, уверявам ви.

Мир, и втори път прося прошка, ако ви угрижих, keboda.

aktex, приветско и на вас!
Направо се чудя, да не змлъкна ли съвсем.
Къде го чукаш, къде се пука. Аз драсвам 2 елементарни иносказателни реда, за да всея усмивки, а жъна кисели гримаси. :oops:
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » ср авг 02, 2006 9:38 am

gaitan vejdu привет и на тебе :) ...
не се коси за мравката ... това ми заприлича на едно друго "две патки летели и се карали коя да бъде по средата" :) ....
понякога тези въпроси мъчат хората
например имам една съседка и тя : абе има някаква сила , ама не е Бог - ние сме аксперимент на изжънземни (но отива да пали свещи и да се моли) ,то тва според нея не са храмове на Бог а на извънземните. ...Та един ден ме пита как да разбере едно нещо дали е от извънземните или е от Бог или от Сатана или от нещо друго ? ... ето такива въпроси си задават хората в света и не само си ги задават ами и с години си блъскат главите да научат отговора .... напрово съм поразена
Потребителски аватар
iliana
Администратор

Мнениеот iliana » ср авг 02, 2006 1:53 pm

Кебода, въпросът ти е много сериозен и изобщо не трябва да се извиняваш за него. Определено си "в десятката" на богословските проблеми. И тъй като не може просто "да се разсъждава" за Троицата (ще ме прощаваш, актех), се надявам да се включат наистина добре подготвени хора.

Формулирането на църковното учение за Светата Троица е изисквало огромни "свръхчовешки", както ги нарича един богослов, усилия на светите отци на църквата. За да направят непроницаемата Тайна на Бог-Троица що годе достъпна за човешките понятияте, те извършили своеобразна революция в историята на човешката мисъл. Виж какво пише Владимир Лоски за това и ако ти е интересно - намери си книгата му "Очерк върху мистическото богословие на Източната цъква" и чети още:

"Тайната на Светата Троица става достъпна едва в незнанието, издигащо се над всичко онова, което може да се съдържа в понятията на философите. Все пак това незнание, което е не само мъдро, но и милосърдно , слиза отново към понятията, за да ги оформи и преобразува изразите на човешката мъдрост в оръдия на Божията Премъдрост, която е "безумство за елините"."

А по въпроса ти - намерих една статия тук, пак на Лоски. Ето цитат за зарибявка :):

"Не само душата, но и тялото са „приети от Христа”. Думата „плът” обозначава в случая цялостната човешка природа. И това, че Словото става „плът” е включено в пълнотата на Божественото битие за голяма съблазън на метафизиците. Синът остава Бог в лоното на неизменната Троица, но нещо се прибавя към Неговото Божество – Той става човек. Непостижим за ума парадокс: без да промени Божествената Си природа, която нищо не може да умали, Словото изцяло приема нашето състояние, дори и смъртта. Тази тайна, тази надминаваща всичко проява на любов може да се постигне само с термините на личния живот..." виж я цялата ако искаш: http://pravoslavie.bg/index.php?option= ... Itemid=177

И, кебода, всички въпроси, които задаваш тук са много смислени. Изобщо не се тревожи за това. Мисля че гайтан веждю просто се шегуваше. А ако се притесняваш от многоучени опоненти - недей. Критерият ти да бъде, че колкото по-многоучен се изкарва един човек, толкова по-съмнителен е. Защото наистина много знаещият човек вижда все по-огромния океан на незнанието си. И това го смирява. :wink:
keboda
Потребител

Мнениеот keboda » ср авг 02, 2006 9:59 pm

Много ти благодаря за отношението ти!
marst
Потребител

Re: Богочовек

Мнениеот marst » чет авг 03, 2006 1:21 am

jesus is muslim
Потребител

Мнениеот jesus is muslim » пет яну 19, 2007 1:43 am

Потребителски аватар