Цар Соломон положителен персонаж ли е?

вашите въпроси, мнения и препоръки към портала
reader
Потребител

Цар Соломон положителен персонаж ли е?

Мнениеот reader » съб яну 07, 2017 5:23 pm

Здравейте!

Бих искал да попитам цар Соломон като положителен персонаж ли се счита или като отрицателен? Наистина, той е бил най - мъдрия човек, живял някога, изградил е Божия храм, неговата писана мъдрост и притчи и досега служат за полза на хората, но в същото време е царят, който изпадайки в зависимост от своите жени, е започнал да служи на идоли и е въвел в идолопоклонство Израил, поставяйки началото на разцеплението и на края му. И всичко това въпреки откровенията и премъдростта, дарявани му от Господа. Баща му, цар Давид, също е грешал и извършвал гнусни и тежки престъпления, но бидейки изобличен от Бог посредством пророците, е изповядал греховете си и се е покаял и завършил живота си в мир с Бога. За Соломон, поне в Библията не пише нищо такова. Въпросът ми е: Цар Соломон в момента очаква ли с дръзновение и надежда, както баща си, Второто пришествие на Господ Иисус Христос, или още сега се мъчи, предвиждайки предстоящите вечни мъчения в ада?
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Re: Цар Соломон положителен персонаж ли е?

Мнениеот Aurelia Felix » съб яну 07, 2017 9:57 pm

Въпросът Ви показва едно черно-бяло разбиране за човека, което не отговаря нито на православния възглед, нито на реалността. Но ако задаваме такъв въпрос за някой друг е редно първо да го зададем за себе си: аз положителен персонаж ли съм? Аз на негово място при неговите обстоятелства как щях да постъпя? Дали нямаше да натворя още по-лоши неща?

Принципно великите хора на големи позиции могат да правят както велики добрини, така и велики бели. От тях трябва да се поучаваме, да подражаваме на доброто и да се учим от грешките им, а не да умуваме къде щели да бъдат във вечността.

Каква ще е вечната участ на Соломон или който и да е друг нас не бива да ни интересува, защото такъв интерес може да доведе до демонично прелъстяване - познавам тежко прелъстен духовно човек, който получава "откровения" за разни хора как били в ада и т.н. Такова прелъстяване води до загуба на разсъдъка и обикновено е резултат от тежка психопатия. Затова бягайте от такива разсъждения, всичко, което трябва да знаем и да се надяваме е, че Божията милост тържествува над съда и че несъмнено при съда Си той ще иска да ни оправдае, а не да ни осъди.
reader
Потребител

Мнениеот reader » съб яну 07, 2017 11:35 pm

Аз зададох въпрос не за да изразя разбирането си, а за да формирам такова. Доколкото се познавам и се страхувам, че съм, аз съм способен на доста по - големи низости. И точно заради това, тъй като все още не съм се отчаял за спасението си, се опитвам да се поуча в случая от Соломон. Интересува ме преданието на Православната Църква има ли становище по въпроса дали Соломон се е покаял и изповядал в последния си миг, подобно на разбойника отдясно на Кръста на Христос( пред хора или пред Бога) или не. И ако не се е изповядал и покаял, има ли вероятност по Божията милост той да почива в момента с надежда? И ако има такава вероятност за него, бидейки неразказан и неизповядал се, то има ли и подобен шанс и за предателя Юда? Моля, въпросите ми да не се разглеждат като изпадане в оригенизъм.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » нед яну 08, 2017 12:22 pm

reader
Потребител

Мнениеот reader » нед яну 08, 2017 1:44 pm

Преданието на Православната Църква не се изчерпва само със " Житията на Светиите" или други писмени източници. Има си и богослужебни текстове, молитви, патерици, отчески предания и др. За свои срам, ще кажа, че не съм напълно запознат с тях. Така, че ако някой може да отговори конкретно на въпроса ми, моля, нека да го направи. Не се нуждая от информация за това къде вероятно бих могъл или не бих могъл да намеря намеци за това, което ме интересува.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » нед яну 08, 2017 2:36 pm

Ако помнех всичко наизуст, щях да ти кажа. Чел съм из тия думички, които ти спомена повечко, но не знам отговора на твоя въпрос. Не че и мен не ме вълнува. Не знам за това видимо и публично покаяние, за което говориш.
Но пък се нарича свети пророк и цар Соломон...
Оставаме си с догатките, докато някой, който с богословие се занимава, да ни каже какво се знае по въпроса.
reader
Потребител

Мнениеот reader » нед яну 08, 2017 3:00 pm

Ако ми покажете къде другаде, освен във Вашия пост, цар Соломон е наречен( от авторитетни православни източници, разбира се) " свети пророк и цар Соломон", спирам повече да настоявам за отговор на този въпрос.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » нед яну 08, 2017 4:40 pm

Краткое житие пророка Соломона, царя Израильского
Свя­той Со­ло­мон, сын Да­ви­да

Тук:

Виж отговора дали не е на края на това житие....
reader
Потребител

Мнениеот reader » нед яну 08, 2017 5:22 pm

Ако наистина БПЦ, споделя изложеното в този руски източник и ако наистина Соломон е писал "Еклесиаст" в края на живота си или ако не го е писал той, то поне преди смъртта си да е имал същите възгледи за суетния свят, за смисъла на живота и за Бога - то поставения от мен въпрос вече е изяснен.Благодаря Ви!
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » нед яну 08, 2017 5:39 pm

Танина
Потребител

Мнениеот Танина » ср фев 15, 2017 2:52 pm

Здравейте на всички. От много време влизам в сайта но само като гост. Вече се регистрирах и реших и аз да пиша или по скоро да мога да питам. Не знам дали точно тук е правилната тема за моите въпроси но реших да пиша. Много мои познати станаха протестанти и когато се събираме с тях ми става все по-трудно да защитавам православието. Те не са лоши хора и аз уважавам техния избор, но самата аз не чета библията така както те всеки ден и при последното ни събиране казаха че православието са николаевите, че трябва да се кръстя във водно кръщение т.е. във река. Аз съм кръстена на 21 години в православна църква, но като им разказах как е минало кръщението ми казаха, че трябва да има и цяло потапяне във вода. Питат ме къде в библията пише че при кръщенка се мият крака и аз вече съм малко притеснена правилно ли е моето кръщение или някой поп е решил да отбие номер. Моля Ви колкото и да Ви изглежда смешно някой да ми пише.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » ср фев 15, 2017 3:02 pm

Танина
Потребител

Мнениеот Танина » ср фев 15, 2017 3:42 pm

В ОТКРОВЕНИЕ гл.2 -6 -николаитите т.е. че в православието имало само ритуали и нищо друго и едва ли не бог ни мрази. Next, благодаря за отговора но това не ме успокоява много, а и съпругът ми направи водно кръщение, при все че беше кръстен, той сгрешил ли е като знаем че има - ЕДИН БОГ, ЕДНА ВЯРА, ЕДНО КРЪЩЕНИЕ.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » ср фев 15, 2017 4:46 pm

Танина, разбира се не е трябвало да взима "водно кръщение". Ако има общение с тях и в момента, това е зле.
Какво има общо верния с неверния?
Това са самозванци и като бивш протестант ти говоря.
А причастието на еретиците е бесовска храна. Това са го казали светите Отци на църквата.
За всичко има тайнство покаяние. Само не и за хула срещу Светия Дух - т.е. упорито и съзнателно противене на истината. Не е знаел, има покаяние. Не знае, не знаеш за момента - питаш.
Това какви са или не са протестантите - има друг раздел на форума.

Послепис1: Бог се пише с главна буква :)
П.п.2: Потърсете си свещеник, който няма репутацията на занаятчия. Той ще ви упъти.
А за "величието и незаменимостта" на протестантството, пак повтарям - прочети в съответната глава на форума. Ако нещо - пак там питай.
Танина
Потребител

Мнениеот Танина » ср фев 15, 2017 5:06 pm

Благодаря ти за послеписа моя грешка ще чета за протестантството но къде да намеря такъв свещеник живея в малък град, но сме близо до Пловдив ако някой знае да пише.

Върни се в “въпроси към Православие БГ”