Анкета: Откъде идват силите на Ванга?

вашите въпроси, мнения и препоръки към портала

0
Няма гласове
21
88%
3
13%

Общо гласове: 24
лаик
Потребител

Re: Анкета: Откъде идват силите на Ванга?

Мнениеот лаик » пет мар 25, 2011 9:56 pm

И понеже много хора обичат да цитират Свещеното Писание извъм контекст, хайде и сега да го цитираме, но съвсам на място:
"16. И като отивахме на молитва, срещна ни една слугиня, у която имаше дух да предрича, и докарваше голяма печалба на своите господари с врачуването си.
17. Като вървеше след Павла и след нас, тя викаше и думаше: тия човеци са раби на Бога Всевишний и ни възвестяват път за спасение.
18. Това правеше тя през много дни. А Павел, отегчен, обърна се и рече на духа: в името на Иисуса Христа заповядвам ти да излезеш из нея. И духът излезе в същия час.
19. Тогава господарите й, като видяха, че изчезна надеждата им за печалба, хванаха Павла и Сила и ги завлякоха на тържището при началниците.
20. И като ги доведоха пред воеводите, казаха: тия човеци, които са иудеи, бунтуват града ни
21. и проповядват обичаи, каквито ние, като римляни, не бива нито да приемаме, нито да изпълняваме.
22. Тогава тълпата налетя върху тях, а воеводите раздраха дрехите им и заповядаха да ги бият с тояги;" - Деяния Апостолски
Всеки, който може да мисли да си направи елементарен извод.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пет мар 25, 2011 10:27 pm

Ванга е врачка, а всички врачки, магьосници и прочее ще горят в геената, ако не спрат с практиките си. Това е според Писанието.

Жоро,
Фактът, че има хора, които не могат да разберат още този прост факт и си харесват Ванга, не ги прави "покорители" на вярата. Човек може да е във вярата и да не разбира всичко по правилния начин. Факт е, че можеш да си с години вярващ, и пак нищо да не разбираш.

Центърът, смисълът и целта на нашата вяра не са врачките обаче, а Господ Бог. И след като змиянац почна да проявява напредък в разбирането си на някои основни неща във вярата, аз нямам никакво основание да я смятам за "покорител" и въобще за противник. Какво вярва за Ванга не ме интересува особено по горецитираните причини.

Змиянац може и да не се е изчистила още от някои суеверия, но в интерес на истината, тя е значително по-чиста от суеверие в сравнение с митаристите-неогностици. Които, за разлика от Ванга, са истинската заплаха за Църквата, тъй като подронват самата вяра в нейната основа - Изкуплението.

Това беше кратката ми вечерна пледоария. Айде със здраве.
лаик
Потребител

Мнениеот лаик » пет мар 25, 2011 10:52 pm

Потребителски аватар
to6ominator
Потребител

Мнениеот to6ominator » пет мар 25, 2011 11:02 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » съб мар 26, 2011 10:45 am

лаик
Потребител

Мнениеот лаик » съб мар 26, 2011 11:29 am

Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » съб мар 26, 2011 12:52 pm

Аз не бих поела такъв кръст - да се моля за ванга. Нека се молят, тия които са били"облагодетелствани" от нея.
Слушах лекция от протоерей Алексей Мороз. Той обясни защо гледачите имат икони и препоръчват да се кръстят хората.
Работата е там, че всеки човек има тънко защитно енергийно поле(Божий покров). Когато види икона, той вижда нещо родно, мило и енергийното поле пада. Така човек е по-уязвим към въздействията на демоните.
Молитвата, истинската молитва е беседа с Бога. Тя зависи от вярата, от живота ни по заповедите Божии, от това дали е полезно за нас просимото и накрая -дали му е времето да стане или не му е времето да стане.
А какво е заклинание? заклинанието е нещо, подобно на молитва, може да бъде сбъркано с молитва, но това са заклинания в строго-ритуален ред.
Може да чуваме "нещо"като молитва към Бога, но това не е молитва, а светотатство. Това свтотатство дава особенно голяма сила на врачките.
Просимото от гледачката може и да се изпълни, но на цената да бъдем роби на демоните.
Защо карат хората да се кръстят? Защото некръстеният човек и така си принадлежи на бесовският свят.
Но когато се кръсти!...О, когато се кръсти, издевателството на демоните над Божия човек и над святото кръщене е пълна.
Никога дявола не се явява в своя страшен облик. Той се явява като светъл ангел и казва на човека:"Аз ти желая доброто, аз желая да си спасен" и така човек става уязвим.
Всичко това е заради духовното невежество на хората.
giorgio_armani
Потребител

Мнениеот giorgio_armani » съб мар 26, 2011 3:07 pm

Здравейте,
Аз съм нов тук, но прочетох разгорещения спор, който се е водил преди това. Аз по-скоро съм на страната на Вангозащитниците, защото в семейството си съм възпитан да уважавам възрастните и да не показвам злоба въобще, камо ли върху човек, който дори и не познавам (като Ванга). Добра или лоша, няма значение, защото жената отдавна е починала и си е получила Божията справедливост и не представлява заплаха за никого. Проблемът по-скоро го виждам в другите хора, които по една или друга причина показват слабостите си по не дотам доблестни начини: някои я оплюват, други фанатично я защитават. Ако православните са прави, че Ванга изкушава хората да се кланят на демони, тогава защо тези хора не са били научени сами да разпознават лукавия и да се пазят? Църквата също е виновна, защото не е обучила хората. Ако вярата им в Бог и в доброто беше истинска и силна, никакви зли сили не биха били в състояние да изкушат тези хора! Ако защитниците на Ванга са прави, и тя наистина е била добра жена, желаеща да помага, тогава няма да има никакво значение дали някаква църква иска да я анатемоса, защото Св. Петър ще я покани в рая, затова няма смисъл да я защитават толкова много.
Имайки в предвид това, заявявам, че не ме интересува каква била Ванга!
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » съб мар 26, 2011 10:17 pm

Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » нед мар 27, 2011 11:52 am

Ех, митрополит Николай ни кътка като квачка-пиленцата си. Погрижил се е да ни напише за Ванга и Дънов.
Ето

http://bg-patriarshia.bg/news.php?id=41554
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » нед мар 27, 2011 6:45 pm

Мисля, че прекалих. Моля всички, на които досадих да ми простят. Моля, заключете темата.
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » пон мар 28, 2011 12:31 am

Има един аналогичен случай с този на Ванга в Евангелието който гласи:"...И като отивахме на молитва, срещна ни една слугиня, у която имаше дух да предрича, и докарваше голяма печалба на своите господари с врачуването си. Като вървеше след Павла и след нас, тя викаше и думаше: тия човеци са раби на Бога Всевишний и ни възвестяват път за спасение. Това правеше тя през много дни А Павел, отегчен, обърна се и рече на духа: в името на Иисуса Христа заповядвам ти да излезеш от нея. И духът излезе в същия час..."/Деян. 16,16-18/ Какви изводи можем да извлечем от горе написаното? 1. От най-дълбока древност и до наши дни има хора които при определени обстоятелства биват обладани от дух, който предрича. 2. Тези обладани от такива духове хора могат да бъдат полезни на хората, като препоръчват лекарства, лекари или дават други съвети от житейски характер /загубена крава, дете и т. н./ 3. Тези духове даже понякога посочват кои са "рабите на Бога Всевишний" и къде е истинския "път за спасение". Но въпреки всички тези житейски и духовно насочващи "положителни качества" тази врачка /както я категоризира Евангелието/ притежава дарбата си от дух, който няма нищо общо с Бога и със Светия Дух Не по малък феномен от Ванга е прочутият в цяла Америка Едгар Кейси /1877 - 1944 г./. Неговите медицински рецепти и "пророчества" от всички области на живота /история, геология, климатични промени/ са записани и възлизат на 14000. Такива са и древните езически оракули и сибилите, но никой не бива да ги смесва или поставя наравно с Боговдъхновените Апостоли и светиите от Христовата Църква. Имах състудент от Духовната Академия, който стана свещенник в Петрич и по някакъв житейски въпрос по настояване на жена си отишъл дасе посъветва с Вангя. Когато той влязъл тя му казала: Отче, оти доадаш да се огрешуваш? Благодатта е у вас, а вие доадате да тражите земното... Това съм го чул лично и считам, че е напълно достатъчно за да прекратим тази безкрайна тема. Да имамного хора и неща които са полезни в житейски смисъл, но с тяхна помощ не можеш да стигнеш при Бога. Ако една дъска /каквато е помоща на Ванга/ ти е от полза за да се задържиш временно над вълните в бурното житейско море, и заради нея се откажеш да се качиш на спасителният кораб на светата Православна Църква, неминуемо твоята участ ще бъде гибел.
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » пон мар 28, 2011 12:42 pm

Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » вт мар 29, 2011 3:57 pm

Пламен - защо нито един коментар не ми одобрихте?
Така все едно уж имам думата - а всъщност - нямам. :crazy:

И защо даже не ме предупредихте? Защо за един месец не ме баннахте, като ви е страх от истината, която казвам? Бог не обича несправедливости; угнетяване на ближните и братята; и непоказване на милост. И Бог въздаде на тази непсраведливост със Своята справедливост; и чу болката на угнетените и смирените; въздигна ги; и НАКАЗА горделивите (именно с отнемането им на това, КОЕТО НАЙ-МНОГО ОБИЧАТ за момента!) :sick:
Потребителски аватар
plamen
Администратор

Мнениеот plamen » чет мар 31, 2011 12:29 pm

Върни се в “въпроси към Православие БГ”