Милостинята - на кого, кога, как...

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
Molecule
Потребител

Re: Милостинята - на кого, кога, как...

Мнениеот Molecule » съб мар 21, 2009 4:19 pm

whoami
Потребител

Мнениеот whoami » съб мар 21, 2009 7:18 pm

Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » съб мар 21, 2009 10:13 pm

whoami
Потребител

Мнениеот whoami » съб мар 21, 2009 10:46 pm

Виж, и на мене нашите като ми дават пари няма как да бъдат 100% сигурни за какво ще изхарча всяка стотинка и ако понякога ги харча за глупости означава ли това, че трябва изобщо да спрат да ми дават ... Вярно е, че все пак имат някакви цялостни впечатления как си харча парите, но в никакъв случай не мога да кажа, че резултатът винаги е положителен.

Може това, което споменах да се включи също към милостинята, защото да издържаш студент на днешно време без да му се налага да работи не е никак лесно. Поне аз го възприемам по този начин, защото ако работех парите, които дават на мен щяха за себе си да харчат, не са длъжни да ме носят на гърба си. Затова май аз съм от другата страна на милостинята - получаващ, но се надявам някой ден да мога да се отплатя и така си утешавам съвестта :oops:
mon
Потребител

Мнениеот mon » нед мар 22, 2009 10:00 pm

Интересна работа. Точно преди да попадна на темата четох от една книга за стареца Паисий нещо което е свързано с милостинята. Ето цитат от книгата:
''- Отец Паисий, когато вървя по улиците на Солун, се сблъсквам със следния проблем: често попадам на просяци, много от които циганки с малки деца на ръце, които казват, че са болни и се нуждаят от средства. Винаги ме изкушава помисълът, че лъжат. Ти какво би направил на мое място?

- Аз също попаднах на една от тези жени, която ме молеше за помощ, - отговори той. - Изпитах съчувствие към нея, но имах съвсем малко пари в себе си. Дадох ѝ 500 драхми и ѝ казах: “Прости ми, но нямам повече пари да ти дам. Но ще ти дам адреса си да ми напишеш твоя, за да ти изпратя още. Когато се прибера на Атон, ще се опитам да събера пари за теб.”

Тя взе адреса ми и аз почувствах, че е трогната от предложението ми. След известно време получих писмо от нея, в което тя не бе записала адреса си. Вместо това ми изпращаше сметката от 500 драхми, които ѝ бях дал, и ме молеше да ѝ простя, задето ме е поставила в затруднено положение, и ми благодареше за добрината, която бях показал.

Вярвам, че ако някой има добър помисъл, дори в такава ситуация няма да бъде губещ, защото Бог, който знае и най-скритото на сърцето, ще му даде според правдата Си.''

Мисля, че последното изречение дава отговор на въпроса.
Molecule
Потребител

Мнениеот Molecule » пон мар 23, 2009 4:05 am

kassie
Потребител

Мнениеот kassie » пон мар 23, 2009 11:14 am

Благодаря на всички...
Gunev, Molecule, сърдечни благодарности за постингите ви!
sandi
Потребител

Мнениеот sandi » пон мар 23, 2009 11:53 am

.

Предполагам, че у някого още е останало двуомението относно милостинята ! Та за това ще постна и аз нещо, пък дано да помогна с това за доизясняване на това чисто човешко действие !
Първо, направи ми впечатление, че се постави левчето за основа на дарението ! А дребни монети не може ли !?

В Писанието е казано :"Давайте милостиня според силите си; тогава всичко у вас ще бъде чисто" (Лука 11:41).

Но, както разбирам, дилемата не е само в количеството на дареното,а и дали този на когото ще се дари дали наистина го заслужава, нали !?
За това, мисля, че в "Дидахи" (или Учение на Дванадесетте апостоли) точно тази дилема е изяснена !

Ето напътствието :
Нека милостинята ти добре да се изпоти в ръката ти, преди да решиш на кого да я дадеш.

.
mon
Потребител

Мнениеот mon » пон мар 23, 2009 8:16 pm

Molecule, режеш като с нож :eh: . Смири се малко бе човек wink:
hameleon4o
Потребител

Мнениеот hameleon4o » пон мар 23, 2009 9:41 pm

Колеги съфорумци, предлагам ви просто като начало да не се хващаме като някакви "книжници" за думата "милостиня". Защо решиха всички, че в думите "Давайте милостиня според силите си; тогава всичко у вас ще бъде чисто" (Лука 11:41). се има предвид точно и единствено просяците по улицата. Нима ако дойде някой и поиска от мен финансова (или каквато и да било) помощ без да е професионален "просяк" ще му откажа? Не, първо, ще преценя дали той наистина има нужда от тези пари и тогава ще му ги дам; може например да е алкохолик и да ми иска парите, за да отиде и да се натряска; тогава няма да му ги дам, ако ще да съм и най-коравосърдечният човек на света! Същото е и с просяците. Ей, хора - парите са средство, какво означава тази концепция да давам без да се замислям дали помагам на човека? За какво давам иначе? Вариантът, при който давама "просто от добро сърце на който ми поиска" твърде много ми прилича на самозаблуда и индулгенция пред самия себе си. А кое е по-лошо - да не дам милостиня или да опитвам да излъжа Божия глас в мен? :biggrin:
Последна промяна от hameleon4o на ср мар 25, 2009 1:16 pm, променено общо 2 пъти.
миглена
Потребител

Мнениеот миглена » вт мар 24, 2009 10:21 am

Потребителски аватар
The Sentinel
Потребител

Мнениеот The Sentinel » вт мар 24, 2009 9:08 pm

да, формулата на Миглена е кратка, точна и ясна. "Всекиму, който ти проси, давай, и от оногова, който взима твое нещо, не изисквай назад. И както искате да постъпват с вас човеците, тъй и вие постъпвайте с тях. И ако обичате ония, които вас обичат, каква вам награда? Защото и грешниците обичат ония, които тях обичат. И ако правите добро на ония, които и вам правят добро, каква вам награда? Защото и грешниците правят същото. И ако давате заем на ония, от които се надявате да го получите назад, каква вам награда? Защото и грешниците дават заем на грешници, за да получат същото" св. ев. Лука 6:30-[6:34].
Ако давате, давайте, не изследвайте много, защото всички ние просим милост от Бога и всички сме недостойни за нея. или и вие не знаете, какво казва Господ: "Милост искам, а не жертва" пости са, време за милост, за нас и за другите... Леки и спасителни пости.
hameleon4o
Потребител

Мнениеот hameleon4o » ср мар 25, 2009 1:25 pm

миглена
Потребител

Мнениеот миглена » ср мар 25, 2009 5:46 pm

hameleon4o
Потребител

Мнениеот hameleon4o » чет мар 26, 2009 1:15 am

Абе, хора, престанете с това цитиране на св. Отци. Написаното (включително св. Писание) е пътеводител, не е самото пътуване. Не се дръжте като някакви схоластици, на които трябва някой авторитет да им каже точно как са нещата. Имате си сърца и глави на раменете, просто ги използвайте. :))
Това с "формулата на Доброто" е пълна дивотия... Формулите - у математиката :thumbdown:

Върни се в “пътят към храма”