Самоук свещеник - възможно ли е?

вашите въпроси, мнения и препоръки към портала
Samouk
Потребител

Re: Самоук свещеник - възможно ли е?

Мнениеот Samouk » вт мар 21, 2017 7:59 am

Братя и сестри в Христа.

Слава на Бога!

Слава на Бога за това, че цял живот изпраща на мен - един най-обикновен човек знаци, догатки и наставления. Слава на Бога, че ми напомни, че си бях направил профил във форума преди 4 години, дори съм създал тази тема. А бях напълно забравил.
Когато съм писал първия си коментар бях на 18 навършени години, току завършващ училище. Днес, 4 години по-късно, съм във въпросната "чужбина", за която споменавам в самото начало. Но времето ми тук е преброено. Господа не ме остави, напротив. Виждайки живота в страна, където материаното е издигнато на пиедестал, недвусмислено ми се разкрива, че това въпросно материално не предоставя никакъв интерес у мен. Цял живот търся Бога и Истината и идва време да отворя вратата, която самия Бог ми посочва.

Не исках да отварям нова тема, за да мога тук да засвидетелствам това чудо Божие. Да засвидетелствам, че Господа наистина се грижи за чадата си.

Днес, въпроса ми придобива малко по-различна форма. Интересувам се от послушание в манастир, и ако такава е Божията воля - монашество. И тъй като мнозина от Вас - потребителите на този форум сте запознати добре, искам да Ви помоля за съвет. Кажете ми манастир(и), където познавате игумен/монаси, от които бих могъл да черпя знания. Човек/хора отдаден(и) на вярата, чисти по сърце и помисли. Сигурен съм, че има такива. За съжаление, бидейки на хиляди километри, за момента се осведомявам за състоянието на Църквата и манастирите по интернет, до колкото разбира се това е възможно.

Братя и сестри, очите ми се изпълват със сълзи, когато се замисля реално колко пъти Господ разкрива на мен, Свето съществуване. Чувството е неописуемо.

Моля, помогнете със съвет, за да мога по-лесно да тръгна по Божия път, за който самия Господ ми напомня вече може би 10тина години.

Слава на Бога за всичко!
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » вт мар 21, 2017 8:42 am

За България задаваш един от най-трудните въпроси. Ако разбираш добре руски, прочети наскоро открити писма на игумен Никон към духовните му чеда:

В момента бързам, ако не си разбрал защо ти пиша това - после. В момента бързам.....
Samouk
Потребител

Мнениеот Samouk » вт мар 21, 2017 10:04 am

Здравейте.

С помощта на преводи успях да прочета писмата на игумен Никон, чиито духовни наставления намирам за душеполезни. За което Ви благодаря.

Относно въпроса ми. Да, навярно е труден. Още повече за не достатъчно просветен човек като мен. Което е причината да се обърна за съвет тук към всички хора, които имат някакво мнение по въпроса.

Благодаря.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » вт мар 21, 2017 1:32 pm

Довечера ще мога да пиша по същество. Сега давам само 1 изречение превод от горния линк:
"Който в началото на пътя търси високото, той никога нищо не получава, а приема миражи вместо действителност и се заблуждава."

Ето всичките му писма като аудиокнига за слушане:

Търси по-долу писма на игумен Никон Воробьов. Ако имаш желание да разбереш какъв трябва да е духът на съвременното монашество. Приблизително. А какъв е той сега - по-добре да не пиша, макар че има много за какво.
Samouk
Потребител

Мнениеот Samouk » вт мар 21, 2017 5:08 pm

Простете мен невежата, но не разбрах какво имате в предвид чрез конкретния цитат спрямо моето питане.

Смятам, че зададох въпроса си относно българските манастири разбираемо и недвусмислено. Ако някой благоволи да вземе отношение ще съм благодарен. Ако ли пък не, ще търся отговорите по други начини.

Благодаря.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » вт мар 21, 2017 5:53 pm

За да станеш монах е силно препоръчитело да знаеш много неща. Защото това е много труден път. Ако сега с теб се борят 1-2 бяса, ако станеш монах и поемеш по пътя на съвършенството, могат да станат и легион. Зависи колко си напреднал в святостта. От твоя въпрос личи, че имаш големи надежди относно монашеството в България. Страхувам се, че силно ще те разочаровам. И не само аз. Монашеството у нас не е на висота. А ти имаш вероятно големи надежди.

"Който в началото на пътя търси високото, той никога нищо не получава, а приема миражи вместо действителност и се заблуждава." - това бе цитата, виж го сега в нова светлина.

Навремето никой не ми каза много неща (всъщност някои неща ми бяха казани, а аз не послушах, а други просто бяха неизпълними за мен или изпълними с лоши последствия) и горното изречение съм го изстрадал. Давам ти го наготово, да го разбереш по лесния начин. Мислиш си, че си призван за монах. А дали е така? Опитваш се за начало да скачаш "висок скок". Виж, че ти трябва истински духовен наставник - за това 2 мнения няма.
Samouk
Потребител

Мнениеот Samouk » вт мар 21, 2017 6:19 pm

Моля Ви, та аз съм последния човек, който ще направи каквото и да е било заключение по въпроса за "призванието". Ни най-малко не говоря за призвание, точно за това поставих думата "послушничество" най-напред в молбата си. Най-важната и същинска част от молбата ми е именно тази, в която моля за съвет да ми бъде посочен (препоръчан) манастир с познат на Вас, форумниците, духовен наставник. Простете, но това, което търся не е високото, а духовно просвещение, породено от порив.

Относно монашеството в България, всяко истинно мнение, дори и крайно негативно, ще ми бъде полезно. Да, намерението ми е ако е писано да се прибера да знам що-годе какво да заваря. В никакъв случай не се превръщам в съдник, но аз търся братство, където няма монах Филарет и иеромонах Кирил. Братство, където се говори за Бога, спасението, добротата, чистотата.

В този ред на мисъл, тъй като за сега с Вас се получава дискусия, къде по света днес монашеството има почва? Има ли изобщо такова място и къде намират отклик хора, имащи порив към духовен живот?

Благодаря.

Върни се в “въпроси към Православие БГ”