Какво налага употребата на думата "въцърковявам"?

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
hameleon4o
Потребител

Какво налага употребата на думата "въцърковявам"?

Мнениеот hameleon4o » съб фев 07, 2009 11:54 am

...
Последна промяна от hameleon4o на пет фев 13, 2009 1:35 pm, променено общо 1 път.
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Re: Какво налага употребата на думата "въцърковявам"?

Мнениеот Мария » съб фев 07, 2009 7:22 pm

Мен лично не само, че не ме дразни думата, ами ми и харесва. Това, което не ми харесва е, че има нужда от нея.. :? :oops:
Разбирам какво казваш, hameleon4o и не знам ти как си я чул произнесена, но за мен изразява предимно грижата към ближния и за неговото душеспасение, което е най-важното всъщност.

А и за мен "пастир" и "пъдар" съвсем не са синоними - Пастира с грижата на добър стопанин събира разпиляващото се стадо - ако си бил овчар някога (а аз имам еднодневен такъв опит :) ) ще знаеш как животинките се разпиляват на всички страни и за да остане стадото едно цяло си иска много работа по събирането му... изтощително е.

Пъдаря - е, той стои на едно място и пъди гаргите... или някой неканен гост. Не сади, не копае, не полива, а понякога дори е заменен и от едно плашило.

А за възгордяването само да вметна, че понякога то ни пречи и да приемем ползотворна критика. :| :cry: :oops:
hameleon4o
Потребител

Мнениеот hameleon4o » съб фев 07, 2009 10:13 pm

..
Последна промяна от hameleon4o на пет фев 13, 2009 1:35 pm, променено общо 1 път.
Agni
Потребител

Мнениеот Agni » съб фев 07, 2009 11:50 pm

Г-н Хамелеончо /може ли да Ви наричам г-н Хами?/,

излиза, чв хората, самоопределящи се като "истински християни", имат свободна воля, но това в най-добрия случай е до момента на "проглеждането им" /което ги прави по-висши, извисени и т.н., ако не в други, то поне в собствените им очи/, т.е. до "приемането" /посвещаването/ на християнството. След това вече има кой да им се налага и те дори го приемат с радост.

Между другото винаги, когато съм мислел за ограничаването на човешките права, робството и т.н., съм стигал до очевидния извод, че робството е идеалното положение за човек, който не иска постоянно да е подложен на това толкова тежко бреме - възможността за избор и носенето на отговорност, свързано с това.
hameleon4o
Потребител

Мнениеот hameleon4o » нед фев 08, 2009 12:15 am

Разбира се, можеш да ми викаш как то ти идва отвътре. Твоя си работа. Не разбрах първата част от написаното, съжалявам. По отношение на втората - какво да ти кажа, това, от което най-много се жалват хората май е тяхната свобода. Тук си абсолютно прав.

Върни се в “пътят към храма”