Изкупление

вашите въпроси, мнения и препоръки към портала
RadoslavD
Потребител

Изкупление

Мнениеот RadoslavD » вт апр 12, 2011 11:21 pm

Здравейте, Имам силна вяра в Бог, още от дете, но не съм много наясно със задълженията си към БОГ. Искам да попитам ако може, какво представлява Причастието? Ако е кръщение, то като дете съм кръщаван, но мога ли да го направя отново. Общо взето искам (чувствам нуждата) да изразя вярата (любовта) си към Бога и да се пречистя по някакъв начин от греховете, които съм натрупал непосредствено от битието си, винаги съм се чудил достатъчно ли е да се покая за греховете, да си съчинявам молитви за да намеря прошка от Бог. Да ми бъдат опростени най-често срещаните грехове като лъжа, егоизъм, напразни клетви, лакомия (погълнат от материалния свят се откъсваш от духовния) или е необходимо спазване на всички църковни закони? Някога изпитвах безкрайно спокойствие, чувство за Божествено докосване когато изразявах любовта си и благодарността си към Бог чрез молитви, молитвите пред мен самия за Бог изникваха спонтанно, като вдъхновение, но вече не чувствам по същия начин. Означава ли че съм съгрешил да съм станал толкова материален и греховен че Господ Бог да не чува вече моите молитви, как да изкупя греховете си!? Благодаря
Дон Кихот
Потребител

Re: Изкупление

Мнениеот Дон Кихот » ср апр 13, 2011 1:10 pm

Радославе,

Вместо да ти обясняваме елементарни неща, върви в някоя църква или библиотека, вземи и прочети книгата на еп. Николай и архим. Серафим "Нашата вяра", която има над шест издания. Може да се купи от Интернет: http://kupikniga.net/index.php?option=a ... 1%80%D0%B0
RadoslavD
Потребител

Мнениеот RadoslavD » ср апр 13, 2011 5:25 pm

За тебе елементарни за други не дотолкова, нали за това е форума да общуваме помежду си.
ioio
Потребител

Мнениеот ioio » ср апр 13, 2011 7:07 pm

Радославе, ти явно си не само нов, но си и много млад. Затова ти казвам, че не винаги, когато си задал въпрос – ще получиш отговор. Понякога, този, когото питаш нещо – си мълчи, потрива ръце самодоволно и се кефи от недоумението ти.
Но ти не се обезсърчавай. Дон Кихот добър съвет ти даде. Понеже поставяш много въпроси наведнъж, дори и да е добронамерен човек – не знае от къде да започне. :thumbup:
RadoslavD
Потребител

Мнениеот RadoslavD » ср апр 13, 2011 8:21 pm

Възможно ли е да ми отговориш какво е причастието? И кои са най простичките задължения които си длъжен да изпълняваш към Бог за да засвидетелстваш вярата си?
Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » ср апр 13, 2011 8:49 pm

Радославе,

Липсва ти най-важното качество в християнството - смирението. Даде ти се нормален съвет, ти обаче се инатиш и искаш хората да губят време, усилия и нерви, за да ти обясняват неща, които отдавна са обяснени дори и в Интернет. Освен Pravоslavie.bg и Dveri.bg, добър систематичен сайт, макар и с някои неотстранени грешки, е Prаvoslavieto.com. Там има вдясно прозорче, напиши в него "Причастие" или "Евхаристия" и чети на воля. Wikipedia не е добър източник за православието.

Освен това, пред думи като "които" и "за да" винаги трябва да се пише запетая.

geek:
Нели
Потребител

Мнениеот Нели » ср апр 13, 2011 8:56 pm

ioio
Потребител

Мнениеот ioio » ср апр 13, 2011 8:59 pm

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » чет апр 14, 2011 6:57 am

Здравейте RadoslavD,

Чудесно е че сте се заинтересували повече за връзката ви с Бог. Греха наистина е голям проблем – даже най-големия, но малцина го осъзнават. Но вие не можете да изкупите греховете си пред Бог – по точно, не може да се избавите сам от греховете си. Имате нужда от Спасител - Нашия Спасител Иисус Христос. Той е който заплати с живота си, за да ви изкупи от греха, смъртта и сатана. Чрез жертвата на Христос Бог може да прости всичките ви грехове. Ако наистина вярвате в Христос, добре ще е да се запознаете повече с вярата. Вярата не е философия или закони – тя в живот с Бога. Въпросът е какво избирате – да бъдете с Бога или не? Църквата е най-доброто място, където човек може да научава повече как да живее с Бога. Искате просто правило? Ето – ходете на църква. Там се дава причастие за вярващите – хляб и вино. Христос се жертва за нас – неговото тяло бе разпънато на кръста за нашето спасение и неговата кръв бе пролята за нашето изкупление. Този хляб и вино са Храстовата плът и кръв дадена за нас.

Няма църковни закони. За християните има една заповед : Да обичаш Бог и да обичаш хората около теб. Как на практика да стане това? Ако наистина последвате Христос ще научите. В църквата ще ви обяснят. За сега мога да ви дам едно просто правило, дадено ни от Христос : Правете на другите това, което искате и те да правят на вас. И не правете на другите това, което не искате те да правят на вас.

Християнството е път, който води към живот. Другия път е пътя на смъртта. Който обича живота следва Христос.
RadoslavD
Потребител

Мнениеот RadoslavD » чет апр 14, 2011 11:19 am

Искрено ти благодаря Жоро красиви слова. Благодаря на всички, които откликнахте на въпросите и ме зарадвахте с отговорите си.
ТодорК
Модератор

Мнениеот ТодорК » чет апр 14, 2011 6:00 pm

Радослав,

Жоро ти е написал вкратце за християнската вяра, но бих искал и аз да кажа две изречения - макар и с риск да го повторя. Хубаво е, че имаш вяра, но това все още не те прави християнин. Почти всички хора вярват в нещо, но малцина избират да следват Христос и да бъдат Негови ученици. Ако искаш да научиш повече - питай и ще ти отговорим. Но имай предвид това - няма да ти дадем "хапче против грехове", което да те направи по някакъв начин "да се чувстваш добре". Има два пътя - широк и тесен, с и без Христос. Ако вече си решил да Го следваш и искаш да узнаеш повече за Пътя (или искаш да научиш повече за да вземеш решение дали да Го последваш или не) - ще се радвам да поговорим.

Успех :)
Vladislav
Потребител

Мнениеот Vladislav » пет апр 15, 2011 1:58 am

RadoslavD,
като основа за Евхаристията може да прочетеш следните слова от Библията:

Евангелие от Матей, глава 26(също в Марк 14:22-25 и Лука глава 22)

26. И когато ядяха, Иисус взе хляба и, като благослови, преломи го и, раздавайки на учениците, каза: вземете, яжте: това е Моето тяло.
27. И като взе чашата и благодари, даде им и рече: пийте от нея всички;
28. защото това е Моята кръв на новия завет, която за мнозина се пролива за опрощаване на грехове.

Евангелие от Йоан, глава 6

48. Аз съм хлябът на живота.
49. Бащите ви ядоха мана в пустинята, и умряха;
50. а хлябът, който слиза от небето, е такъв, че който яде от него, не ще умре.
51. Аз съм живият хляб, слязъл от небето; който яде от тоя хляб, ще живее вовеки; а хлябът, който Аз ще дам, е Моята плът, която ще отдам за живота на света.
52. Тогава иудеите се запрепираха помежду си, думайки: как може Той да ни даде плътта Си да ядем?
53. А Иисус им рече: истина, истина ви казвам: ако не ядете плътта на Сина Човечески и не пиете кръвта Му, не ще имате в себе си живот.
54. Който яде Моята плът и пие Моята кръв, има живот вечен, и Аз ще го възкреся в последния ден.
55. Защото плътта Ми е наистина храна, и кръвта Ми е наистина питие.
56. Който яде Моята плът и пие Моята кръв, пребъдва в Мене, и Аз в него.
57. Както Мене е пратил живият Отец, и Аз живея чрез Отца, тъй и който Мене яде, ще живее чрез Мене.
58. Този е хлябът, слязъл от небето. Не както бащите ви ядоха маната и умряха: който яде тоя хляб, ще живее вовеки.

Това е първоизточникът, за допълнителна информация се обърни към посочената по-горе литература или тук също:

/видео/

/текст/

RadoslavD
Потребител

Мнениеот RadoslavD » пет апр 15, 2011 1:42 pm

Благодаря ви за обърнатото внимание и насоки, да това е пътя, който искам да следвам, пътя на вярата.

Върни се в “въпроси към Православие БГ”