Допитване за мненията ви относно меродавността на Форума

вашите въпроси, мнения и препоръки към портала

Меродавен ли е за вас Форумът Православие България?

Меродавен е, но изисква пресяване.
10
45%
Може да се каже, но е силно замърсен и трудно се отделя истината.
7
32%
Не е меродавен, тъй като тук всеки има свое благовестие.
5
23%

Общо гласове: 22
ТодорК
Модератор

Re: Допитване за мненията ви относно меродавността на Форума

Мнениеот ТодорК » съб мар 19, 2011 12:22 pm

Лаик,
донякъде съм съгласен с това, което казваш, но имам някой неща да добавя.

Първо, според мен заблудите определено се изобличават. Може би ни е трудно да огреем навсякъде, но опитай да намериш тема, в която е изказано неправилно (според теб) виждане и никой не е възразил. Ще видиш, че ще ти е трудно да откриеш такава. А и трябва да имаш предвид, че понякога просто няма какво повече да се каже на даден човек - спомни си собственият си разговор с chacho.

Второ - православните, които (според теб) изказват неправилни мнения, какво да ги правим? Как точно предлагаш да им обясним, че не са прави? Те не ни приемат като авторитет и думите ни нямат никаква тежест за тях. Разбира се, длъжни сме да говорим, но след това какво?
лаик
Потребител

Мнениеот лаик » съб мар 19, 2011 12:47 pm

ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » съб мар 19, 2011 2:36 pm

Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » съб мар 19, 2011 2:54 pm

Пламен, именно популярността на форума го превръща не толкова в седенка за лафче в междучасията, колкото в институция с известен авторитет; място, където хората търсят отговори на важни житейски въпроси. Ключова тук е думата “авторитет”. Прохождащите във вярата идеалисти, пък и много други, още неизкушени в сложнотиите на църковния живот, приемат форума с име “Православие.бг” за авторитетна инстанция. Малко или много, приемат го за обвързан с Църквата (презрително наричана от някои тук “официалния синод”), т.е. за изразител (поне в ръководното си ядро) на позиция, съобразена с Църковната позиция. Особена отговорност поема ръководството. То често бива възприемано някак по-...“меродавно”, доколкото е получило “благословение” от самото внушително “Православие.бг”.
Всичко това поставя значението на форума по-високо от обикновена говорилня, в която на воля си правим евала, караме се и си изразяваме личните сантименти. Нямам проблем да направя евала на всеки, който ме кефи, нито да се скарам с простаците. Особени “силици” за това не са необходими.
Нямам отговор, обаче, на някои прости въпроси относно определящите форумни началници (които и да са, не знам организацията ви): единни ли сме в схващането, че БПЦ е легитимната Църква в Бг? Споделяме ли убеждението, че спасението на православните е в пряка връзка с легитимната Църква? Съгласни ли сте, че форум с името “Православие.бг” има отношение към горните две твърдения; и това не касае ли някак форумното ЦК? По-маловажен въпрос- смятате ли, че ръководството на форума, дори доброволците, трябва да отговарят на определени етично-интелектуални стандарти?
Всичко това има пряка връзка с идеята за форума като място, предназначено да помага, а не просто да забавлява.

Винаги съм подкрепял "свободата на словото", що се отнася до редовите участници. С главатарите, обаче, е леко различно. Отговорността на религиозно-обвързаната власт налага някои ограничения с оглед целта на религиозната дейност по принцип. Форумът също е пространство с определена йерархична структура, така че думата власт тук е съвсем на място.
В заключение, да отговоря на призива- благодаря на всички, които работят за форума чистосърдечно. Не заслужават благодарност онези, които го употребяват за разколническа пропаганда или просто търсят отдушник за теготата на комплексите си.
тодоре
Потребител

Мнениеот тодоре » съб мар 19, 2011 3:06 pm

Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » съб мар 19, 2011 3:29 pm

На тези, които се страхуват да не "залитнат" във вярата, ще кажа: ТОЛКОВА ВИ е и вярата! :D Може ли от мнението на някой да се гради вярата ти, уважението ти към Иисус Христос, вярата ти в Бог и светиите? Аз какво да кажа, че около мен повечето са били атеисти. Ето как се разпознават силните от слабите. Кои семена дават добър плод - и кои лош. Кои са устойчиви - и кои - не.

Изглежда тук вярата се възприема като някакъв "урок" - който се преподава в училище. Зубърите, макар отличници - го знаят само на книга, без да разбират особено, и без истински да обичат Господа нашего Иисуса Христа!

Вярата е проекция на сърцето. След това разума я осмисля - и обобщава. Поне аз мисля така. Но забравих, че нямам право на собствено мнение, ако се счита за неправославно - и хората, ядящи буквички, няма да го разберат.

П.С. Понеже не искам да "заблуждавам" никой, ще кажа, че ако администратора ми позволи - ще махна религиозната си принадлежност, колкото и да ми е неприятно. След като има слаби хора (то и аз не съм била винаги силна!), не искам да си слагам грях, че ще тръгнат "по стъпките на дявола" :lol: Аз също съм ужасно слаба, страхлива и неуверена в себе си - но по отношение на вярата - СЪМ ТВЪРДА! Поне така смятам!...
И смятам да следвам пътя на православието, колкото и някой книжник/фанатик/фарисей да ми пречи!

Поздрави!
Бог с ВАС!
Vital
Потребител

Мнениеот Vital » пон апр 11, 2011 11:29 am

Не съм в състояние да определя, дали е меродавен и за какво е меродавен този форум, но знам, че за мен е полезен и често съм тук, макар и предимно като читател.
Всъщност едно от нещата, с които лично за мен е най-полезен е именно възможността тук всеки да пише свободно.
Някой преди мен спомена, че именно така е и навън в реалността, където срещаме същите хора, със същите въпроси и мнения, същите нагласи и стилове на общуване.
Чета споровете и дискусиите по темите и осъзнавам, че милион и много са нещата, които все още трябва да прочета, трябва да си изясня, искам да затвърдя. С различните мнения и различните участници в мен се появяват още и още въпроси, които търсят отговорите си.
Стимул ми е форумът.
Поука също.
Полезно наблюдение още.
Със сигурност много други ползи намирам, които в момента не идват до ума ми.
Огромно благодаря и на модераторите и на организаторите за тяхната голяма търпимост, висока степен на поносимост, широта, сдържаност и доброволен труд!
Нели
Потребител

Мнениеот Нели » пон апр 11, 2011 12:23 pm

hiphopsusel
Потребител

Мнениеот hiphopsusel » пет авг 26, 2011 12:28 am

Какво значи "меродавен"? :roll:
hiphopsusel
Потребител

Мнениеот hiphopsusel » ср авг 31, 2011 12:56 pm

ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » пет сеп 02, 2011 10:03 am

hiphopsusel
Потребител

Мнениеот hiphopsusel » пет сеп 02, 2011 10:13 am

Аз написах предишното мнение съвсем искрено, без да слагам и капка ирония или подигравка.И бях сложил и емотикон с усмивка, защото мнението на Пламен ме вдъхнови много.Няма и капка гняв във моето мнение, всичко е искрено.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » нед апр 21, 2013 2:00 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » нед апр 21, 2013 3:39 pm

Форумът не може да е меродавен, меродавно е Учението оставено от Спасителят на Църквата. Тук се дискутира и почти всички мнения са частни, може да съвпадат у Учението, може и да не съвпадат. Интернет не е някакъв авторитет за да се съобразяваме с него.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » нед апр 21, 2013 4:30 pm

:) Така е, не споря. Но горното мнение се доближава много до моето и от уважение не го промених. Цитирах само.

Има тенденции тук, които не ми харесват, но в чужд монастир не се ходи със свой устав. Има още, но не съм решил тук ли да го пиша или да отворя нова нишка...

Върни се в “въпроси към Православие БГ”