Православие и ясновиждане

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
Григорий
Потребител

Православие и ясновиждане

Мнениеот Григорий » пет мар 20, 2009 2:04 pm

Здравейте,

Преди известно време се запознах с един човек и си говорехме на религиозни теми по едно време той вика, че като гледам как разсъждавам, то съм можел да развия ясновидството си.
Аз първо се изненадах, но си говорехме, че всеки има някакъв такъв зародиш и че пророците велики точно това са използвали.

Кажа ми той някои упражнения и ги правих няколко месеца и започнах да успявам в тестовете за ясновиждане като къде го боли човек, каква картина си представя в главата си, какво има около него и т.н.

И се замислих. Какво всъщност правя?! И къде му е мястото в православието.

Моля за вашите коментари.
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Re: Православие и ясновиждане

Мнениеот aktex » пет мар 20, 2009 2:23 pm

Според мен, такава практика в християнството няма работа (не знам как е в православието).
Нищо в словото не подсказва,че приятелят ти е бил прав за пророците.
Дарбата пророчество е дадена от Господ, тя не е талант който стои там някъде в нас и ако го развием добре, ако не - не!
dshakin
Потребител

Мнениеот dshakin » пет мар 20, 2009 3:11 pm

Григорий, доколкото виждам Актекс добре ти е отговорила, макар че, като гледам предишния ти постинг, едва ли си толкова ненаясно, за да имаш конкретно мнение по въпроса за духовния наставник, въпреки това ще поясня:

„не бива да се намира у тебе (такъв), който прекарва сина си или дъщеря си през огън, предсказвач, гадател, вражач, магьосник, омайник, ни който извиква духове, ни вълшебник, нито който пита мъртви; защото, всеки, който върши това, е гнусен пред Господа...” (Втор.18:10-12).

„Ако мъж или жена извикват мъртъвци или врачуват, да бъдат умъртвени: с камъни да бъдат убити, кръвта им е върху тях.” (Лев.20:27).

Конкретно отношението на Православната Църква още от първите векове на християнството не се е променило и до днес:

„Ако някой ходи при влъхви, и прави магии и звездослови или...(извършва подобни грехове) – шест години да не се причастява”,”Чародеят, сиреч влъхвата, и прорицателят...двадесет години да не се причастяват...” (Номоканон, или Законоправилник).
Григорий
Потребител

Мнениеот Григорий » пет мар 20, 2009 3:20 pm

Актекс, от аватара ти виждам твърдиш, че си там вече, т.е. че си много напред със светите писания и духовния път.

Та да те питам какво е мнението на другиоте религии по въпроса :)
Григорий
Потребител

Мнениеот Григорий » пет мар 20, 2009 3:24 pm

Дахакин, прав си. Знам какво е може би мнението, но пък се сещам за християни, които са гонили духове и бесове.

Това не е ли същото като ясновиждането. За да изгониш демона, то трябва да говидиш, че е там :)
Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » пет мар 20, 2009 3:38 pm

Григорий, говорим за две различни неща.
Силата дадена на човек да гони бесове не в нас. Тя ни се дава от Господ и ние не виждаме бесът. По скоро го усещаме (не знам дали тук може да се каже ,че го виждаме с духовните очи и го чуваме с духовните уши). При пророчеството и кадаенето е съвсем друго.
Екзорсизмът за който говориш по скоро се практикува от католици, има протестанти които го практикуват, но там ситуацията е различна. При православните не съм чувала да има екзорсизъм.
Дшакин има ли ?
dshakin
Потребител

Мнениеот dshakin » пет мар 20, 2009 4:51 pm

Григорий, да гонят бесове в действителност могат: Господ, светите апостоли (когато вече им е била дадена тази сила от него) и по-късно прозорливите духовни старци най-вече от ранните векове на християнството, като с вековете насам постепенно това явление става много рядко. Както Актекс ти каза, това става с т.н. духовни очи, които се отварят много рядко - при въпросните духовни старци. Всички останали можем само да усещаме по признаците въздействието на бесовете върху нас. Борбата с тях, т.н. духовна битка е ефикасна най-вече чрез смирението, което те ненавиждат, името Господне и кръстния знак най-вече.

При ясновиждането, ако наистина имаш такова, „дарбата” е не от Господа, а от сатаната, което направо изключва възможността ти да видиш бесовете, чрез които това става. Разните гледачи, екстрасенси, (вкл Ванга) въобще не са виждали образа на „посредника”, а в най-добрия случай някакви видения, гласове или са им идвали наум съответни мисли. Ако въобще вярваш макар и малко на това, което ти пиша, необходимо е (за истински вярващ християнин) да изповядаш това на свещеник, за да се оттърсиш от него. По-нататък той ще ти каже какво е нужно. Естествено, без „дарбата” няма да можеш да изкарваш тези пари, но нали за вярващия по-ценно от вечното спасение на душата няма.

Така че, няма за какво да се опитваш да гониш сам демона, който ти е дал „дарбата”, защото ще правиш същото както кукерите, а бесовете ще ти се надсмиват, без да ги виждаш или чуваш.
Григорий
Потребител

Мнениеот Григорий » пет мар 20, 2009 8:36 pm

Така е, така е. Повечето усещаме по признаците им.

Но иска, да питам каква е разликата при виждането с духовни очи на духовните старци и ясновиждането???

П.С. Актекс, така и не каза какво означава שם כבר за теб?
dshakin
Потребител

Мнениеот dshakin » пет мар 20, 2009 8:45 pm

Григорий, едва ли има смисъл да се интересуваш, важното е, че едното е от Бога, а другото – от сатаната. Мисля, че по-важно е да се замислиш как да се оттървеш от второто, нали се смяташ за християнин.
sandi
Потребител

Мнениеот sandi » пет мар 20, 2009 8:56 pm

Григорий
Потребител

Мнениеот Григорий » пет мар 20, 2009 9:00 pm

sandi
Потребител

Мнениеот sandi » пет мар 20, 2009 9:01 pm

Григорий
Потребител

Мнениеот Григорий » пет мар 20, 2009 9:04 pm

Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » пет мар 20, 2009 11:00 pm

Да ти кажа кавото знам - най-лесно е човек да падне в прелестта. Ти, Григорий, сравняваш ли се стези старци? :roll: Някои от твоите познати уподобява ли се на тях. Разумните хора са се пазили от видения всячески, защото не са знаели кое е от Бога и кое не. Докато не им се покаже с времето.
Ако си разумен и ти ще се пазиш. :|
Григорий
Потребител

Мнениеот Григорий » съб мар 21, 2009 6:25 pm

Мария, верно някой неща не са от Него, но няма да се спирам на това как да ги различаваме.

Интересен ми е въпроса за тези старци....които ние наричаме така, защото по разните писания някои от тях са си били младежи.

Та казвате, че все повече и повече ги няма.

Според вас не се ли губи така традицията и директната възка с Него, след като вече няма пророци....и то от много време?!?!?

Върни се в “пътят към храма”