Имаме ли душа?

вашите въпроси, мнения и препоръки към портала
hiphopsusel
Потребител

Имаме ли душа?

Мнениеот hiphopsusel » пет ное 11, 2011 8:53 pm

Когато човек взима психиатрични лекарства, поведението му се променя, настроението, състоянието ... Човек става например по-малко раздразнителен. Променят се душевните ни качества. Излиза че нашето настроение, състояние, поведение се определя от психиатричните лекарства, излиза че всичко в организма ни е клетки и атоми. Имаме ли душа или всичко в организма ни е клетки и атоми?
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Re: Имаме ли душа?

Мнениеот Aurelia Felix » пет ное 11, 2011 10:32 pm

Човекът е психо-физическо същество, т.е. състои се от душа и тяло, а те са свързани и се влияят едно от друго. Затова и древните са казали: здрав дух в здраво тяло.
Психиатричните лекарства влияят на мозъка, а оттам и на поведението, но това не означава, че нямаш душа.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пет ное 11, 2011 11:12 pm

Aether
Потребител

Мнениеот Aether » съб ное 12, 2011 10:31 am

ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » съб ное 12, 2011 12:28 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт дек 13, 2011 3:44 pm

refab
Потребител

Мнениеот refab » вт дек 13, 2011 3:55 pm

ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » вт дек 13, 2011 6:33 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт дек 13, 2011 9:37 pm

Бог вдъхна жизнено дихание в човека и той стана жива душа, се казва в Битие. Дали душа и дух имат еднакво значение за човека или не, може би ще ни помогнат да разберем хора, знаещи древните езици, на които е написана Библията.
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » пон дек 19, 2011 12:06 am

Не съм знаток по древните езици, но в книгите на Ветхия Завет има само една древноеврейска дума "непес", която се исползва на всички места с значение на: душа, дух, жизнена сила, желание и свързаните с него емоционални състояния, а в старогръцките текстове на Писанието се ползва думата "психе" за душа и "пневма" за дух, но смисъла е малко по-различен от този на крайните привърженици на трихотомията чиито представител се явява ереста на Аполинарий /Младши/. Духа често се отъждествява с душата в Ново-Заветните текстове. Например : "...."душата /"и психи"/ Ми е прескърбна до смърт" /Мат. 26,38/, а у Лука 23,46: ..."Отче! В Твоите ръце предавам духа /"то пневма"/ Си." Също и у Иоан.11,33 : ..." разтъжи се духом / "то пневмати" Духа се възприема като висша способност на човешката душа, както казва св. ап. Павел:..."но първом не иде духовното, а душевното и после духовното" /1 Кор.15,46/. В Посланието на ап. Павел до Евреите четем : ...Защото словото Божие ...пронизва до раздяла на душа и дух" Дихотомията се явява като доминиращо учение у св. Отци и там където на глед се пише за трихотомизъм е вложен друг смисъл. Както например св. Григорий Ниссийски когато пише за духа, то е в смисъл като висша сила на душата /ума/. Другия най-често цитиран св.Отец е св. Ириней Лионски, но на тези места той говори за слязлата върху човека Божия благодат на Св. Дух.
ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » пон дек 19, 2011 7:19 am

Всички езици по Света да говорим, Любов щом нямаме - нищо не знаем.
Всичкото богатство на Света да имаме, Любов щом нямаме - нищо нямаме.

Не искам да знам много езици, само Един език да знам - стига ми. Ангелският език ми е напълно достатъчен. Тогава и животните какво си приказват ще знам, цветята по какво въздишат ще знам, и Дедо какво ми казва ще знам. Пък Той ще ми разкаже какво е било преди 10 000 години и какво ще бъде и след 10 000 години. но итова няма да ми е нужно, защото при Дедо няма и Време.
qnino
Потребител

Мнениеот qnino » пет дек 23, 2011 11:01 pm

Битие 1 / 26
И Бог каза: Да създадем човека по Нашия образ, по Наше подобие;
и нека владее над морските риби, над небесните птици, над добитъка,
над цялата земя и над всяко животно, което пълзи по земята.
Битие 1/27
И Бог създаде човека по Своя образ; по Божия образ го създаде; мъж и жена ги създаде.
...............................................
Битие 2/7 :
И Господ Бог създаде човека от пръст из земята, и вдъхна в ноздрите му жизнено дихание; и човекът стана [u]жива душа. [

Написаното от Вас е напълно вярно. Има в Библията описан и обратния процес т.е. излизането на диханието на живота от човека.
Псалми 146:4 Излиза ли духът му, той се връща в земята си;
В тоя същий ден загиват намеренията му.
Вече беше написано по горе, че думата дух и дъх в стария завет е една.

Какъв е извода до тук.
Душата е съставена от 2 компонента Пръст + Жизнен Дъх = Душа. Следователно когато прекъсне живота дъха отива при Бог, а тялото в пръстта. Това се потвърждава и от следния текст в Библията - Еклесиаст 12:7 И се върне пръстта в земята както е била,
И духът се върне при Бога, Който го е дал.

Бог казва на Адам Бит 1:19. С пот на лицето си ще ядеш хляб, докато се върнеш в земята, защото от нея си взет; понеже си пръст и в пръстта ще се върнеш.
Библията нарича това състояние смъртта още и сън.
3 Царе 2:10 И така, Давид заспа с бащите си, и биде погребан в Давидовия град.
Този израз заспа и биде погребан се среща 33 пъти.

Нашият Господ и Спасител потвърждава заспиването на душата до деня на възкресението.
Матей 9:24 Идете си, защото момичето не е умряло, но спи. А те Му се присмиваха.

Марко 5:39 И като влезе, каза им: Защо правите вълнение и плачете? Детето не е умряло, а спи.

Лука 8:52 И всички плачеха и го оплакваха. А Той им рече: Не плачете; защото не е умряло, а спи.

С особена сила изпъква случката с Лазар записана в Йоан 11 глава.

Надявам се съм бил полезен.
Поздрави.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » нед дек 25, 2011 8:19 am

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » нед дек 25, 2011 10:20 am

Казано е, че детето спи, но е казано още, че Христос проповядва на "духовете", а и душите на умрелите в Апокалипсис не мязат много на спящи.
Душата няма как да е съставена от пръст и жизнено дихание, защото създаването на Адам е еднократен акт. Дори да е така, това би важало само и единствено за него, а в момента бебетата не ги правят от пръст и никой не им вдъхва жизнено дихание, което не води до липса на душа у тях.
Разликата между православието и ересите, а в случая езичниците, е тази, че при нас нищо не трябва да противоречи на който и да е стих от Писанията, а при тях е достатъчно да се вземе един стих и върху него да се изградят 763 църкви.
ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » нед дек 25, 2011 12:07 pm

Тук има много интересни наблюдения, разсъждения, коментари, съпоставки по въпросите за Духа, Душата и Тялото.
Приятно гледане на желаещите да потърсят нещо странично.

Върни се в “въпроси към Православие БГ”