Как се става монах?

вашите въпроси, мнения и препоръки към портала
rabeno
Потребител

Как се става монах?

Мнениеот rabeno » пон дек 10, 2012 10:49 am

Как може човек да се замонаши в днешно време? Какво е нужно? Интересно ми е, защото аз си представям монасите като смирени хора, облечени в расо, които живеят в някое скално манастирче и всеки ден сутрин, обед и вечер палят по една свещичка пред изгнила иконка на Спасителя, със сълзи на очи, борейки се със самотата и съмненията. Убеден съм обаче, че представа ми не е особена вярна, но от друга страна не намирам и точно обяснение.
Зограф
Модератор

Re: Как се става монах?

Мнениеот Зограф » пон дек 10, 2012 10:07 pm

parol
Потребител

Мнениеот parol » вт дек 11, 2012 10:48 am

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » вт дек 11, 2012 12:06 pm

При някои протестанти, дето изповядват "евангелието на мамона", пардон "просперитета", поне всичко това е официално признато. Умението да правиш пари се счита за висш дар от "Бога", цени се, уважава се, и гарантира кариерно развитие в религиозната фирма.

При нас все още всичко става под маската на благочестието.
parol
Потребител

Мнениеот parol » вт дек 11, 2012 1:19 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » вт дек 11, 2012 6:08 pm

Темата гласи "Как се става монах?", а не Как не бива да се става владика. За съжаление всяко добро нещо, вече си има своя сатанински антипод, който не само носи същото име, но за все повече хора разликата става неразличима и даже обратното, - започват да ценят сатанинския фалшификат за истински духовна добродетел. Вчера много добре го каза Американския митрополит Йосиф когато го запитаха за така наречените "старостилци - разколници". "Ако те са разколници, то тогава и цялата БПЦ е била разколническа преди 1968 година."
mirqnin
Потребител

Мнениеот mirqnin » вт дек 11, 2012 9:32 pm

@ rabeno Ако си фен на монашеството прочети най-великата книга на тази тематика - "Лествица". Само за ценители е. Задължително имай предвид, че едно време са я давали да се чете САМО от най-напредналите монаси, не е четиво за всеки и ако видиш, че нещо не ти допада, може би е по-добре да спреш да я четеш, за да не ти създаде погрешни и прибързани впечатления. Хубаво е да поговориш с някой монах.
Всичко най-добро!
rabeno
Потребител

Мнениеот rabeno » пет дек 14, 2012 8:20 am

Благодаря много :angel:

Върни се в “въпроси към Православие БГ”