Къде отиват бесовете, изгонвани от Господ Иисус Христос?

вашите въпроси, мнения и препоръки към портала
reader
Потребител

Къде отиват бесовете, изгонвани от Господ Иисус Христос?

Мнениеот reader » чет дек 03, 2015 9:55 am

Здравейте,

Бих искал да ви попитам къде отиват бесовете, изгонвани от Христос. В един от случаите, помолен от тях, Той им позволява да отидат в свинете, които след това се удавят. А от друга страна от гл.8 от Евангелие от Матей:

16. А като се свечери, доведоха при Него мнозина, хванати от бяс, и Той с една дума изгони духовете и излекува всички болни,
17. за да се сбъдне реченото чрез пророк Исаия, който казва: "Той взе върху Си нашите немощи и понесе болестите".

аз си правя заключението, че в останалите случаи бесовете влизат в Самия Господ Иисус Христос, но поради Неговата Сила, те не могат да накарат човешката природа в него да се бие с камъни, да буйства както Гадаринския бесноват или да се удави или самоунищожи както свинете.

Греша ли?
Потребителски аватар
Next
Потребител

Re: Къде отиват бесовете, изгонвани от Господ Иисус Христос?

Мнениеот Next » чет дек 03, 2015 11:05 am

Бесовете влизат в свинете и никъде другаде!!!
Те мразят цялото творение на Твореца, не само хората, ами и цялата природа.
След издавянето на свитете се махат и от тях, защото са духове. До Господ дори не могат да се доближат. За тях той е "огън, който изгаря".

Бесовете могат пред грешни и праведни хора (ако Господ допусне) да се представят за каквото и да е. Дори за самия Господ. Така могат да излъжат всеки човек. Праведниците ще се считат грешни за пряко общуване с Бога и така ще се измъкнат от тая клопка.
Грешните обаче ще се закачат на тая кукичка и следват доволно плачевни неща. Например описани:
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » чет дек 03, 2015 12:00 pm

reader
Потребител

Мнениеот reader » чет дек 03, 2015 1:21 pm

Защо Христос не би допуснал нечисти сили по собствено желание в Себе си? Нали затова се е въплътил и то доброволно - да вземе нашите грехове, които всъщност са нечистите сили, върху себе си, да ги качи с плътта си на кръста и там да ги унищожи. Това да имаш нечисти сили в себе си не означава да си нечист. Нечист ставаш ако тези нечисти сили започнат да господаруват над теб или им дадеш излаз от сърцето си във вреда на другите хора или за похулване на Бога.
Аз си мисля, че както един човек с абсолютно здрави зъби и здрав организъм може да изсмуче без вреда за себе си змийската отрова от друг човек и след това да я изплюе на безопасно място,спасявайки и пострадалия, и себе си...така и нашия Господ Иисус Христос, бидейки съвършен като човек, "изсмуква" в Себе Си от нас греховете, бесовете и болестите ни, възниса ги на Кръста и там ги унищожава.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » чет дек 03, 2015 1:59 pm

reader
Потребител

Мнениеот reader » чет дек 03, 2015 2:53 pm

От около 20 години Православната Библия я чета всеки ден. Вие , Next, ме накарахте да си направя сметка колко пъти я препрочитам на година. В последните около 15 години Стария Завет го чета един път, като от него Псалтира го чета всяка седмица, а книгите Премъдрост около три пъти на година. От Новия Завет четирите Евангелия и посланията и Откровението ги чета около двадесет пъти, а Деянията около десет пъти на година. Наистина, липсва ми просвещаващото действие на Светия Дух и точно поради това може би все още не мога да разбера какво точно е писано за Бога там. И точно заради това не правя свободни съчинения, а питам в първия си пост тук, като впоследствие излагам своето разбиране, не за да го натрапвам, а за да бъде просветен от по-опитните участници в този форум:

Какво означава цитата от Гл.8 на Матей, което разбира се е част от книгата на Пророк Исай и с какво той противоречи на разбирането ми, че Нашия Господ Иисус Христос поема изгонените бесове, болести и грехове в Себе Си?
По отношение на примера с локвата...ако успееш колкото пъти паднеш в локвата, толкова да се изправиш....да, ще бъдеш чист....няма значение, че дрехите ти са мръсни....важното е да не се въргаляш като свиня в локвата. Но по-добре съм се изяснил с примера със змийската отрова по-горе.

По отношение на изпадането в богохулство, богоборчество и ерес...не виждам как от задаването на въпроси може да се изпадне в ерес. По-скоро проблема е в отговорите, които бих получил и в тяхното тълкуване от моя страна.

Аз пък от своя страна не мога да разбера думите на Next, че "Всичко случващо се от 1-ва страница до последна не противоречи на написаното за Него." За сравнение на написаното в кои два източника говорите, Next?
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » чет дек 03, 2015 3:49 pm

Ами, ако виждаш взимането на греховете, като поглъщане на отрова от някакъв огромен антидот, не знам, не го виждам така.
Христос умря на кръста и в този момент той изплати пред Отца, греховете на света. Защото няма толкова достоен и чист човек, който да бъде принесен в жертва. Единствено Божия син беше достоен.
За сатаната се казва, че още в мига в който стана лош, беше свален на земята и не остана в Божието царство.
Адам и Ева в мига в който съгрешиха, бяха изгонени извън рая.
Значи Бог се гнуси от греха и не търпи нищо нечисто.
Когато човек се покае, той "окъпва" душата си пред Бога. Бог обича покаяните хора. Премахването на болести и бесове от хората, Бог го прави, защото владее над всичко и над нечистите духове включително. Само по една дума на Христос, бесовете излизат.
reader
Потребител

Мнениеот reader » чет дек 03, 2015 4:18 pm

За Православието греха е преди всичко болест, която причинява още сега, в момента страдание на самия грешник, а не престъпление, което нанася щета на Самият Бог, така че да бъде необходимо Той да бъде компенсиран посредством съразмерното на провинението страдание на провинилите се и тъй като необходимото страдание превишава силите ни се явява необходимост от страданието на Самия Божи Син. Греха не е нещо, което трябва да бъде изплащано(просто няма на кого), а болест, която трябва да бъде излекувана. И ако Иисус не поемаше нашите теготи върху Себе Си, защо се казва, че Той е взел върху Си нашите немощи и е понесъл болестите ни? Именно болестите ни и греховете ни, а не последствията от тях или съпътстващите ги неудобства за околните.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » чет дек 03, 2015 5:31 pm

reader
Потребител

Мнениеот reader » чет дек 03, 2015 7:46 pm

Next, това, което казваш за Стария Завет не е вярно. Жертвоприношенията при него не са изкупуване или плащане, а за напомняне за грехове. Духът, с който е написан Старият Завет е същият като този в Новия. Няма идея от Новия Завет, която да не присъства в Стария. Новият Завет е изпълнение на дадените обещания в Стария Завет. Христос ни спасява от греховете ни със Своята кръв не в "бакалски" смисъл...и аз незнам точно в какъв смисъл и заради това пиша тук...ако мога с помощта на другите поне малко да се приближа до някакво разбиране.

А написаното в Библията не може да противоречи на свойствата на Бога, просто защото няма друг начин да получим информация за тези свойства освен от самата Библия, Църковното предание и Божието творение.

Четенето на Светите Отци на Църквата, наистина ми е от голяма полза при разбирането на Библията. След всяко прочитане на Добротолюбието, Лествицата или съвременните отци откривам нови и нови измерения в Стария и Новия Завет. Но май без духовен отец ще е много трудно....също както и намирането му.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » чет дек 03, 2015 8:04 pm

Доколкото Иисус Христос е въплътения Син, ипостас на Пресвета Троица, а тя е вездесъща, в Нея е цялото видимо и невидимо творение, но не като същност, а като израз на Божията воля.
Според мен е най-добре да се прочете тълкуването на отците, но и това е достатъчно изчерпателно:
"Бог го прави, защото владее над всичко и над нечистите духове включително".
reader
Потребител

Мнениеот reader » чет дек 03, 2015 8:19 pm

Бихте ли ме насочили по-конкретно кои творения, имащи отношение към темата, и на кои свети Отци да прочета?
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » чет дек 03, 2015 11:22 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пет дек 04, 2015 8:27 am

Рийдър, първо поздравления, че четеш толкова често Библията, не са много хората, които да се похвалят с това не толкова заради липса на време, а на желание - слава Богу :) На мен ми е странно как, при това положение, си пропуснал Мат. 12:43 и Лук. 11:24, където в прав текст е отговорено на въпроса в заглавието, че нечистият дух, когато излезе от човека, отива в безводни места. Когато евангелист Матей прави препратка към Исаия 53:4, той има предвид, че на Кръста Господ е поел нашите грехове, а бесноватостта и болестите са само последица от тях и ги е поел само в този смисъл. Нима Иисус е имал някога проказа или слепота или треска, от каквито недъзи е лекувал другите, за да допускаш, че и бесовете имат достъп до Него, нали те сами са избягали от Бог при отпадането, да не са станали ангели, че да искат отново да бъдат с Него?
reader
Потребител

Мнениеот reader » пет дек 04, 2015 9:04 am

Venche, разбира се, че не съм пропуснал написаното в Мат. 12:43 и Лука 11:24. Просто исках да си изясня с помощта на по-опитните участници във форума смисъла на цитата от пророк Исай. Не знаех, че споделянето тук на неразбирането ми ще бъде възприето като богохулство. В няколко поста изразих под различна форма мнението си не за да настоявам на него, а защото получените коментари не засягаха точно неясния за мен въпрос и си помислих, че не съм го поставил разбираемо и търсих по- ясни начини да се изразя. Благодаря ти, че взимаш отношение по това, което ме вълнува.

Върни се в “въпроси към Православие БГ”