как да избера църква?

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
Ангел
Потребител

как да избера църква?

Мнениеот Ангел » ср мар 25, 2009 2:37 am

Здравейте, нов съм във форума и прохождащ във вярата. Попаднах на подобна тема и може би е писано доста по въпроса другаде, в такъв случай извинете ме за въпроса.

Как да избера подходяща православна църква? Идвам от прекрасно семейство, но семейство на атеисти. Познатите ми християни са твърде малко, при това са адвентисти и не подържаме връзка поради ред причини (различни от вярата). В такива условия е трудно да намеря банда млади юнаци и юначки, с които да вървим заедно :problem: . Би било прекрасно ако споделите как вие проходихте във вярата си, по какви критерии избирахте своята църква, ще ми се да получа съвет от хора минали вече по този път.

Благодаря ви предварително :thumbup:
Радослав
Модератор

Re: как да избера църква?

Мнениеот Радослав » ср мар 25, 2009 9:47 am

Здравей, Ангеле и добре дошъл във форума. :)

Радвам се, че вече си достигнал до въпроса с практическото приложение на вярата ти. :wink:
Въпросът с избор на енория си е важен. Не знам от къде си, но ако си от София, моят съвет е да не се засилваш непремено към големите храмове. Огледай се първо, какво е положението в кварталния храм. Обикновено най-очевидното е точно под носа ти. :D
Иначе на въпроса ти, как да изберем храм, аз мога да отговоря така - на принципа на пробата и грешката. Въоръжи се с търпение, рано или късно ще намериш това, което търсиш.

Поздрави!
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » ср мар 25, 2009 4:14 pm

Привет, Ангел :)

За мен енорията не се оказа географско понятие... В началото нито бях наясно с местоположението на най-близките ми храмове, нито имах православни познати, които да ме въведат в някой... Въобще бях твърде объркана. На едно благославяне на нов дом се поинтересувах в коя църква служи свещеникът, там отидох и там останах, независимо, че разстоянието до дома ми е значително...

Има и прагматични причини за избиране на църква, но не е добре изборът да се прави само въз основа на тях... На различните места неделната литургия започва в различен час (обикновено 9:00-9:30-10:00) (преди нея има утреня); някъде пеенето е западно – с хор, другаде източно, някъде се служи на църковнославянски, другаде на български или се редуват; някъде хората са повече, другаде по-малко; някъде са предимно млади, другаде по-възрастни... Това обаче не е най-същественото, може външното да е перфектно от естетическа гледна точка примерно, но духовният живот да не е чак толкова перфектен... или пък ти да не чувстваш точно там своето място...

Моят съвет е се помолиш Бог да те упъти, да присъстваш на някоя литургия, да чуеш проповед, ако успееш да поговориш с хората наоколо или с някой отец... в този ред. Действай с молитва, смелост и внимание при избора на изповедник – това е много важно...

Ако имаш някакви питанки, ще се радвам да помогна според силите си...
Гост

Мнениеот Гост » ср мар 25, 2009 10:31 pm

Благодаря ви много :)

Можете ли да ми кажете още с какви мероприятия се ангажира обикновено православната църква. Например през църковни празници, настрана от свещенната литургия. Организират ли се често православни беседи, събира ли се общността като активен участник в живота на църквата? Простете и този въпрос, но църковният ми живот почтни липсва, нямам опит. Свързвам цъковния живот с литургия, църквоно пеене и свещи.
Тук в православната църква в Хамбург по немски модел се организира след неделната литургия и т.нар. Kirchenkafe - събираме се всички заедно и закусваме на маса, пием чай, приказваме си. Свещеникът сяда с нас и обикновено води разговора заедно с останалите от църковното настоятелство.
Искра
Потребител

Мнениеот Искра » чет мар 26, 2009 12:50 am

Добре дошъл във форума! Избрах храма, който посещавам сега, защото там най-много ми хареса как се води службата. Той се оказа на значително разстояние от дома ми, но това не ми пречи.
Но посещавам отвреме-навреме и други храмове. Всички те са част от Православната Църква. И в тях се предлага Господнята Трапеза.
Привързването към един и същи храм и нестъпването в други ми прилича доста на практиката на едни други "църкви". Пази се от това.
frozen
Потребител

Мнениеот frozen » съб мар 28, 2009 1:43 pm

Aз лично посещавам различни православни храмове в неделя,не мисля,че това е проблем
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » съб апр 04, 2009 12:40 am

Потребителски аватар
aktex
Потребител

Мнениеот aktex » съб апр 04, 2009 1:08 am

Потребителски аватар
Gunev
Потребител