Къде отиват бесовете, изгонвани от Господ Иисус Христос?

вашите въпроси, мнения и препоръки към портала
reader
Потребител

Re: Къде отиват бесовете, изгонвани от Господ Иисус Христос?

Мнениеот reader » пет дек 04, 2015 9:51 pm

Какво се разбира под вина за нашите грехове - угризения, махмурлук, посталкохолна депресия, гузна съвест ли...? Каква е корелацията и съответно разликата между грях, вина, симптоми и последствия от греха респ. вината?
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пет дек 04, 2015 11:32 pm

reader
Потребител

Мнениеот reader » съб дек 05, 2015 12:07 am

Съжалявам...не разбрах каква беше идеята и връзката с дискутираното дотук на предишния коментар.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » съб дек 05, 2015 12:04 pm

Под вина не се разбира нищо, свързано с алкохола, нито е психологическо състояние в дадения случай. Това е отговорност, вменяемост за нечии престъпления. Да не минеш между капките, когато сгафиш, а да си понесеш последствията на съда, само че сгафилите сме ние. В съда не те наказват с махмурлук и стомашно разстройство или с угризения, а със съответно наказание според извършеното действие. Христос е бил невиновен в нищо, но е поел (не извършил) всички човешки грехове, като е станал Жертва, Единствената Истинска Жертва, на която старозаветните ритуали са само предобрази. Понесъл е наказание вместо нас. По-добре сподели възраженията си по този въпрос, отколкото да допускаш възможността за дори минимално физическо или психическо заболяване у Спасителя.
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » съб дек 05, 2015 12:44 pm

Да се издирва механизма, как Бог точно премахва греха от грешника е губи време, според мен.
Бог е Висша сила и много по-сложна, отколкото можем да си представим. Та представете си само - съществуват 60 хиляди вида растения.
И във всеки един момент, едно листенце не пада, без знанието на Бога.
Когато боледуваме и пием лекарства, малко хора ще се заинтересуват, как точно действа лекарството. По - важно е да ни олекне.
А изчистването от пороци, може да отнеме цял един живот. В тях участва човека, който се моли усърдно, покайва се и се умива със сълзи.
Участва и Бог, който може да задържи греха в човека. С цел - човека да се съкруши, колкото се може повече. Да се избави от друг, по-голям грях. Да се умие с покаяние и сълзи. Да се утвърди във вярата.
Имаше разказ за един монах, който се борел със блудна страст. Дявола му се заканил, че ще го изкушава до последно и няма да го остави на мира. На което, монаха отговорил: "Това не ме смущава, защото ще продължа да се моля и покайвам и накрая ще приема мъченически венец. А ти ще си останеш нечист и ще идеш в ада."
Бог никъде не е казал, че целта на християнина е щастието. Когато човек е щастлив, той забравя за Бога.
А когато е нещастен, когато се измъчва от страсти, търси Бога и така изпълва най-голямото Божие желание. Единение с Бога.
reader
Потребител

Мнениеот reader » съб дек 05, 2015 4:33 pm

Благодаря Ви за отзивчивостта и за отговорите. Май аз не мога да формулирам разбираемо за себе си и за другите, това, което ми е мътно. Ще се моля, молете се и Вие за мен, Бог да просвети ума ми, така, че да разумея поне малко писанията.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » съб дек 05, 2015 8:37 pm

А може би проблемът е в нас, че не можахме да ти влезем в положението. Дори да не е принесла очакваната полза, темата ни накара да осъзнаем неща, които обикновено са извън обсега на вниманието ни. Помоли се и ти да разбираме не само Писанията, но и нещо уж по-лесно - ближния до себе си.
reader
Потребител

Мнениеот reader » съб дек 05, 2015 10:39 pm

Да....ближния е най-съвършената икона на Бог. Ако не почитаме, уважаваме и обичаме хората, заедно с всичките им човешки предимства и недостатъци, то всичко друго (участие в църковния живот, пости, лични молитвени правила и какъвто и да е аскетизъм) се обезмисля.
Paladin
Потребител

Мнениеот Paladin » чет мар 10, 2016 9:43 am

Мисля, че самите бесове биват унищожени, изгорени от Светлината Му. Или пък други си отиват при Сатана обратно.

Върни се в “въпроси към Православие БГ”