Допитване за мненията ви относно меродавността на Форума

вашите въпроси, мнения и препоръки към портала

Меродавен ли е за вас Форумът Православие България?

Меродавен е, но изисква пресяване.
10
45%
Може да се каже, но е силно замърсен и трудно се отделя истината.
7
32%
Не е меродавен, тъй като тук всеки има свое благовестие.
5
23%

Общо гласове: 22
Славян
Потребител

Допитване за мненията ви относно меродавността на Форума

Мнениеот Славян » пон сеп 27, 2010 1:32 pm

Здравейте съфорумци!

Нека да сверим къде сме или кои сме със следното запитване:

Меродавен ли е за вас ?

Бихте ли го препоръчали на търсещи Истината? Цитирате ли из него? Или може би ползвате друг по-меродавен източник в Интернет?

Бъдете здрави!
ven4e
Потребител

Re: Допитване за мненията ви относно меродавността на Форума

Мнениеот ven4e » пон сеп 27, 2010 1:59 pm

За мен е меродавен. Аз съм благодарна на хората, които пишат тук, защото научавам много нови неща.
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » пон сеп 27, 2010 2:29 pm

Този форум е една отворена дискусионна среда. Не се следва никаква "партийна линия". Това е място, където споделяме неща относно Православието и около него. Няма ограничения, няма конкретна насоченост. Това му е хубавото на този форум, това му е и лошото ;). На търсещи истината препоръчвам конкретна светоотеческа литература или справочни сайтове от сорта на pravoslavieto.com. Православие.БГ и Двери - за публицистика и новини. Ако насочиш някой новоначален директно в този форум това може доста да го обърка, че дори и обезвери. Забележете колко малко "професионални" богослови и свещеници има тук... Предполагам че като цяло сме доста под нивото им, пък и се дразнят от "слободията". От друга страна, всякакви инославни, иноверци, атеисти, че дори и окултисти могат да дойдат тук и да поговоря спокойно (или не до там) с православни. Нещо, което до голяма степен съответства на "реалния" ни живот, където срещаме всякакви предизвикателства. На мен лично ми е много интересно, много неща съм научил от тук, но имам и периоди когато ми се "надува главата". Тогава се оттеглям за известно време и се осамотявам с някоя книжка. Като почувствам желание, необходимост и имам възможност, отново се връщам... Хубав е този форум ;).
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » пон сеп 27, 2010 3:06 pm

На мен форумът отдавна ми е слабост :roll: И го препоръчвам на много други. Тук е място, на което може да се получи нещо, което трудно се постига чрез книгите, дори чрез най-добрите от тях - интерактивно споделяна (в интелигентно модерирана среда) православна вяра, сила, дух, познания, колебания, търсения, неверие... на съвременни хора с достъпен светоглед на всякаква възраст. Именно тази интерактивност считам за най-голям плюс. Да, има голяма възможност за объркване на начинаещите. Все пак обаче, един начинаещ обикновено идва с изработени критерии за отдаване на доверието си и за преценка на достоверността на получена информация. Познавам хора, чийто живот се е променил съществено поради някакъв форум. Това би могло да се случи/ва и тук. Радвам се много на тези, които отделят време да пишат и ми липсват мнозина, които вече не се появяват или го правят твърде рядко. Да, хубав е този форум :biggrin:
Славян
Потребител

Обзор, Сравнение и Развитие на Форума

Мнениеот Славян » пон сеп 27, 2010 3:27 pm

Потребителски аватар
ecclesiast
Потребител

Мнениеот ecclesiast » пон сеп 27, 2010 3:42 pm

Форумът е какъвто ние си го направим. То е както в някой малък манастир с пет монахини вътре - ако три от тях са клюкарки, ще е клюкарник. Което не означава, че другите две няма да се спасят.
Отношенията са лоши между съфорумците. Обикновено нехристиянски. Обсъждат се празни работи, а не как да си спасим душите. Случват се лични нападки.
Народът е лекомислен. Но така е и в света.

Но, както казах, всичко е обратимо. Дано да се обръщаме към добро, не към зло, с Божията помощ.
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » вт сеп 28, 2010 1:38 pm

Дам, форумът е такъв, какъвто си го направим...А ние не можем, явно, да си го направим такъв, какъвто трябва да е. Преобладават личните нападки; ако някой защити чистото православие, лишено от окултизъм и бабините деветини, дружно бива обявяван за протестант и за друг...Темите, които се пускат, са зли, а ако се пусне друга, забелязвам, че се чете от един-двама; преди време препоръчвах форума на познати, сега се позапитвам дали да споделя, че съм и модератор тук.
"Малко знание, много злоба", така ще характеризирам форума. Повече четене, по-малко ходене по Кръстови гори, че окултизмът явно не седи мирен.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » вт сеп 28, 2010 1:56 pm

Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » вт сеп 28, 2010 1:58 pm

Именно същата. Ами аз не съм сърцеведец, гледам дали е спазен добрият тон, а там не е.
vira
Потребител

Мнениеот vira » чет мар 10, 2011 12:38 pm

Аз съм нова при вас.
Четох доста из нет-а и тук ми стана най-уютно.
Научавам много.
Разпознавам някои от вас. Имам си симпатии и антипатии. В смисъл споделям подхода и позициите на едни и ме отблъсква този на други.

За мен най-важното е, че има дебат, че не се модерира заради позиция. Ако това стане, както беше предложено по-горе в темата, ще затриете комай единственото място, където някой ще търси сили да започне или да продължи да бъде православен християнин по един съвременен начин.

Чудесно е, че ви има.
Потребителски аватар
to6ominator
Потребител

Мнениеот to6ominator » чет мар 10, 2011 2:59 pm

За да бъде един форум "меродавен", трябва и хората които пишат в него да са "меродавни". Кой е, кой не е... не е много ясно. Аз съм компютърджия, но понякога идвам тук и пиша разни работи, които на пръв поглед изобщо не са свързани с професията, ама всъщност са, тъй като Бог е използвал принципи на компютърната организация, при създаването на живите организми, а и не само. Твърдението "Всичко е компютър", изглежда е в пълна сила. Даже японецът Масару Ямото, наскоро доказа, че водата се използва от Бог за запомняща среда и преносна среда на информация в едно, като начинът по който се подреждат силно полярните водни молекули в домени, всъщност изобщо не е случаен, а представлява начин за съхранение на информация. Изтриването на тази информация става чрез преход към твърдо или газообразно агрегатно състояние и връщане в течно. След изтриването на данните, домените пак се подреждат по определен начин. Вярва се, че се подреждат спрямо някаква "Базова Божествена програма". Това, разбира се, не е съвсем така, защото това би било така, ако процеса на кондензация или втечняване ставаше в пълно отсъствие на външни влияния, а това е невъзможно в практиката. Така, например, във водата може да се закодира позитивна информация и след това като се пие, тази информация се предава и на другите водни молекули в човека, и той може да избегне някои болестни състояния, защото по неясен начин тази информация влияе положително на хората. Дават много примери. Ето например, в някакво руско село пили вода от извор, който минавал през някакви водорасли столетници, тази информация се предавала чрез водата на хората и те ставали столетници. Това, не е доказан научно причинител за масовите столетници в този район, но засега не са се сетили за друго обяснение. Друг, по-обедителен пример е това, че в лабораторна вода, която давали на лабораторни мишки да пият, пуснали напълно затворен съд със силна отрова, уж без да искат. Не е имало никакъв контакт между отровата и водата на ниво молекули, а въпреки това, мишките умряли. Това значи, че информация във водата се записва по безконтактен път: електромагнитни вълни, може би. Това, обаче, не обяснява, как хората, които са пипали съда с отрова, не са се натровили поне малко, като се има в предвид, че в тяхното тяло над 60% от масата им е вода. Може да не умрат, като мишките, но поне някакво неразположение... Това навежда на мисълта, че човека е някаква по-нова версия "миши компютър", която има вградена защита срещу такива работи (нещо като антивирусна програма), както и много други работи, с които "старите компютри" - мишките не могат да се похвалят: разум, душа и т.н. Мишките се използват в лабораторни изследвания, защото има най-голямо сходство в ДНК структурата между мишките и хората. Това е силно доказателство, че ДНК не е единствения фактор, който определя, какво ще бъде нещото, което ще се роди и даже не е и водещ фактор, защото иначе, ние трябваше да бъдем най-близо до мишките по външен вид и по акъл, а сме си доста далече. Явно ДНК е прекалено прехвалено от някои учени и от т.нар. еволюционисти.
лаик
Потребител

Мнениеот лаик » съб мар 19, 2011 12:15 am

Ако става въпрос за това, дали този форум е "меродавен" по отношение на православното богословие - отговорът ми е: "не,не е!". Тук всеки може да излага неправославни учения като православни, без да има модераторска реакция.
Вярно, че пишат и много протестанти и т.н., но те не казват:"така учи православната църква", докато много хора, претендиращи че са именно православни са очевидно съвсем незапознати с вярата си и проповядват, така да се каже, неверни неща./От православна гледна точка, разбирта се./ Неприятно е, че по този начин може някой човек търсещ истините на православната вяра да бъде заблуден, което не би довело до добри последствия.
За така описаното от мен положение на нещата, смятам че основно носят отговорност администраторите и модераторите, които биха могли, най-малкото да бъдат по-активни, особено когато става въпрос за догматически истини.
За съжаление, казаното в поста на @чехълче ми се струва съвсем вярно и се замислям дали има смисъл да продължавам участието си тук.
Това е моето субективно мнение, поздрави!
Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » съб мар 19, 2011 12:39 am

Хората са различни - и всеки има право на мнение. (Аз се чудех защо на религиозните им се подигравали, че стават еднакви - и религията била убивала индивидуалността им - про/комунизъм нещо си - ама сега ги разбирам - а преди много им се дразнех на атеистите! :thumbdown: )
Потребителски аватар
plamen
Администратор

Мнениеот plamen » съб мар 19, 2011 11:08 am

Форумът силно нарасна като обем през последната година и надхвърли 50 000 постинга, което го прави един от най-активните форуми по въпросите на вярата в българското интернет-пространство. Използвам повдигнатата тема да благодаря на всички участници.

Особено благодаря на модераторите. С някои от тях се познаваме лично, с други - не. Всички работят на доброволни начала и искрено се надявам участниците, включително и онези, които критикуват администрацията, да си дадат сметка за това и да съберат в себе си силици да им кажат едно човешко "благодаря".

Няма как точно аз да се изкажа относно "меродавността" - прекалено съм обвързан с форума, за да имам независимо мнение. Все пак, ще вметна само, че думата "меродавност", отнесена към едно по дефиниция свободно (макар и модерирано) пространство, каквото е форума, не може да бъде натоварвана с някакви догматични и катехизаторски очаквания. Форумът не е амвон, не е сборник от светоотечески поучения, не е богословска библиотека - за всички тези неща си има добре организирани колекции на други места, включително в съответните секции на основния сайт Православие.БГ.

За мен форумът е най-вече място, в което се учим да бъдем заедно. И успехите, и провалите в този труден процес са част от духовното израстване на всички ни - и ако форумът е помогнал на някого да се пребори с гнева си, да се опита да разбере другия в слабостта и заблудата му/й и да се опита да помогне, или пък да приеме помощ - всичко това има отношение към една много важна "меродавност", която е нашето спасение.

Поздрави,
П.С.
лаик
Потребител

Мнениеот лаик » съб мар 19, 2011 11:51 am

Върни се в “въпроси към Православие БГ”