Погача за новородено

вашите въпроси, мнения и препоръки към портала
Ярабанова
Потребител

Погача за новородено

Мнениеот Ярабанова » чет яну 15, 2015 2:43 pm

Помогнете ми!!! Аз съм една объркана баба и в момента не зная как трябва да постъпя! На 14.12.2014г. преждевременно се роди моята внучка и в момента е в неонатологията на МД.
В моя случай знаете ли кога и как трябва да направя погачата! Благодаря Ви!
Потребителски аватар
Next
Потребител

Re: Погача за новородено

Мнениеот Next » чет яну 15, 2015 3:54 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » съб яну 17, 2015 6:42 pm

Уважаема госпожо, християнската традиция повелява на 40 ден от раждането, в случая - 22 януари, родилката и бебето да отидат в храма и свещеникът да чете молитва за здраве. Не зная дали детето дотогава ще е изписано, затова се консултирайте предварително дали майката да отиде сама или да се отложи за по-нататък. Погачата я замесете, когато бебето си пристигне вкъщи, тук няма строги правила. Дано Господ му дава здраве, а Вие се погрижете да го възпитате по християнски, защото няма по-голямо богатство от това.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » съб яну 17, 2015 7:25 pm

Предполагам, че обичаят да се прави погача на четиридесетия ден от раждането на детето е останал от времето, когато децата са били кръщавани най-често в този ден. Докато детето не е кръстено нито питата, нито други ритуали или обичаи не могат да се свързват с Църквата. В случаят е уместно бебето да се кръсти, за да получи подкрепа и от Бог, а за погача винаги ще дойде време.
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » нед яну 18, 2015 11:03 am

Подкупихте ли орисниците с погача с мед? Хареса ли им, та да орисат хубави неща за детенцето?
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » нед яну 18, 2015 12:02 pm

Жената каза, че е объркана. Но поне зададе въпрос. Това подобава за тия, дето не питат...
Ярабанова
Потребител

Мнениеот Ярабанова » пон яну 19, 2015 9:30 am

Благодаря на всички за хубавите пожелания и за съветите. Молим се бебенцето ни да живо и здраво и когато си го приберем у дома ще направим погачата.
Потребителски аватар
anima
Потребител

Мнениеот anima » пон яну 19, 2015 12:28 pm

Здравейте, да ви е живо, здраво и благословено от Бога внучето!
Не знам защо искате да правите погача, може би такъв е обичаят при вас ,но мога да ви разкажа какво е направила моята баба когато трябвало да се родя аз. Родила съм се чрез секцио, тъй като съм била много едро бебе ( :biggrin: трудно за вярване като ме погледне сега човек) и на всичкото отгоре пъпната ми връв е била няколко пъти омотана около врата ми. Баба ми много се тревожела (аз съм била с голяма радост чакано и много желано първо внуче), тогава се помолила на Господ и на Богородица, на която обещала да направи погачи и да тръгне из селото да раздава на когото срещне, та Божията майка да се смили и да помогне да се родя жива и здрава и всичко с майка ми също да бъде наред. А вечерта сънувала един възрастен лекар, който оперирал майка ми и всичко минало успешно. Направила погача или погачи, не помня точно, тръгнала из село и раздавала на всеки срещнат. А когато минало секциото и тя отишла да види внучето и снахата, потърсила лекаря за да му благодари и ахнала - това бил същия лекар от съня и. Много пъти баба ми е казвала, че съм се родила жива и здрава по молитвите на Богородица!
Ако ви е на сърце, може да не чакате изписването на детенцето, а още докато е в болницата да направите погача и да раздадете за негово и на майката здраве! Господ да закриля вашето внуче и цялото ви семейство!

Върни се в “въпроси към Православие БГ”