Къде отиват бесовете, изгонвани от Господ Иисус Христос?

вашите въпроси, мнения и препоръки към портала
ven4e
Потребител

Re: Къде отиват бесовете, изгонвани от Господ Иисус Христос?

Мнениеот ven4e » пет дек 04, 2015 9:22 am

Просто исках да стане ясно, че бесовете могат да обитават всяко Божие творение (пустиня, море - както при свинете, животно, човек - за наказание или вразумление), но никога Богочовека, в Който няма никакъв грях и незнание! Казах ти светоотеческото тълкуване на Исаия, но разбира се всеки е добре дошъл да ме допълни или дори да ме поправи.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пет дек 04, 2015 5:04 pm

Сам Господ свидетелства: "В Мене бяс няма", и на друго място: "Иде князът на тоя свят и в Мене той няма нищо", както и "Какво общо между Христа и Велиара?" Грешката в интерпретацията ти идва оттам, че възприемаш пророчеството буквално. Евреите, към които е отправено Евангелието от Матей и затова в него има толкова паралели със Стария Завет, са знаели много добре, че пророческите книги трябва да се тълкуват алегорично и затова евангелистът си е позволил да употреби този цитат във връзка с изцеленията, които е правил Христос, защото е нямало как да бъде разбран погрешно от тях. За нас обаче е трудно и затова Църквата ни помага да разберем, че на Кръста Господ понася всички човешки грехове от началото до края на вселената, които са причина за всички временни или вечни страдания на хората. Не забравяй, че всяко изцеление е не просто съпътствано, но и предшествано от прощаване на греховете, което е следствие от вярата: "Твоята вяра те спаси".
reader
Потребител

Мнениеот reader » пет дек 04, 2015 5:35 pm

Благодаря, ven4e,

то е ясно, че само с ума си, постоянното четене и опитите си за тълкуване на Светото Писание и на Светите Отци няма да достигна до разрешаване на неясните за мен въпроси. Необходимо е и способността ми за познание и разбиране да бъде просветена от Светия Дух. Но докато се случи това - питам....

Нека да си представим следната хипотетична ситуация:
Аз съм пияница, алкохолик. Вредя на себе си и на ближните. Изпитвам всички негативни влияния на алкохола върху тялото и душата си: разклатено здраве, махмурлук, психически разтройства - паника, депресия, параноя, делириум и др.
Какво означава Христос да вземе моят алкохолизъм върху Себе Си и да го унищожи на Кръстта?
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пет дек 04, 2015 6:26 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пет дек 04, 2015 6:28 pm

reader
Потребител

Мнениеот reader » пет дек 04, 2015 6:40 pm

Да...осъзнал съм за хипотетичния си алкохолизъм, покаял съм се, изобщо възползвал съм се от тайнствата на Църквата.

Въпроса ми беше какви са физическите, душевни и духовни последствия за Иисус от взимането върху Себе Си на конкретния грях алкохолизъм, какви от блудството, какви от кражбата, сребролюбието и т.н. ? Той получава ли последствията от алкохолизма върху Себе Си?
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пет дек 04, 2015 7:07 pm

Дали Христос е изпитвал махмурлук заради пияниците и всякакви такива неприятни явления, свързани с греховете? Категорично не, нито неприятни, нито приятни, защото не е имал грях. Просто Той е поел вината за греховете и чрез страданията Си я е премахнал от хората, които пожелаят и се потрудят за това.
Последна промяна от ven4e на пет дек 04, 2015 7:48 pm, променено общо 1 път.
reader
Потребител

Мнениеот reader » пет дек 04, 2015 7:46 pm

Аз просто не съм склонен да отдавам чак такова значение на юридическия аспект от изкупителното дело нашия Господ Иисус Христос т.е. за такива грехове - такива страдания, които Хрискойто сес ще понесе заради мен. И че ако повярвам, че той вече е платил, моите дългове,то аз съм спасен. Това ми изглежда доста протестантско. Христос е станал човек не за да страда вместо мен, а за страда заедно с мен....да промени качеството на самото мое страдание. И това, че Той качва на Кръста и унищожава силата на моя личен грях, означава, че преди това го е взел и изпитал върху Себе Си. Не може да поеме и изкупи греха на моя алкохолизъм, ако преди това не станал доброволно като алкохолик или поне като човек, когото аз считам същия като себе си. "За немощните станах като немощен, за да придобия немощните, за всички станах всичко, щото по какъвто и да е начин да спася някои.'" - I послание на ап. Павел доКоринтяни гл.9:19-22.

Знам, че нещата, които казвам могат да шокират някои, но вярвам, че спасението е в осъзнатата, а не в сляпата вяра. Човек, който се бори за вяра, за мен е много по- ценен от човек, който е възпитан като такъв.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пет дек 04, 2015 8:00 pm

reader
Потребител

Мнениеот reader » пет дек 04, 2015 8:26 pm

Повечето от нещата, казани от нашия Господ не са споменати в Евангелията, защото не би стигнало мястото и времето. За квинтесенцията на Христовото учение освен от Светото Писание, научаваме и от учението на апостолите, Светите Отци и изобщо от Светото Предание. Има ли някакво значение дали нещо е казано от Христос, или от някой друг, щом е вдъхновено от Светия Дух?
А и в какъв точно смисъл е казал горните думи св. ап. Павел?
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пет дек 04, 2015 8:37 pm

Христос е подобен на нас във всичко, освен в греха, погледни пак Евреи 4:15, там е обяснено как Христос съчувства на грешника, без да става като него. И не мисли, че спасението ни е дадено наготово, макар и да е дадено даром, защото без нашите усилия талантът няма да се умножи и не минава оправданието, че сме знаели това и онова. Греховете ни са опростени в Христа (не виждам нищо юридическо в това) и не трябва да отричаме този велик дар, който с нищо не сме заслужили.
Последна промяна от ven4e на пет дек 04, 2015 8:51 pm, променено общо 1 път.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пет дек 04, 2015 8:42 pm

reader
Потребител

Мнениеот reader » пет дек 04, 2015 9:02 pm

Какво означава Христос да е подобен на нас във всичко, да е взел греховете ни върху Себе Си, но да не е подобен на нас в греха?

Ясно ми е, че в Библията, могат да се намерят страшно много неща, които извадени извън контекста си противоречат и опровергават едно друго.
reader
Потребител

Мнениеот reader » пет дек 04, 2015 9:11 pm

Next, аз нищо не казвам и не твърдя...аз просто питам. Опитвам се да разбера и асимилирам нещата, а не да заучавам, факти и цитати, които биха ми послужили при евентуални спорове
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пет дек 04, 2015 9:15 pm

Казах ти вече - взел е вината, не самите грехове, станал е виновен от любов към нас, а не грешен, защото ако беше станал грешен, нямаше да ни изкупи, колкото и голяма любов да е имал. Защо лекарите лекуват болните, без да е необходимо да се разболяват, нали лекуващите смъртоносни болести щяха да са умрели? А грехът е точно това - смъртоносна болест, "жилото на греха е смъртта". Не зная какво по-голямо състрадание и любов очакваш от Христос от тези, които е проявил.

Върни се в “въпроси към Православие БГ”