Грешно ли е...?

вашите въпроси, мнения и препоръки към портала
vanya
Потребител

Грешно ли е...?

Мнениеот vanya » нед май 15, 2011 8:26 pm

Всъщност, не ми се иска да отварям нова тема, но има въпроси, на които търся отговор и не знам, кого да питам. Живея в чужбина /от скоро/ и най-близкия православен храм е в град на около 100 км. Българите живеещи тук, два пъти месечно канят свещеник, който пътува от въпросния град, за да отслужва литургия тук. За целта ползват сградата на католически храм, което всъщност ме и притеснява. Честно казано, не посмях да отида. Реших първо да питам. Каква е позицията на БПЦ? Търся миродавен отговор, на ерудирани лица, не личното мнение на участниците във форума. Благодаря!
Асен
Потребител

Re: Грешно ли е...?

Мнениеот Асен » нед май 15, 2011 10:32 pm

Ваня, позволявам си да взема отношение към темата, поставена от Вас със следния въпрос: къде в Библията (която е живото и истинно Божие Слово!) нашият Господ Иисус Христос е препоръчвал в какви храмове трябва да се служи? И самият Той как и къде е служил на множествата, които Го следваха? Спазвал ли е е някакви религиозни ограничения или правила? И накрая:според Вас кое е важното-външното състояние (сградата, храмът с тухлите и мазилката с които е направен...) или вътрешното отношение в сърцето на вярващия? Ние на храм ли се покланяме (православен , протестантски или католически), или Живия Бог? :)) Може би от тук трябва да започнем.

С най-добри чувства,

А
Преспанец
Потребител

Мнениеот Преспанец » пон май 16, 2011 12:33 am

Асене, позволи ми да не се съглася. По времето на Христос и когато е писана Библията Църквата е била една. Нямало е още католици или протестанти. Кажи ми къде Христос казва християните да се молят в синагогите или да се молят в езически храмове? Никъде не казва. Че каква е разликата? Тухлите или мазилката, както ти казваш? Разликата е, че там обитават духове на злото, там няма благодат. Ако се молиш оттам - грях ти на душата. Затова не е все едно откъде ще се молиш. Разбира се в случая е по-различен, защото става въпрос за християнски вероизповедания, а не за нехристиянски, но пак не е добре. Защо? Нали Христос е глава на Църквата. Точно така е , ама как би могъл да е глава едновременно на Методистката, Католическата, Петдесятната, Епископалната, Адвентистката, Мормонската, Арменската, Православната, Лутеранската? Как би могъл да бъде глава едновременно на всички тези църкви.? Нима очите Му са за Лутеранската, ушите за Православната, косата за Методистката, Лявата половина от черепа за Католическата, дясната за Православната? Можеш ли да разделиш главата на Христос за всички тези църкви? Не можеш. Христос е глава на истинската Църква, останалите са еретически. Да, християни са, повече или по-малко (за мормоните това е под въпрос дали са и християни) , обаче неползващи се от пълнотата на Истината. След като Църквата е една, благодатта в другите не е същата или дори липсва.

Препоръчвам на жената ако трябва да избира между това да се моли в католически храм и това да се моли извън църква - у тях, на улицата, в парка и т.н., да избере второто.
vanya
Потребител

Мнениеот vanya » пон май 16, 2011 12:34 am

Четейки Светото Писание има много неща, които няма как, да не ме карат да разсъждавам, търсейки истината. Православните храмове за мен са несравними и незаменими именно защото в тях Го има Духът Светии, и това усещане за святото Божие присъствие, което те пренася в друг свят и те кара да прекланяш глава пред Неговото могъщество и величие. Тържественост и страхопочитание, умиление и преклонение пред светите образи, ангелогласни песнопения, една неземна и непостижима хармония и всичко това там където му е мястото. Всичко това, го няма там в католическия храм и аз няма как да не го забележа, това е празнота от която боли. И четейки в Светото Писание и в житията на светите отци, как са разрушавани идолските капища, в ума ми изниква въпроса, ами защо са ги разрушавали, а не просто да ги пригодят за служба на единствения, истински Бог!? И всъщност трябва ли този католически храм да бъде пригаждан два пъти в месеца, или е по-добре все пак да пътувам 100 км. и да посетя истински православен храм!?
Преспанец
Потребител

Мнениеот Преспанец » пон май 16, 2011 12:52 am

vanya
Потребител

Мнениеот vanya » пон май 16, 2011 1:25 am

В Испания. На 100 км от Барселона. Няма да забравя, как се учудих, когато преди 4 години влязох в католически храм и вместо свещ, трябваше да пусна 20 цента, за да светне една електрическа крушка.
Преспанец
Потребител

Мнениеот Преспанец » пон май 16, 2011 1:34 am

Космонафт
Потребител

Мнениеот Космонафт » пон май 16, 2011 10:13 am

Ваня,

щом за теб е толкова важно за вътрешния ти комфорт, то пътувай тогава 100 км. редовно, за да се срещнеш с Бог... Аз съм убеден, че Бог и Неговият Свети Дух не са ограничени от времето и пространството, но... както казах, щом така ще се чувстваш по-добре...
лаик
Потребител

Мнениеот лаик » пон май 16, 2011 10:39 am

Единственият резонен въпрос е: носи ли вашият свещеник антиминс/превежда се "вместопрестол"/? Ако има антиминс един православен свещеник може да отслужи литургия даже в частен дом или в полето - както го налагат обстоятелствата! Това е смисълът на антиминса, всъщност, да се служи извън храма. В него са вшити мощи на мъченик, което е традиция при отслужване на св Литургия. Още първите няколко века Евхаристията се е отслужвала върху саркофази на мъченици. Сега във всеки пълно осветен православен храм, в трезорната колона на св. престол има вградени мощи. Много любезно е от страна на католиците, това че са предоставили храма си. Би било обезпокояващо, ако се причастявате на католическа литургия, останалото не е проблем.
Ако се съмнявате в отговора ми, то питайте вашия митрополит. Не вярвам това да се прави без негово съгласие и благословия. Ако владиката разрешава, то Вие нямата никакъв повпд за притеснение! Разбира се, ще Ви липсва атмосферата на православния храм, но Бог има начини да ни даде благодат когато я търсим.
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » пон май 16, 2011 11:21 am

Съветите аз ги раздавам трудно, но мога да кажа какво бих направила, ако бях на мястото на Ваня. НЕ бих ходила в тази сграда( забележете, че не казвам "църква"). Всеки път преди православно служение дали се преосвещава? Защото иначе няма как да се служи, доколкото знам. Опитвам се да намеря правила и решения за това. Някой иска ли да помогне?
лаик
Потребител

Мнениеот лаик » пон май 16, 2011 11:41 am

Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » пон май 16, 2011 1:13 pm

лаик
Потребител

Мнениеот лаик » пон май 16, 2011 2:14 pm

vanya
Потребител

Мнениеот vanya » пон май 16, 2011 2:19 pm

Благодаря за съветите, мненията и полезната информация!
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » пон май 16, 2011 2:21 pm

Върни се в “въпроси към Православие БГ”