Грях ли е ако не постим през всички постни дни в годината?

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
Славян
Потребител

Re: Грях ли е ако не постим през всички постни дни в годината?

Мнениеот Славян » пон яну 25, 2010 7:18 pm

Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » пон яну 25, 2010 7:39 pm

Аз не го виждам така.
Славян
Потребител

Мнениеот Славян » пон яну 25, 2010 7:45 pm

Потребителски аватар
Мария
Модератор

Мнениеот Мария » пон яну 25, 2010 9:57 pm

Наистина е много субективно според мен. Студента би могъл да изпитва трудности и да се страхува, че бонбон ще повлече след себе си още и още. За него рожденника може би е поднасял изкушение.
Мисля, че дори една и съща ситуация бе могла да носи съвсем различен смисъл според хората и ситуацията, та обобщения тука не вървят. :? :)
abc
Потребител

Мнениеот abc » чет яну 28, 2010 10:07 pm

Зограф
Модератор

Мнениеот Зограф » ср фев 03, 2010 12:30 am

Нека не забравяме и какво казва по темата св. ап. Павел: "Немощния във вярата приемайте без препирни за мнения. Един вярва, че може да яде всичко, а немощният яде зеленчук. Който яде, да не презира оногова, който не яде; и който не яде, да не осъжда оногова, който яде, понеже Бог го е приел.....Прочее, нека не съдим вече един другиго, а по-добре съдете за това - да не поставяте на брата си препънка или съблазън....Ако пък за ястие се огорчава брат ти, ти вече не по любов постъпваш. Не погубвай със своето ястие оногова, за когото Христос умря...Зарад ястие не разрушавай делото Божие.....Блажен е, който не осъжда себе си за това, що одобрява. А който се съмнява, осъден е, ако яде, защото яде не от вяра; а всичко що не е от вяра, е грях." /Рим. 14;1-23/ Всички знаем, че Църквата е определила времена за пост и въздържание и когато нарушаваме тези постановления поради немощ или някаква друга причина, най-естественото е съвестта ни да ни изобличава или поне леко смущава. При такива случаи апостолът ни обяснява, че това е грях и съответно трябва да принесем покаяние. Ако има някой съвършен и заради Бога, без смут в душата, може да се храни с всякаква храна всеки Божи ден без да различава нито дните нито храните /в Боже име и за Божия слава/ за такъв няма осъждане, защото не е съгрешил, но трябва да внимава да не съблазни с тази своя свобода ближния си, защото ако служи за съблазън то това е още по-голям грях.
Потребителски аватар
Ника
Модератор

Мнениеот Ника » ср фев 03, 2010 7:00 am

Ето един истински камък за Христа и за Неговата църква!
Радослав
Модератор

Мнениеот Радослав » пет фев 19, 2010 5:52 pm

Потребителски аватар
Чехълче
Модератор

Мнениеот Чехълче » пет фев 19, 2010 5:58 pm

Да, аз също смятам, че ако съзнанието ни е заето с храна, вместо с мисли за Бога, по-добре е да се нахраним и да мислим за Бога спокойно.
Денислав
Потребител

Мнениеот Денислав » съб мар 20, 2010 6:16 pm

Здравейте. Интересна тема. До тук всичко което прочетох се отнася само за поста като въздържание от определени храни или накратко режим на хранене. Аз съм православен християнин но не постя. В препратка мисля че е обяснено много добре какво представлява поста (най горе оградения текст). Аз мисля че този пост (описания в дадения линк) е много по важен от спазването на даден хранителен режим, но все пак е добре ако човек се опита поне да се въздържа от дадени храни. Според мене човек трябва да вложи много повече сили и енергия да не се ядосва на ближния си и да прощава от сърце на прегрешилите спрямо него от колкото да се стреми да се въздържа от месни продукти. На мене лично ми е много трудно да не се ядосвам на хора с които по един или друг начин имаме противоречия. Преди много време бях чел едни материали за учени изследвали постите и как се отразяват на човека. Направените изводи бяха че тези пости са много полезни за здравето и особено не яденето на месо в определени периоди от време. Естествено изследванията бяха направени на физически здрави хора.
Също така имам един въпрос (съжалявам че е извън темата). Ще съм благодарен ако ми кажете какво е отношението на Православната църква към това православния християнин да не си оставя брада. Аз лично не мисля да си оставям но ми е интересно какво е отношението на църквата, като знаем какви са били наредбите в Стария завет.
Поздрави
kassie
Потребител

Мнениеот kassie » съб мар 27, 2010 4:17 pm

Прочетох нещо, което ме учуди.

Из Окръжното послание на цариградския патриарх Фотий до източните патриарси, Александрийския и другите:
"..............Защото се изхитриха (бел.моя-представителите на Римската църква) да извратят българите и да ги отстранят от правите и чисти догми и от непорочната християнска вяра.
5. И най-напред против закона ги накараха да постят в събота. Но знае се, че едно дори малко незачитане на това, което ни е предадено, става причина да се презира цялата догма. Освен това, откъснаха от постите първата неделя и им позволиха през нея да пият мляко, да ядат сирене и да се лакомят за други подобни ястия..."

За седмицата от Неделя Месопустна до Неделя Сиропустна ли става дума? Тя римско въведение ли е?
Славян
Потребител

Мнениеот Славян » съб мар 27, 2010 7:56 pm

Върни се в “пътят към храма”