Ако дясното око те съблазнява, извади го.

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Re: Ако дясното око те съблазнява, извади го.

Мнениеот Ника » пет дек 11, 2009 4:00 pm

Здравейте!Не искам да почвам нова тема.Много се надявам да видите въпроса ми тук и да ми кажете ,според вашите виждания.
Всички ние живеем в свят ,в който се препуска бясно за придобиване на нови и нови материални блага."Прахосмукачката" -мисленето и действията на светските хора ,така ни засмукват ,че често губим почва .Повечето ми познати ,а и роднини да са ми живи и здрави ,но мислят само за това как да намерят работа със 100-ина лева по-заплатена(па макар и на старата да им е било добре).Как да направят нов ремонт.А и като се огледаш -то молове ли не щеш ,то строителни хипермаркети ли не щеш,пък магазини за техника ,пък какви черни чаршафи :thumbdown: (чувам от разговори),пък какви завивки с гъши пух ,пък какви препарати за по-добро чистене...
Абе няма смисъл да ви го обяснявам.Дори и милата ми майчца и татенце и те възхваляват къртовския труд.
А пък аз не съм от хората дето си дават много зор.Осем часа на работа и в къщи домакинстване ми стига.Не мога да кажа-"Искам на всяка цена ламинат .за две години ще спестя .Ще си намеря още някаква работа за по 3-4 часа вечерта и ето -ще си купя ламинат."
Просто искам вечер да прекарвам със семейството си ,да си виждам децата и т.н.
Просто ми е смутно на душата.От една страна -труда е хубаво нещо,от друга -той те заробва.Как мислите вие?
Потребителски аватар
The Sentinel
Потребител

Мнениеот The Sentinel » пет дек 11, 2009 9:11 pm

" Защото каква полза за човека, ако придобие цял свят, а повреди на душата си?" Лука. 8:36

трудолюбието е добродетел, но когато е подчинен на алчността, на стремежа за придобиване, труда вече се превръща в робия. труда е средство, начин по които ние съработничим на Бога, снемането на този смисъл от него, превръща труда в робство. а кой иска да сме роби? индустриалното и пост-индустриално общество сведоха труда до производствен процес, в който човек просто участва, механично и безлично, без осъзнаването, че труда е по същество възхвала на Бога и съучастие в Божията промисъл, без духовният смисъл в труда. капитализма замени трудолюбието с работохолизъм, стремежа към съвършенство със стремеж към показно притежаване на все повече и повече материални ценности. човекът вече не се измерва и оценява с добродетели и качества, а с вещите които притежава. притежаването става самоцел и то притежаване не кога да е, а веднага, колкото се може по- скоро, няма време! чувства, като мир, покой, съзерцание, са му непознати. тук е голямата трагедия на съвременния човек, той се страхува от тези състояния, те го потискат и плашат. изправят го лице в лице с времето и неговото осмисляне, с вечността. с въпроса, какъв е смисълът на живота ми, защо живея? материалистическият човек, няма позитивен отговор на тези въпроси, такъв отговор има само вярващият.

Бог с вас!
Потребителски аватар
Dadi
Потребител

Мнениеот Dadi » пет дек 11, 2009 10:21 pm

Потребителски аватар
zmianatz
Потребител

Мнениеот zmianatz » съб дек 12, 2009 7:29 pm

Хората няма да са така бездуховни, и няма да им се налага да си вадят едното око, или едната ръка, ако се преподава в училищата религоведение. Или т.нар религиозно обучение.Така от малки децата ще знаят кое е е преходно, кое - не; кое е вечно и кое е - пагубно за душата; кое е лошо и кое е добро. И като не съгрешават от малки, или поне по-малко съгрешават, няма да им се налага, за да спасят цялото си тяло, да махат нещо от него, та то да остане неопетнено.
Въпросът е защо не се преподава религоведение, като нищо не пречи за това.
Славян
Потребител

Мнениеот Славян » нед дек 13, 2009 3:15 pm

Наскоро даваха по ТВ, че латиноамерикански католик се самоскопил, след като жена му завинаги го отрязала от сношение, и той за да не посяга към други жени извършил това собственоръчно. О, непросветени нещастнико...
Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » пон дек 14, 2009 8:24 pm

Уважаема Ника,
ще се опитам да ти дам по-конкретен отговор: Не е недостатък трудолюбието, нито възнаграждението за този труд. Моят дядо казваше: Не е голям мурафет /изкуство/ да спечелиш пари, а в какво да ги вложиш. Ако ги трупаш - ставаш сребролюбец. Ако с тах постоянно купуваш все повече и по-хубави вещи - ставаш вещоимец. А би могло да служат и за добро дело - благотворителност, милостиня или нещо подобно, което ще те направи като онзи благоразумен слуга от Евангелието, който спечелил двойно с поверените от Господаря му пари и за това бил награден да стане съобщник на радоста на Господаря си.
За тази мания в наше време да робуваме на вещи без да различаваме кое ни е необходимо от това което е само полезно св. ап. Павел в посланието си до Коринтяни пише: "Всичко ми е позволено, ала не всичко е полезно; всичко ми е позволено, но няма да бъда аз обладан от нещо. /гл.6 ст.12/ Това обладаване и заробването ни към хубавия автомобил който отнема ценното ни време да го мием, чистим, лъскаме и подтягаме и украсяваме не е полезно, даже спокойно може да се каже е пагубно за душата....

Върни се в “пътят към храма”