Догматът за непорочното зачатие на Пресвета Дева Мария

вашите въпроси, мнения и препоръки към портала
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Re: Догматът за непорочното зачатие на Пресвета Дева Мария

Мнениеот Aurelia Felix » пон юли 08, 2013 5:03 pm

Йоан
Потребител

Мнениеот Йоан » пон юли 08, 2013 5:43 pm

Йоан
Потребител

Мнениеот Йоан » пон юли 08, 2013 7:09 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » пон юли 08, 2013 8:01 pm

Некст, толкова ли ти е трудно да признаеш че не си прав??
Голямо въртене, голямо сукане.. стига вече и на кьоравите стана ясно, че светиите са новородените вярващи в Месията, това важи тогава и сега, нищо не се е променило, освен разни мъдрувания..
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пон юли 08, 2013 8:09 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пон юли 08, 2013 8:50 pm

Йоане, чети какво ти се пише и тогава се изказвай. Деяния Апостолски след Павловите послания ли са написани? След. Ясно ли е тогава защо там има и други думи вместо светии? Има - братя, вярващи, християни - целият набор от наименования за едно и също, много от които се използват и днес. Единственото, което не се среща днес, е масова употреба на думата светци, тя се прилага единствено към канонизирани от църквата или лица със свещен сан. Няма как да си съгласен с тази позиция, тъй като не си православен, затова всяка дискусия се обезсмисля.

На Елеазар въпроса: Чукча, към кого е обърнат зова "Светинята е за святите"?

Колко пъти да ти цитирам, че свят в истинския смисъл на думата е единствено Господ? Но щом е недостатъчно, ето ти пример за причастна молитва и ако в нея откриеш признаване на лична святост, ще се съглася с теб. Успех!

На Твоята Тайна вечеря за участник ме приеми днес, Сине Божи. Защото няма да издам на враговете Ти тайната, нито целувка ще Ти дам като Юда, но като разбойника Те изповядвам: Спомни си за мене, Господи, кога дойдеш в царството Си... В светлите жилища на Твоите светии как ще вляза аз, недостойният? Защото, ако дръзна да вляза заедно с другите в чертога, моята дреха ме изобличава, понеже не е брачна, и свързан ще бъда изхвърлен от ангелите. Господи, очисти нечистотата на моята душа и ме спаси като човеколюбец... Владико Човеколюбче, Господи Иисусе Христе, Боже мой! Не за осъждане да ми бъдат тия Светини, понеже съм недостоен, а за очистване и освещение на душата и тялото, и за залог на бъдещия живот и царство.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » пон юли 08, 2013 9:10 pm

mon
Потребител

Мнениеот mon » пон юли 08, 2013 11:16 pm

Думата светия по времето на св.ап. Павел е имала значението на думата християнин. С течение на времето смисълът ѝ малко се е променил и сега означава не просто християнин, но такъв който е пример за християнски живот. По-нагоре Смол ме е замерил с няколко цитата от ап.Павел и си мисли че нещо е доказал. Впрочем за него и за Йоан ми е ясно, но ти Елеазар, наистина ли не разбираш, че не може един светец да мисли сам себе си за такъв?
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » пон юли 08, 2013 11:40 pm

Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » вт юли 09, 2013 12:02 am

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » вт юли 09, 2013 1:25 pm

Леви, възгласът, на който народът отговаря с "Един Свят", се произнася преди причастяването в олтара. Не помня да съм отричал, че свещениците са святи, т.е. осветени!

Призоваването на миряните обаче е по-различно: "Със страх Божи, вяра и любов пристъпете!" Но и едните, и другите признават недостойнството си и никой не смее да наре че сам себе си светия, нито преди, нито след съединяването със светинята и доказателство са следпричастните молитви:

Благодаря ти, Господи, Боже мой, че не отхвърли мене грешния, но ме удостои да стана участник на Твоите светини. Благодаря Ти, че удостои мене недостойния да се причастя с Твоите пречисти и небесни Дарове. Но, Владико Човеколюбче, Който заради нас умря и възкръсна, и ни дари тия страшни и животворящи Тайни за добро и освещаване на нашите души и тела, дай те да бъдат и на мене за изцерение на душата и тялото, за прогонване на всичко вражеско, за просветляване очите на сърцето ми, за мир на душевните ми сили, за непосрамваща вяра, за нелицемерна любов, за изпълнение с премъдрост, за опазване на Твоите заповеди, за умножаване на Твоята Божествена благодат и за присвояване на Твоето царство, та запазен чрез тях в Твоята светиня, всякога да помня Твоята благост и вече не за себе си да живея, а за Тебе, нашия Владика и Благодетел. И така, като напусна тоя живот с надежда за вечния живот, да достигна във всегдашния покой, дето не престава гласът на празнуващите и е безкрайна насладата на ония, които гледат неизказаната красота на Твоето лице. Защото Ти си истинското желание и неизразимото веселие на всички, които Те обичат, Христе Боже наш, и Тебе възпяват всички твари во веки! Амин!

Все пак нишката отдавна трябваше да бъде разцепена на 2 части...
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » вт юли 09, 2013 1:51 pm

И понеже се скатават юнаците и шикалкавят пак да повторя въпроса:
вярващите днес светии ли са или не са"?

А иначе моето мнение за така хитро "отпадналото", според Некст, значение на това, че всички вярващи в Месията Иисус, е че така е по угодно на дявола, да не се смятат християните за светии, и така и летвата спрямо тях вече не е никак висока..Хитро, много хитро, ама както знаем - хитрата сврака с двата крака..
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » вт юли 09, 2013 2:18 pm

"Свети" small axe, понеже ти се имаш за светец, от мен ли търсиш отговор?
Щом настояваш:
Всеки православен, който се мисли за светец (дори и да е такъв) най-малкото е изпаднал в прелест (вие тая думичка я нямате, затова и няма да разбереш отговора).

Колкото до протестантите, там освен, че всеки е "светец" има и още горница - всеки там си е папа и център на богословието - кое как се тълкува и какво реално значи.
Та затова и протестантските деноминации се плодят всяка година все повече като мушици дрозофили :idea:

Спестете ми тая досада - не ми цитирайте пак буквата на закона. Моля. Каквото имах да кажа го казах.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » вт юли 09, 2013 2:30 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » вт юли 09, 2013 3:11 pm

Чак толкова жалък отговор не очаквах от теб, Некст, но явно съм те надценявал.
Не се рита срещу остен, вярно е, остенът е Божието слово. Така, че откликвам на жалният ти вопъл и няма да ти цитирам писанието по въпроса, незнайно защо тези цитати си окачествил с някак презрителното- "буквата на закона"?!? Но както и да е, щом желаеш отричай чудесните Божии милости към нас и си остани обикновен мирянин, каквото и да значи това чудо.. Само не си въобразявай, че като такъв си смирен, точно обратното, отричайки това, че вярващите са светии, ти се възгордяваш, понеже поставяш себе си над писаното слово. Но все пак не си ти толкоз крив, а си безогледно излъган, от оня с червените обуща, дано имаш смелостта някой ден да застанеш на страната на истината по този въпрос и да отхвърлиш измишльотините на човеци.

А иначе не ми е понятно защо ме наричаш светец, аз тази дума не я употребявам, нито разбирам, точната дума е казана в писанието, тя е - светия.

Аре чао..

Върни се в “въпроси към Православие БГ”