Постите...

вашите въпроси, мнения и препоръки към портала
Дон Кихот
Потребител

Re: Постите...

Мнениеот Дон Кихот » ср фев 29, 2012 10:07 am

Четете по-внимателно:

"Запрещались (VI Вселенского Собора прав. 56) мясо, молоко, сыр, яйца."
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » ср фев 29, 2012 10:49 am

Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » ср фев 29, 2012 7:49 pm

Твоето еврейско мнение няма значение в случая. Тези канони имат толкова много преписи, че всякаква манипулация се изключва предварително.

В древност християните действително не са постили в събота (заради душите на покойниците) и неделя (заради Възкресението на Спасителя). По-късно обаче се налага практика, при която се пости през уикенда, но смекчено. Вероятната причина е, че мнозина са се съблазнявали от рязката промяна в диетата между петък и събота и между неделя и понеделник и са хапвали свинско още в петък, а в понеделник са дояждали скришом блажното.

:shock:
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » ср фев 29, 2012 10:03 pm

Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » ср фев 29, 2012 10:20 pm

ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » ср фев 29, 2012 11:03 pm

Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » чет мар 01, 2012 11:13 am

Не мога да повярвам, но в този случай съм съгласен с Иванчо. Каноните може да се прилагат или с буквализъм (акривия), или с приспособяване към условията на живота (икономия). Някои от каноните даже са изгубили валидността си поради големите социални промени през вековете - например отнасящите се до робовладелството.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » чет мар 01, 2012 11:33 am

ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » чет мар 01, 2012 1:59 pm

Яздещият Росинант ако беше чел по-внимателно иванчовото и без лични нападки, щеше да разбере и други неща. Не съм се променил много, по-скоро реших да отговоря точно на точно зададен и смислов въпрос, макар и половинчато. Много точно поставен въпрос.
Социалните промени си имат значението. Освободеният от къртовски труд човек, ще има възможност за самообразоване по свой си избор със съхранените си сили, според влечението на Душата му. Няма по-логична религия от Православието ( за мене си е направо наука ). При нея всяко едно нещо от Канона на Постите е изключително точно поставено в мозайката на взаимовръзките между човек-общество-планета-космос. Всеки един средно образован човек изучавал естествените науки, може да прозре и да си обясни, защо и как човек трябва да пости. Проблемът обаче идва с практиката и в отношенията с околните, не с обяснението. Защото се иска достатъчно силна воля и целеустременост, за да се доведат нещата до край. Те тук вече се иска призвание за много важните "дребни" детайли. Точно заради тях Савел от Тарс е станал ап. Павел ( пък той никак не е бил глупав човек, а високо образован. Високо образованият не можеш излъга с едно голо "вЕрвай, ми Аз съм Господ, Бог твой, да нямаш други богове освен Мене" ) Те това, сега, таковата, съвременните учени де, му викат на ефекта от Постите - напускане от Душата на пространствено-времевия континиум и излизане от ограниченията на енергийно-ограничителната рамка "време-пространство" и спокойно джиткане из съседните Вселени.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » чет мар 01, 2012 2:20 pm

смисълът на постите не е "джиткане из някакви вселени" а е свързан със вършене на правда в смирение пред Бога. Целта на поста е казан ясно от Бога, той трябва да води до определени доброволни действия от страна на постещия, според както Бог му е дал поле на действие, писано в книгата на пророк Исая:

Не това ли е постът, който Аз съм избрал, -
Да развързваш несправедливите окови, Да разслабваш връзките на ярема, Да пускаш на свобода угнетените, И да счупваш всеки хомот?
Не е ли да разделяш хляба си с гладния, И да възвеждаш в дома си сиромаси без покрив? Когато видиш голия да го обличаш, И да се не криеш от своите еднокръвни?
Тогава твоята светлина ще изгрее като зората, И здравето ти скоро ще процъфне; Правдата ти ще върви пред тебе, И славата Господна ще ти бъде задна стража.
Тогава ще зовеш, и Господ ще отговаря! Ще извикаш, и Той ще рече: Ето Ме! Ако махнеш насред себе си хомота. Соченето с пръст и нечестивите думи,
Ако даруваш на гладния желаното от душата ти, И насищаш наскърбената душа, Тогава светлината ти ще изгрява в тъмнината, И мракът ти ще бъде като пладне;
Господ ще те води всякога, Ще насища душата ти в бездъждие, И ще дава сила на костите ти; И ти ще бъдеш като напоявана градина

Това е постът, който Бог е избрал. Постът който днес ме избрали, са някакви външни ритуали, практикуващите ги рядко разбират смисълът на неяденето. Рядко крият, че постят, а напротив хвальотет се с това и се дебнат един друг кой яде и кой не яде. Суета и нищо повече, освен за тези, дето постят с радост и разбиране, не за хвалене, но със смирение пред Бога, като не целят да демонстрират това пред окорните. На търсещите Бог ще даде и на тези дето имат ще прибави.

нещо практично, например на ден ядеш един шоколад, пиеш една кола, или хамбургер и прочие. Решаваш пред Бога да се лишиш от тях, примерно за седмица, или колкото с радост решиш пред Бога. Тези средства ги събираш и ги даваш на някоя вдовица, или човек в трудна ситуация, намираш начин как да го направиш. Това е постът, на това се радва Бог. Да види милост между нас.
ivanb63
Потребител

Мнениеот ivanb63 » чет мар 01, 2012 3:34 pm

Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » чет мар 01, 2012 4:10 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » чет мар 01, 2012 9:41 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » пет мар 02, 2012 12:20 am

Знаеш ли, иване, сега си препрочетох постинга, говоря ти излишно грубо. Прощавай за което!
Същината на това което ти написах, е и това което мисля по въпроса, а излишните грубости са глупост..
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » пет мар 02, 2012 12:48 am

А как ще коментирате писаното от св. ап. Павел в 14-та глава до Римляни?

Върни се в “въпроси към Православие БГ”