Моля за съвет...

вашите въпроси, мнения и препоръки към портала
Красимиров
Потребител

Моля за съвет...

Мнениеот Красимиров » ср фев 19, 2014 9:12 pm

Здравейте, приятели.

Преди няколко години си направих татуировка с египетски символи (сова, окото на Хор, квадрат и т.н.). Православен християнин съм и много ми тежи, че на ръката си имам тези елементи, макар и в превод, да имат връзка с християнството. Имам още 8 татуировки на религиозна тематика - поне те нямат нищо общо с друго, освен с православието. От скоро се задълбочих да опозная ортодоксалната вяра (канони, деноминации, правила) и навремето не съм мислил, преди да се татуирам, въпреки че вярвам в Бог. Знам, че не е редно да се правят каквито и да било резки по тялото, но... Мисля да премахна татуса с лазерна процедура. Бихте ли ми дали някакви съвети, дали да го сторя?

Благодаря Ви!
Потребителски аватар
Next
Потребител

Re: Моля за съвет...

Мнениеот Next » ср фев 19, 2014 9:30 pm

Здравей,

Искай съвет и благословия от своя свещеник.
Най-лошите може би е добре да се изтрият.
Но пък присъствието на други са добро напомняне и повод за покаяние.
Ако имахме нужда от татуировки, щяхме да се раждаме с тях.
Човек е сътворен съвършен, другото само разваля приликата на образа с Първообраза...
mirqnin
Потребител

Мнениеот mirqnin » ср фев 19, 2014 10:36 pm

Тия, които не са православни ги махни за твое спокойствие. Мисля, че ако не си ги направил с цел да засвидетелстваш лоялност към друга вяра не е кой знае какво провинение. По принцип е забранено да се правят резки, знаци и прочее и доколкото си спомням, това беше свързано с конкретен култ. За православните татуировки питай някой свещеник. Живей с любов, татуировките не ги мисли толкова :)
timotei
Потребител

Мнениеот timotei » чет фев 20, 2014 7:01 am

Татуировките не стигат до сърцето. Не подлагай тялото на излишни болки за да ги изтриеш. Виждам, че си ги изтрил в сърцето си, сега ги изтрий и от очите си. Не им обръщай никакво внимание. Проявил си едно младежко увлечение и толкоз. Живей със Верата Христова, а символите, които си изобразил предай на Бога. Бог нема да те бие заради тех. Той ще ги изтрие от ума ти. Притчата за блудния момък син/ дава отговор на въпроса ти. Разкайвай се за това но не го преживявай постоянно.
Потребителски аватар
anima
Потребител

Мнениеот anima » чет фев 20, 2014 11:57 pm

Здравей,Красимиров!От поста ти ми се струва, че твоята собствена съвест вече ти е дала съвет.На твое място аз също щях да искам да махна нечестивите символи.А що се отнася до коментара на Тимотей,при цялото ми уважение към него,бих обърнала внимание на това, което дава като пример старецът Паисий Светогорец в статията "Знакът на последните времена-666": "[i]По същия начин са разсъждавали някои по времето на гонения срещу светите мъченици, като се опитвали да ги разколебаят, както пише св.Василий Велики в словото за мъченика Гордий: “Опитвали се да го заблудят,
като казвали: отречи се само на думи, а в душата си вярвай, както искаш. Защото Бог не гледа думите, а мисълта, склонността на вярващия. Така ще угодиш и на съдията, и на Бога. Но мъченикът бил твърд и непоколебим в тези изкушения. Той отговорил: “Езикът, който е създаден от Христа, не търпи да произнесе нещо против своя Творец. Не се лъжете, Бог не може да бъде измамен, според думите ни оправдава и според думите ще ни осъди!”
Също и Декий издал заповед, според която християните трябвало да изповядват религията на езичниците.
Тези, които принасяли жертва на идолите, получавали писмено уверение, и така се избавяли от мъчения.
Но не само тяхната постъпка била считана за отричане от Христа. Тези, които давали пари на комисията и вземали уверение, без да се отрекат открито, т. нар. “ливелофори”, също били считани от Църквата за отстъпници и отпаднали от вярата.[/i]"
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пет фев 21, 2014 12:07 pm

Ако имате възможност да ги изтриете, най-добре ги изтрийте.
Личното ми мнение е, че всякакви татуировки, пиърсинги, трайни гримове, силикони, ноктопластики и прочее дивотии са дивашка и варварска работа, доказано увреждаща здравето и с нищо недопринасяща за човешката красота. Всеки който прави такива работи е комплексар.
Най-болното проявление на гореизброените беше някакъв младеж в метрото, който си беше перфорирал ушите с някакви огромни кръгове (не мога да го нарека обеци), които бяха деформирали ушите му до такава степен, че те висяха почти до раменете като слонски.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пет фев 21, 2014 2:09 pm

Виждал съм подобен случай - метална халка на/под носа. Такива, каквито ги слагат на свинете, да не подринат кочината и да избягат...

Бесовете доказано освен другите качества: коварство, злоба, отмъстителност, подлост и т.н. имат и чувство за хумор...
Потребителски аватар
Hatshepsut
Потребител

Мнениеот Hatshepsut » пет фев 21, 2014 4:28 pm

Напълно подкрепям мнението на колежката Аурелия, моето мнение по въпроса за татуировките и пиърсинга е същото. Никога не съм имал никакви татуировки и пиърсинги.
Бих посъветвал колегата Красимиров да изтрие всичките си татуировки и да не си прави нови.
Красимиров
Потребител

Мнениеот Красимиров » съб фев 22, 2014 4:53 am

Благодаря за съветите Ви, ще говоря също и със свещеник.

Мир и любов!

ПП: Виждам интересно потребителско име над моя пост :)

Върни се в “въпроси към Православие БГ”