Празници

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
kassie
Потребител

Празници

Мнениеот kassie » ср мар 25, 2009 6:25 pm

„Благовествуй, земле, радост велию, хвалите, небеса, Божию славу. Яко одушевленному Божию кивоту, да никакоже коснется рука скверних. Устне же верних Богородице немолчно, глас ангела, воспевающе, с радостию да вопиют: радуйся, благодатная Господь с тобою.”

Благовещение е.

Зная хора, чийто ритъм на живот се е слял с храма, с църковните празници, които отмерват дните, събитията, радостите и скърбите, печалбите и загубите си с тях... Зная и други, които стоят някак встрани от празнуващата общност и не винаги могат или искат да излязат от себе си в годишния празничен цикъл и да „влязат в радостта на Господаря си”...

Какви са, според вас, причините на едните и на другите? Как са празнували в миналото и има ли разлика с това, което правим днес? Какво в действителност означава да празнуваш?
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Re: Празници

Мнениеот Gunev » ср мар 25, 2009 11:25 pm

Честит празник !!! Благовещение и за мен е един от най хубавите празници...
kassie, поздравления за поредната благодатна тема!
Ще се опитам да опиша как аз чувствам нещата... Малко хаотично, според както излизат в съзнанието ми...
За моите баби, дядовци, прабаби и прадядовци беше по-лесно когато разказват за дадено събитие, да го свързват с някой от празниците нежели с календара... Примерно "Беше петдесет и шеста година, по въведение Богородично... Тръгнах към София...". Навремето ми звучеше странно... може би затова се е забило в съзнанието ми... Това са хора, които никога не са парадирали с някаква духовност или въцърковеност... Спомените за добро или лошо не се асоциираха с дати от календара, а с църковните празници... И това беше нещо дълбоко вкоренено в мисленето им.
По време на протестантския ми период, някак ми се струваше безмислено всеки път на проповедите да се дъвчат едни и същи теми, а други (видимо важни) да остават на заден план. В Православието няма такъв проблем. Всеки ден имаме различна тема за размисъл и за проповед. В целият цикъл обхождаме ден по ден евангелието и живота на Църквата. Сега, преди да започна работа, отварям календара и виждам какво празнуваме днес. Едно че всеки ден е празник (ами чудесно е, като отида на св. Литургия всички да се поздравим по случая), второ - придобивам малко по малко един цялостен поглед върху нещата... Няма незначителен ден, всеки ден е празник. На всичкото отгоре дните в годината не са достатъчни да поберат всички събития и светии, та празнуваме по няколко празника на ден. Велико е, стига човек да го осъзнава и оценява. В това отношение не мога да не отбележа че православните сме някак си... разглезени от толкова много благодат... не осъзнаваме и не оценяваме богатството, до което се докосваме...
ПП: Сетих се за още нещо... Имам нов колега. Старостилен... Днес, като влязох в стаята, първата ми мисъл беше да го поздравя с празника... Усетих се навреме обаче, че днес за тях е 12.03.09 а това е съвсем друг празник. Те са на средата на поста. Много мъчно ми стана че не можем заедно да споделим радостта от Благовещение... Но това е една друга тема...
Искра
Потребител

Мнениеот Искра » чет мар 26, 2009 12:58 am

Ооо, не познавам хора, които да не празнуват! Цял ден радиото гърми за "народните вярвания", свързани с Благовещение. И за традиционната риба на трапезата. Та, всеки празнува нещо на този ден - едни Благата вест, други - блюдото си.

Гунев, интересно ми е дали старостилният ти колега те е поздравил за твоя празник.
Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » ср апр 01, 2009 10:46 am

Днес почитаме паметта на . Много интересно житие има. :think:
Потребителски аватар
elena..eli
Потребител

Мнениеот elena..eli » нед апр 19, 2009 9:53 am

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!!!
Нека този светъл празник донесе много здраве,
топплина,късмет и красота в домовете и сърцата ни!!!

Весели и честити празници.
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Мнениеот Gunev » нед апр 19, 2009 10:44 am

Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » нед апр 19, 2009 11:41 am

ВОИСТИНА ВОСКРЕСЕ!
Да ни е честит празника!
Аз побързах да ви честитя в нова тема и не видях, че Елена ме е изпреварила, та се е получило малко дублиране. Но нищо! Празника е толкова светъл, че можем да си го честитим колкото искаме! :D
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » вт апр 21, 2009 6:48 pm

Прикачам като файл един съвсем аматьорски поздрав за Възкресение Христово от мен.
Тези дни се зачетох в руския и английския текст на празничните послания на св. Атанасий Велики (от orthlib.ru и ccel.org) и реших да ги превеждам за себе си, колкото и неточен, тромав и слаб резултат да получа поради голяма липса на познания, опит, време и стил...
Дръзвам да пусна тук превода на Второто празнично послание от руски с някои формулировки от английски, макар и да е доста дълъг, понеже текстът ме въодушеви и ме научи на важни неща. Надявам се да не заблудя или съблазня някого :oops:
Поздрави.

Второ празнично послание на св. Атанасий

Славян
Потребител

Мнениеот Славян » чет дек 24, 2009 11:59 pm

Честито Рождество Христово, братя българи!
Последна промяна от Славян на пет дек 25, 2009 11:36 pm, променено общо 1 път.
Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » пет дек 25, 2009 12:05 am

Славян
Потребител

Мнениеот Славян » пет дек 25, 2009 12:55 am

Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » пет дек 25, 2009 9:22 am

Светло Рождество Христово!
Потребителски аватар
Gunev
Потребител

Благовещение

Мнениеот Gunev » чет мар 25, 2010 8:39 am

Богородице Дево, радвай се! Благодатна Марие, Господ е с Тебе! Благословена си Ти между жените и благословен е плодът на Твоята утроба, защото си родила Спасителя на нашите души.

Днес е начало на нашето спасение и явяване тайната от вечност:
Синът Божи, Син на Дева става, и Гавриил благодатта благовества,
затова и ние с него викаме на Богородица:
Радвай се благодатна, Господ е с тебе!

Радвай се ти, която събра в едно противоположното;
радвай се ти, която съчета девството и раждането!
Радвай се ти, чрез която се прости престъплението;
радвай се ти, чрез която се отвори раят!
Радвай се, ключе, на Христовото царство;
радвай се надеждо на вечните блага!
Радвай се, Невесто неневестна!

Днес цялото творение се радва, защото се развързва клетвата над праотеца.

Специален поздрав на всички дами !
Последна промяна от Gunev на чет мар 25, 2010 9:13 am, променено общо 2 пъти.
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » чет мар 25, 2010 8:41 am

Гунев, благодарим ти. :angel:
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Re: Благовещение

Мнениеот Aurelia Felix » чет мар 25, 2010 9:34 am

Върни се в “пътят към храма”