Въпроси към Българската православна църква.

вашите въпроси, мнения и препоръки към портала
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Re: Въпроси към Българската православна църква.

Мнениеот Aurelia Felix » пет юни 19, 2015 9:52 pm

Богохулствата на Ботев са направо невинни в сравнение с богохулствата на сп. Шарли ебдо. Въпросът ми към клириците е по кой канон и по кой морал служиха заупокойни молитви за последните.
Също така предвид факта, че въпросните молитви вече са платена услуга в БПЦ, другият ми въпрос е кой заплати тоя резил.
Във връзка с всичко горно въпросът ми към продължаващите да се черкуват в БПЦ е с какъв морал и с каква съвест го правите.
Ан Илиева
Потребител

Мнениеот Ан Илиева » пет юни 19, 2015 11:17 pm

А моят въпрос е. Защо не се организирате и атакувате директно и пряко БПЦ. Да се самопровъзгласите за клирици, проповедници, да си издигнете един за патриарх- за да може човек спокойно и с вяра да пристъпва прага на новопровъзгласената църква - заслужава си. Толкова морални и достойни хора- кой може да устои и да не се черкува при вас!
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » съб юни 20, 2015 7:05 am

Ан, нищо не знаем за вас. От колко време се черкувате, откога сте вярваща. Идвате и осъждате всички нас, че изразяваме мнение.
Да, ние сме живи хора и имаме своите болки и огорчения от хората, ръководещи църквата.
Не може просто така да идвате и да хвърляте упреци към хората. Това не са бунтарски наклонности на юноша. Това са болки, дошли от дълго наблюдение и от зрели хора.
Кабрал - вие не го познавате, но е невероятно кротък и търпелив човек. Да, той е буен в изказа си, но това буйство е без последствия. То не уронва авторитети, то не сваля никого от постове. Той просто изразява своята гледна точка.
Венче е ерудирана и интелигентна млада жена.
Аурелия - също. И тримата имат ревност по Бога. Няма лошо в това, че посочват грешките на църковните чиновници.
Та какво трябва да бъдат те? Зомбита в затворен изкуствен свят, където като дрогирани да се кланят и да изказват хваления?!
Прочетете Библията, прочетете Свтетите отци. Навсякъде има спорове. Дори Апостол Павел е насърчавал споровете.
Вие си нямате на представа, колко невежество и тъмнота има сред свещеническите среди. Просто се радвам, че има хора, които изобличават това!
Ан Илиева
Потребител

Мнениеот Ан Илиева » съб юни 20, 2015 8:34 am

На никого няма да се обеснявам. Към Тодорк- изобщо не се отнася това което написах!!! За мен той е най- откровеният човек сред вас! Зограф и Next - са много точни и прекрасни хора! Посланието ми е ясно и точно и много правилно визира - хората с лицемерни маски. Към вас се обърнах - останалите. Не е наставление. Мнение- мое лично. Да не си играете на думи - направо да си действате. Но може би това носи повече удоволствие и приятни емоции - в което няма нищо лошо. От мен приятни дискусии! Няма да ви навлизам в личното пространство. Желателно е и вие в моето - също. Нямам амбиции да присъствам на всяка цена във форума. Това е всичко!
Ан Илиева
Потребител

Мнениеот Ан Илиева » съб юни 20, 2015 8:43 am

Едно уточнение- Кербал имах впредвид - има моя респект и уважение! За Тодорк - същото остава в сила от горенаписаното за него добро! :oops:
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » съб юни 20, 2015 11:52 am

Драга Ан,
Не се безпокойте. Никого няма да огорчите, ако не споделите с нас вашето житие. Живейте си, както желаете. Това си е ваше право.
Но съм абсолютно сигурна, че не сте прочели и една книга, набожна пък още по-малко. Едва ли се и черкувате.
Почти съм сигурна, че сте под 20, защото дори не пишете правилно. Пише се "обясня", а не "обесня". И по-правилно е да се каже "Нищо няма да обяснявам.", а не "На никого няма да се обЕснявам".
Между другото, доста широко застъпен израз сред пубертетите.
Това тук е форум. Ако не знаете - форума е за писане на мнения. Ние не сме тайна групировка, от рода на "Алкайда", да подготвяме някакви терористични актове.
Никой тук не е лицемер. Не смейте да обиждате хора, които са много по-отдавна във вярата и са изпили много повече горчилка, отколкото можете да си представите.
Всички тук сме приятели и не смейте, да ни делите на групи. "Любимци на Ан" и "всички останали"...
Претърпели сме много спорове и всеки от нас лично, е носил на душата си, раните от това, мнението му да бъде неразбрано и неприето.
Но това, още веднъж ви повтарям е форум. Не сме бандити, не сме джихадисти.
Щом толкова жадувате за действия, направете си форум, в който да хвалите в захлас....тези които си искате.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » нед юни 21, 2015 8:21 pm

Не говорим за заслугите на Ботев, а за това дали Църквата трябва да почита един неразкаял се богохулник.
Не знам дали съм пускал отделна тема, но въпросът е същия и за бясното католическо псе Владислав Варничек, довлекъл се с армията си в нашите земи за да сече схизматици и да ги върне в лоното на папата. Какво прави там православната ни църква?
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пон юни 22, 2015 11:39 am

Кабрале, откъде е това желание Църква и държава да сa отделени? Нали на хартия е факт след 1944г, защо да унищожаваме и последните остатъци от традицията?
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » пон юни 22, 2015 6:37 pm

Защото точно това обяснява пасторът преди 80 години - желанието на висшия клир да се хареса на всички: "Абе дай там и ние да се омешаме, само мир(спокойствие) да има"!
Как хората ще разберат кое осъдително и кое не, ако Църквата не го каже?
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пон юни 22, 2015 8:07 pm

На някои хора чуждият мир и спокойствие не им е по вкуса. Понякога е разбираемо, разбира се - за един пастор от началото на миналия век като представител на маргинално вероизповедание е нормално да бъде провокативен. Самото заглавие на книгата е доста стряскащо - "Борба срещу културата". Интересно колко ли още бисери има там, под които биха се подписали съвременните православни!
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » пон юли 06, 2015 10:34 am

reader
Потребител

Мнениеот reader » нед мар 20, 2016 7:49 pm

Къде мога да намеря в електронен формат апостолските и евангелски четения за всеки ден от 2016 година?
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » нед мар 20, 2016 7:59 pm

Щракаш върху деня и по-долу ги има.
По стар стил, което за Триода (постен и цветен) би трябвало почти всичко да съвпада за големите празници.
reader
Потребител

Мнениеот reader » нед мар 20, 2016 8:07 pm

Имах впредвид на български език. Също като тук http://www.pravoslavieto.com/bible/ukaz ... tenija.htm, но за 2016г. Просто горния линк не е актуализиран от 2014 година.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » нед мар 20, 2016 8:16 pm

Прощавай, не видях. На руски са няколко такива сайта. За български - не знам.

Върни се в “въпроси към Православие БГ”