Умеем ли да се държим като християни в храма?

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
Потребителски аватар
Дака
Потребител

Умеем ли да се държим като християни в храма?

Мнениеот Дака » ср яну 06, 2010 1:37 pm

Много пъти съм се запитвал дали наистина умеем да се държим като християни в храма Господен!? [b]А извън храма...?
Защо се реших да отворя тази тема! От много време ми прави впечатление - има хора, които влизат в храма с включени мобилни
телефони едно, че същите звънят и второ някои от тях дори си провеждат разговорите по време на Светата литургия! Други миряни им се случва да се видят с позабравени познати и го отдават на раздумка! Днес на този голям празник преди да е приключил ВОДОСВЕТЪТ, някои миряни се впуснаха да си пълнят шишетата със светена вода!!! Но страшното май после стана - стигна се до прерикания и дори до кавги!!! [b]ЖАЛКО!!! Ще го кажа простичко и ясно: ОПИТВАМЕ СЕ ДА ПИШЕМ, БЕЗ ДА ПОЗНАВАМЕ АЗБУКАТА!!! Засега толкова! Честито на всички именици! БЪДЕТЕ ЖИВИ И ЗДРАВИ ! И нека бъдем поне малко по-добри към останалите и да умеем да изслушваме и да прощаваме!!!
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Re: Умеем ли да се държим като христяни в храма?

Мнениеот Чехълче » ср яну 06, 2010 1:51 pm

Е, в някои отношение си прав - наистина си говорят, седят седнали, когато се чете Евангелието. Но за мен е по-важен фактът, че са намерили време и желание да влязат в църквата, защото, съгласи се, можели са й на друго място да отидат.
"Заслугата" за това незнание е основно на комунизма - прекъсна връзките между поколенията в духовен смисъл и това сега са плодовете.
Славян
Потребител

Мнениеот Славян » ср яну 06, 2010 2:00 pm

Дон Кихот
Потребител

Мнениеот Дон Кихот » ср яну 06, 2010 5:30 pm

Полека с огъня и жупела, защото не сте сигурни дали сте от праведните като Лот.

Нашите църкви са "женски кафенета" не от времето на социализма, а далеч от по-рано. Прочетете голямата книга на Христо Гандев за Българското възраждане (1976) и ще разберете как още през ХVІІІ-ХІХ в. жените са дрънкали непрекъснато въпреки усилията на свещениците да ги озаптят. Кръчмите са били запазени за мъжете, а църквите и седянките са предоставяли единствената възможност за българките да комуникират.

За това има и обективни предпоставки. По принцип в православните храмове няма пейки и хората общуват свободно. Защо на Запад вярващите не говорят по мобифони или помежду си? Защото отвън на вратите има знаци и надписи, коитозаповядват да се изключват телефоните и хората го спазват, защото за разлика от нас са възпитани. Освен това, там има пейки и хората седят на разстояние един от друг, което пречи на контактите. Само преди причастяване си стискат ръцете (през Средновековието са се целували и прегръщали, но тази практика е прекратена поради злоупотреби).
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » ср яну 06, 2010 5:32 pm

Нейде бях чела, че въпросното "шумолене" в църква се корени в гръцката църква от 17-18 век, когато е станало модно да се показват новите дрехи в неделя.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » ср яну 06, 2010 9:57 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » вт дек 11, 2012 4:26 pm

Нещо интересно от Калин Янакиев пускам като линк. -
Янакиев е доста странно недолюбван в православните среди.Аз самият, като човек не непременно в тези среди, наблюдавайки го отстрани, харесвам неговата загриженост от доста време за общността на вярващите Християни / в случая православните/ това е за мен похвална и нужна загриженост.
В Бг този общностен дух почти го няма, с разни малки изключения и това е част от цялостното отстъпление. Отстъпление сред тези които имат знанието, но нищо не правят и позволяват да си християнин у нас да стане просто традиция и клише.
Спомням си кръстникът на племеникът ми, след кръщенето, като излезе от черквата с ехидна усмивчица, рече- " еей отрекохме се от всичко убоу и изпадна в луд смях. Попът не познаваше ни кръстника, ни бащата. Кои са, откъде са, верват ли, не верват ли, идвали ли са друг път или не, това нямаше значение. Пълна трагедия, нямаща нищо общо с християнството.
Потребителски аватар
yosif_s
Потребител

Мнениеот yosif_s » вт дек 11, 2012 7:23 pm

Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Re: Умеем ли да се държим като християни в храма?

Мнениеот Чехълче » ср дек 12, 2012 2:12 pm

Тоест ти казваш, че румънците нямат никакви езически свещенодействия, навлезли в църковния живот?!
Потребителски аватар
yosif_s
Потребител

Мнениеот yosif_s » ср дек 12, 2012 6:30 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » ср дек 12, 2012 8:58 pm

За съжаление не ми достигат силите и разума да разбера казаното от Янакиев. Трудно ми е да разтълкувам изречения от по 60-70 думи.
Положението на Църквата в България съвсем не е окаяно. Не знам защо сте решили така и какви са критериите. Всичко може да има причина за неверието, само комунизмът няма как да има! Истината е, че при комунизма се наблегна много на образованието и то ръководено от българската псевдо интелектуалщина, която успа да наложи сатанинските си модели на голяма част от обществото. Хората не ги беше страх да бъдат християни, те се срамуваха да са такива.
Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » пет дек 14, 2012 8:48 pm

prokimen
Потребител

Мнениеот prokimen » съб мар 30, 2013 12:07 am

Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » съб мар 30, 2013 8:41 am

Простете, но смятам, че песа идва по навик.
Но не изключвам древната истина, че цялото създание хвали Бога.
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » съб мар 30, 2013 6:44 pm

Върни се в “пътят към храма”