Спазвате ли хранителния пост?

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата

Спазвате ли хранителния пост?

Да, винаги, но наблягам на духовния пост
2
8%
Да, винаги
4
16%
Като цяло да, само по изключение употребявам животинска храна
9
36%
Не, но се разкайвам за това
5
20%
Не, но спазвам духовния пост - чета повече църковна литература, посещавам храма, давам милостиня
1
4%
Не, защото постът няма значение
4
16%

Общо гласове: 25
hiphopsusel
Потребител

Re: Спазвате ли хранителния пост?

Мнениеот hiphopsusel » пон мар 05, 2012 4:23 pm

Аз имам въпрос, с който въобще не влизам в спор с никой, просто си питам. Непостенето грях ли е? И ако да, защо?
Ако е грях, се сещам за едно нещо, което Църквата казва, че е грях-секса пред брака. По време на пост предполагам не трябва да се прави секс, защото е грях. Защо не трябва да се ядат определени храни обаче? Ако не си променяме менюто в определени дни, това ако е грях защо е грях? Заради това, че се убиват животни за месото ли?
Последна промяна от MacIlian на пон мар 05, 2012 6:09 pm, променено общо 1 път.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пон мар 05, 2012 5:05 pm

Здравей, Съсел! Постенето се практикува от християните още от времето на апостолите, а четирите поста, каквито ги знаем днес, са утвърдени около 4в. Църковната традиция за пост показва кои храни са постни и кои не и това не е свързано с убийството на животни, иначе възниква резонният въпрос защо пък през останалото време да е разрешено. При млечните храни и яйцата пък няма никакво убийство, но пак е блажна храна. Най-общо може да се каже, че въздържанието от определени храни е израз на послушание към Църквата, като същевременно той е от голяма полза за душата и тялото на човека. Разбира се, той не трябва да се ограничава само до отказ от храни, а да бъде съчетан с духовен пост - молитва, покаяние, прощаване на обиди, изкореняване на лоши навици. Мисля, че на въпроса ти дали нарушаването му е грях може да се отговори най-точно така: хората, които не са свикнали да постят, естествено се учат малко по малко и дори да го пренебрегват, това е нормално с оглед на постепенността в приучването към него. За тези обаче, които го практикуват дълго време, е грях да го нарушават без причина. Като заключение - освен промяна в менюто, постът съдържа нещо много по-съществено - промяна в нас самите :)
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » пон мар 05, 2012 6:58 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » пон мар 05, 2012 6:59 pm

Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон мар 05, 2012 7:13 pm

Съветвам отнасящите се сериозно към поста да не се подлъгват в дяволския капан да гласуват в анкети.
Дори "анонимното" признаване на добродетел вече краде плодовете й - похвалил си се пред себе си.

Подобни анкети са срам и резил за Православието.
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » вт мар 06, 2012 11:49 am

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » вт мар 06, 2012 12:45 pm

И при мен е така - през останалото време няма да се сетя, но точно през постите се почва с морски деликатеси, екзотични салати и пастети, фъстъчено масло, соево мляко...добре, че поне тофу-то е на прилична цена, а с него стават всякакви вкусотийки, а това също в някаква степен е против смисъла на поста...Голямо предизвикателство е и сигурно затова ми харесва.
Eleazar_Levi
Потребител

Мнениеот Eleazar_Levi » вт мар 06, 2012 1:00 pm

Радослав, статията е много хубава, отговаря и на въпросът ми за въвеждане на постите.
Показва се една трезва преценка, която ни разкрива че в съвремения си вид тези пости са неадекватни, и не служат на целите си.
Потребителски аватар
tsve
Потребител

Мнениеот tsve » вт мар 06, 2012 9:44 pm

Като цяло да, само по изключение употребявам животинска храна.
Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » вт мар 06, 2012 9:45 pm

Като трябва да се съди клира и Църквата не дапускаме никакво отстъпление от правилата, но дойде ли време ние да се изгърбим с нещо за вярата изведнъж правилата от задължителни стават пожелателни!
Постът в съвременното общество е едно тежко изпитание за християнина и тачно затова е свидетелство за смирение и покаяние. Сам по себе си постът не е условие за спасение, но вярата е и ако все пак не можем да пазим телесния пост поне да ноблегнем на духовния.
Потребителски аватар
ivanov.10
Потребител

Мнениеот ivanov.10 » чет мар 08, 2012 9:43 pm

Старая се, доколкото мога. Месото съм го изключил напълно, но понякога си позволявам майонеза или нещо сладко, където задължително блъскат мляко на прах. Обикновено се старая последната седмица да съм стриктен, за да се причестя неосъдително.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » пет мар 09, 2012 10:51 am

Потребителски аватар
ivanov.10
Потребител

Мнениеот ivanov.10 » съб мар 10, 2012 8:23 pm

За мен постът е като църковната свещ. Който има възможност и желание, може да пали свещи по 5 лв или да дари 1000 лв на църквата. Но Господ не презира свещичките по 10 ст и се надявам да не презре и моя скромен пост. За толкова ми стигат силите.

А за съседката и дума да не става, че ни ме осъдила. Просто молитвената формула е такава - неосъдително да се пречистя с Твоите свети, пречисти и животворящи тайни.
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » нед мар 25, 2012 12:16 am

Още една интересна статия по въпроса:
Bluesky
Потребител

Мнениеот Bluesky » нед мар 25, 2012 12:35 am

А вярно ли е, че не може да се причастим през седмицата освен в Събота и Неделя и Сряда и Петък с дарове осветени в Неделя?

Върни се в “пътят към храма”