манастири и монашество

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
Потребителски аватар
Next
Потребител

Re: манастири и монашество

Мнениеот Next » нед ное 27, 2016 8:56 pm

Владика Фотий и тия около него много пъти са отклонявали публичност. Това е и християнския начин на мислене - справки св. Писание. Още повече не може от един извор (телевизора) да тече и жива, и мъртва вода.
Не са ви добри по моему критериите. Може да се съди донякъде кое какво е едва.... на място.

1. Някои хора жертваха и жертват околните с цел трупане, трупане.... до владишка корона. Защо гърците не се отказват от човека? Пари, имоти.... т.е. власт.

Гърците с пари през робството много пъти са отнемали от нас канонични територии! И с пари са купували титлата Вселенски патриарх (едва ли се лъжа). Какво да говорим?! За духовно неграмотен български народ :!: И да стоиш на служба, какво ще разбереш? Кой хортува на гръчки? Патрикот.

2. За тия кинти монасите работят дори на Великден :idea:
3. За тия кинти даден монах/послушник, ако е по-настрани може да отиде на служба един път на.... половин година :idea: Факт. За какво говорим? За печелене на пари или за духовност?
4. При по-голяма сръчност, може да се навърти даден брояч на сайт до безкрайност. За това и са измислени компютрите, за автоматизиране на дейности.... Пък и да е верен отчасти какво? Колко хора различават лявата ръка от дясната?
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » пон ное 28, 2016 12:16 am

Next написа:Владика Фотий и тия около него много пъти са отклонявали публичност. Това е и християнския начин на мислене - справки св. Писание. Още повече не може от един извор (телевизора) да тече и жива, и мъртва вода.
Не са ви добри по моему критериите. Може да се съди донякъде кое какво е едва.... на място...

Възражение нямам и в същото време не съм напълно съгласен. Аз Ви разбирам. Ако разсъждаваме строго духовно за онова което е реално полезно за душата, тогава критериите ни трябва да са строго духовни с уверение за душеспасителност.

Аз нямам лично наблюдение върху вероизповедността и духовността в с. Копиловци. Критичните ми съждения са въз основа на други свидетелства и прословутото предаване на Маргарита Михнева, което ме съблазни. Ето защо нямам моралното право да се произнасям до каква степен духовността в с. Копиловци може да е душеспасителна или душепагубна. Просто констатирах, че братството печели твърде много свои симпатизанти, което не бива да се омаловажава като плод на планомерна тяхна дейност.

От гледна точка на успеха на мисията сред хората, човек трябва да се съобрази с това, което сработва в съзнанието на съвременния християнин и възползвайки се от съвременните похвати, да ги приведе до ниво на душеспасителност.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » пон ное 28, 2016 8:10 am

Ваше боголюбие, където е писано: "нека лявата ти ръка не знае, какво прави дясната..." няма пояснение "под черта", че това трябва да се съобразява с времето и хората.
laikos
Потребител

Мнениеот laikos » пон ное 28, 2016 5:40 pm

И двамата, и Next, и prokomen, сте донякъде прави, донякъде - не.

За мен са основателни критиките на prokimen към БПСЦ. Това ненужно стоене в медийните катакомби не ни е донесло никаква особена полза - топим си се леко като арктически лед и това е. Против съм, разбира се, Касиановото завсегдатайство по всички медии, но мисля, че една юрисдикция с претенциите за поместна църква би следвало да се покаже със своята ясна физиономия в обществото. Това не го правим и тук критиките са основателни.

Грешката във възхвалата на Касиан се състои в подвеждане по външното. Касиан си няма и понятие от монашество, това е очевиден факт. На нашия сайт има качени достатъчно материали по повод на неговото отстраняване от БПСЦ, всеки може да види по какъв абсолютно не-монашески начин той подходи към цялата случка и накрая стана причина за още по-големи съблазни от тия, що бе създал. А и какво са 300 последователи в една страна, където живеят над 6 милиона православни...!

Касиан блести на фона на неблагополучията на другите, но ако така ще сваляме летвата, то въобще изкривяваме и цялата картина на действителността. По едни или други причини у нас няма авторитетни духовници от ранга на гръцките, румънските или сръбските старци.

А, и да не забравяме схийеромонах Димитрий и той с над 200 екзалтирани последователи и с достъп до "централните" църковни медии, както и неговия авер, най-новото светило, свръхновата звезда на духовния ни небосклон - йеросхимонах Варлаам!

Кой ли е той? Ами стария герой - поп Станой!!!

Ура за монашеството и манастирите!
prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » пон ное 28, 2016 6:56 pm

Тъкмо-що отварям компютъра за 3 минути 2 големи новини, които ми завъртяха главата като пумпал. Объркан съм до загуба на разсъдъка си. Но нека всичко по реда му.

laikos написа:...но мисля, че една юрисдикция с претенциите за поместна църква би следвало да се покаже със своята ясна физиономия в обществото...

Грехът на официалното православие е в това, че не умее да се вживее да е Църквата, да говори на Църквата от името на Църквата както това прави римският папа.

Би ми се искало от дядо Фотий като най-грамотния богословски български архиерей да реагира на всички отстъпления. За момента няма авторитет който да е ориентир.

Видимо, братството на о. Касиан се е възползвало от този вакуум. Отново подчертавам, че не познавам лично отец Касиан, нямам никаква реална представа за неговата богословска и духовна висота. За сетен път признавам, че не съм допускал в никакъв случай да открия иеродякон Герман в интернета и да поддържа връзка. Това е причината на реакцията ми. 300 човека не е голяма цифра, но не е никак малка. Едва ли другите старостилни течения, освен това на дядо Фотий, могат да се похвалят с толкова постоянни симпатизанти, които следят ежедневно сигналите от своите духовници.

Историята със схимонаха е различна. Той е в официалната църква и има проповедна трибуна в софийските храмове. Това улеснява контакта с нещастните жени и той умело им гъделичка ушите. Това обаче не може да даде никакъв резултат, защото в критиката си, както и отец Божидар Главев, те не указват предела на компромис със съвестта. Каква полза да критикуват и изобличават, като не указват алтернатива, а по силата на евхаристийното общение, стават съучастници на това което критикуват или с други думи казано, хранят се самите те от бълвотината си.

Ето го обясненито на обилното мироточене на мощите в промишлено количество. В скоро време може да се пуснат в продажба шишенца с непрекъснатото мироточене като из изворна чешма. Знамението, че нов герой е изфабрикуван на църковната сцена. Клоунадата ще е в пълен състав да забълва безделието на самотните и нещастни жени в София.

За мен това е много важно. Това е сърцевината на енорийския живот. Всеки пастир трябва да знае своите си верни, а верните да слушат и познават гласа на своя пастир.

Преди да погледна в този форум погледнах отново към дира и едва не получих инфаркт с историята за полицията, но това ще го коментирам в другата тема.

На ел. поща получих голямото съобщение, че поп Станой станал монах имярек. Може ли да се уточни за кой станой става реч? Някога, в моята далечна младост имаше един студент в Духовната академия от кв. "Орландовци", който стана дякон като студент. После стана свещеник в нещо като манастир в кв. "Илиенци". После отиде при дядо Фотий и се изявяваше за по-голям католик и от папата. След някакви скандали той напусна старостилшната църква и отново се върна в официалното православие. За него ли става реч, че е станал монах имярек. А къде си е дянал попадията? И тя ли е станала калугерка?
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » вт апр 18, 2017 8:44 pm

http://www.youtube.com/watch?v=qv2ZZ5ujj8Y&feature=youtu.be
Православен американски манастир...
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » ср авг 09, 2017 6:42 pm