Самоук свещеник - възможно ли е?

вашите въпроси, мнения и препоръки към портала
Samouk
Потребител

Самоук свещеник - възможно ли е?

Мнениеот Samouk » пон юни 10, 2013 7:58 pm

С Нами Бог, братя и сестри.
Казвам се Георги. Благодарение на Бога, след една година по живо по здраво ми предстои пътуване и установяване в чужбина. С времето осъзнах грешките си в живота и съжалявам за доста неща в миналото. Едно от тях е, че не постъпих в православна духовна семинария. Но за това си имам и някакво извинение, колкото и нищожно да е - бях далеч, нямах си изобщо на понятие що е това семинария и т.н. А Бог постоянно се откриваше пред мен, и до ден днешен не спира. От ден на ден аз изпитвам все по-голяма нужда да служа и благодаря на Бога. За моя огромна радост, с Божията помощ и с помощта на енорийски свещеник, който ме препоръча, след около 2 седмици получих разрешение да постъпя дори и временно в манастир. Обясних своите нужди на свещеника и архимандрита, както направих и тук във форума. Но какво ме терзае - терзае ме, че рано или късно ще трябва да напусна манастира за да замина. Но не искам с това да приключва моя досег с Вярата и Църквата. Знам, че трябва да изкарам минимум двугодишния паралелен курс в семинарията в София, но аз имам само една година на разположение. Затова питам - може ли човек сам да научи всичко за свещеничеството, а и да го прилага чрез Богослужение? Мога ли да бъда свещеник, без да съм преминал стандартната процедура за това?
Може всичко да е прозвучало детинско, не достатъчно обмислено или несериозно, но апелирам за сериозно внимание по въпроса ми. Всичко което споделих и казах е искрено.
Бог здраве да Ви дава!
Последна промяна от Samouk на пон юни 10, 2013 8:42 pm, променено общо 2 пъти.
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Re: Самоук свещеник - възможно ли е ?

Мнениеот Чехълче » пон юни 10, 2013 8:22 pm

Доколкото знам, паралелен курс към Семинарията вече няма. Така че, ако е възможно, кандидатствай в Богословския факултет на СУ. Успех. :thumbup:
Самоукостта е опасна, защото може да внесе в църквата местни вярвания и други глупости, облечени в църковност. Не бъди толкова смел, защото пастирът носи отговорност за стадото. Ти готов ли си за такава отговорност?
Samouk
Потребител

Re: Самоук свещеник - възможно ли е?

Мнениеот Samouk » пон юни 10, 2013 8:47 pm

Благодаря за отговора Ви!
Напълно съм съгласен с Вас. На въпроса Ви - не, все още не съм готов. Надявам се след няколко месеца, ако е рекъл Господ да прекарам известно време в манастира, ще мога да си отговоря на този Ваш въпрос възможно по-категорично.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » ср юни 12, 2013 12:14 pm

Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » ср юни 12, 2013 1:25 pm

Прокимен е прав, и аз познавам свещенослужители, които нямат богословско образование.
Личното ми мнение е че трябва да се учи, да се учи и то не само богословие, а по възможност и психология, защото за да бъдете полезен трябва да имате много знание.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » ср юни 12, 2013 1:47 pm

prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » ср юни 12, 2013 2:01 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » ср юни 12, 2013 2:47 pm

Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » ср юни 12, 2013 2:54 pm

Няма ли кой да изтрие глупостите ти, само оспамваш темите, без където и да е да си казал нещо умно, или на място.
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » ср юни 12, 2013 3:06 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » чет юни 13, 2013 2:14 pm

parol
Потребител

Мнениеот parol » пет авг 23, 2013 8:15 am

И в момента има "самоуки" свещеници. Всъщност те не са самоуки защото са пременали курс към съответната митрополия и след това са ръкоположени. Това обаче се случва рядко в днешно време и касае повече младежи които са решили да се посветят на служение, след което да продължат образованието си в СДС или в БФ. Тогава по решение на митрополита се ръкополагат с цел да имат някакви доходи докато учат. Иначе има и заварени положения с по-възрастни свещенослужители, но лично аз смятам, че в днешно време образованието е задължително.
В католическата църква е невъзможно да станеш свещеник ако си под 25-26 г., не си завършил семинария и нямаш магистърска степен по богословие. Почти всичките им архиереи са завършили теология и поне още една светска специалност с докторантура. В православието все още се минава под капките по "икономИя", което според мен не е редно.
Йоан
Потребител

Мнениеот Йоан » ср авг 28, 2013 10:23 pm

Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » чет авг 29, 2013 4:32 pm

[/quote]Божието Слово съвсем ясно ни казва, че да си Пастир е дар от Бога, т.е. Божия Благодат върху човека а не човешко желание.[/quote]

Абсолютно подкрепям.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » чет авг 29, 2013 7:38 pm

Аз също съм самоук, но за съжаление недостоен за свещенник. Свещенничеството се предава по ръкоположение, а не по диплома. Не съм запознат как се става свещенник в България, но ако условиие за това е завършването на БФ на СУ, задължително трябвада се мине през покаяние и изповед и много, много строг изпит по катехизис.

Върни се в “въпроси към Православие БГ”