Необходим ли е наставник?

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Re: Необходим ли е наставник?

Мнениеот aktex » съб мар 21, 2009 11:46 pm

а можем ли да разбираме под "ангели" , демоните на сатана??? Защото нали и те могат да се преобразяват като ангели (та това им е било първоначалният облик) и да говорят с мили думи.
dshakin
Потребител

Мнениеот dshakin » пон мар 23, 2009 3:57 pm

Актекс каза:

""Духовен" (като разбираме наставник във вярата) може да бъде всеки. Всеки който е израстнал във вярата.Така един новоповярвал може да се осланя на преценките на човек, който от дълги години е във вярата. Но, новоповярвалия не трябва сляпо да вярва на наставника си, а трябва всичко да минава през словото. Да сравнява със словото. Защото всички сме хора и никой не е застрахован от суеверия и прокрадна ли се човешки учения."

За втори път задавам въпроса си към Актекс:

Любопитен съм да разбера как по времето на св. ап. Павел новоповярвалият е проверявал всичко чуто от наставника си „за да се застрахова от суеверия и прокраднали се човешки учения”. Как ли е ставал този фокус?
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » пон мар 23, 2009 5:21 pm

Дшакин, не забравяй,че Христос е живял в плът по това време. Сега не е така и всеки може да спекулира.
Та това е отговорът ми. Но, той може да не те устройва - няма значение за мен.
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » пон мар 23, 2009 5:26 pm

dshakin
Потребител

Мнениеот dshakin » пон мар 23, 2009 6:39 pm

Актекс, понеже те познавам вече доста добре (нрава ти, де), аз друго не очаквах и да видя. За твоя маниер е обичайно да „забравиш”, че Сина Божий е живял на земята през Савловия, а не през св. ап. Павловия период. Как да ме устройва, като и ти самата не се усещаш какви глупости са това. Коментарът е излишен! Опитай да измислиш друга по-правдоподобна версия.
hameleon4o
Потребител

Мнениеот hameleon4o » пон мар 23, 2009 8:14 pm

Ортодокс
Потребител

Мнениеот Ортодокс » пон апр 20, 2009 7:18 am

Според мен е необходимо човек да има духовен наставник - православен свещеник, до който се допитва за въпроси, свързани с вярата и религията. Освен това духовният наставник е хубаво да бъде и изповедник - пред него да се изповядваме. Аз имам духовен наставник и смятам, че е редно човек сам да си избере един православен свещеник, който да го наставлява и да му разяснява подробности за Господ и Православната вяра. Въпреки, че всеки православен свещеник може да направи това. Но все пак въпрос на личен избор е кой духовник чувстваме по-близък.
Гост

Мнениеот Гост » вт апр 21, 2009 12:21 am

Върни се в “пътят към храма”