Често задавани въпроси от новоповярвали православни

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
small axe
Потребител

Re: Често задавани въпроси от новоповярвали православни

Мнениеот small axe » вт яну 13, 2015 2:47 pm

Кабрал
Модератор

Мнениеот Кабрал » вт яну 13, 2015 5:08 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » вт яну 13, 2015 5:55 pm

small axe
Потребител

Мнениеот small axe » вт яну 13, 2015 11:13 pm

Кабрал,
под автоматично, Нова визира, да ни опрости греховете ей така, направо, понеже е всемогъщ. Това се вижда от целият и постинг. Затова не става автоматично и обясних защо. Ти пак написа нещо объркано и може да подведе някой. Незнам за каква православна школа говориш, аз не съм минавал през такава, но карам през школата на светото писание. Съветвам те и ти да минеш през нея, понеже като чета нещо си се отплеснал в други посоки. Разбира се, че Бог ни прощава постоянно, понеже Христос ходатайства за вярващите постоянно, но както апостол Йоан е написал- ЦЕЛТА Е ДА НЕ СЪГРЕШАВАМЕ! Тоест това трябва да е нашата крайна цел, а не да се успокояваме , че ще си грешим и няма проблеми Бог автоматично ни прощава. Това не е вярно. Бог прощава след покаяние и от там иде и нашата борба с греха и желанието ни за такава борба.
Надявам се Нова е разбрала отговорите на своите въпроси.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » ср яну 14, 2015 12:21 am

Нова
Потребител

Мнениеот Нова » съб яну 17, 2015 10:33 pm

Много благодаря на всички, които отговориха на въпроса ми!!! Благодаря за това, че бяхте обстоятелствени и се постарахте, обаче от всичко прочетено, въпреки че си дадох няколко дни да помисля, разбрах нещо само от написаното от Смол.

Това, което разбрах: не че не е възможно чисто технически, а просто защото е морален, съвършен и праведен, Господ не нарушава собствените си закони и за да ни спаси, като се налага сам да се подчини на собствените си закони, плаща вместо нас за нашите грехове със собствената си човешка смърт, страдание и кръв, като по този начин греховете се унищожават. Т.е. не че плаща на някого, а просто има създадено едно зло от нас, което може да се унищожи само чрез смърт. Значи просто ме обърква думата "плаща". Реално плащане няма. Има унищожаване, елиминаране на едно нещо- греха, с друго- смърт, страдания и кръв.

Разбрах го, може би защото това са и принципите на правовата държава, а там съм наясно- при правовата държава дори и някоя институция да предписва правилата, няма право самата тя да ги нарушава. Ако иска да постъпи по начин, различен от действащите правила, първо ги променя и тогава постъпва по искания начин.

Та Господ е направил май точно това- по тогавашния закон- старият завет заплатата за греха е смърт и всички отиват в ада. Затова той плащайки по този закон, изменя закона и казва- от тук нататък, който иска спасение ще става по нов начин- чрез вяра в Господ Иисус Христос.

Това разбрах от обяснението на Смол.

Благодаря на Кабрал, мисля че разбрах какво казва, но аз малко по-друго нещо питах.

На Аурелия също благодаря! По това, което е писала: "Страданията и кръстната смърт на Господ, както и Неговото възкресение не означават някаква покупко-продажба, а изцеление на нашата паднала и увредена от греховността природа, както и спасението й от смъртта". Да- откупване, покупко-продажба, изцеление ... не споря, но въпросът ми е защо със страдание и кръв. Това не разбирах. И много хора не го разбират и се чудят- от такава догма излиза по нашата неграмотна от християнска гледна точка логика, че има някаква сила над Христос, която иска някакви кръв и мъки, и като ще и бъдат отнети нашите кръв и мъки, иска неговите кръв и мъки, за да ни пусне от ада. Аз не вярвам, че е така, защото това противоречи на цялата ни християнска вяра, но не защото разбирам кое какво е, а просто защото съм избрала да се доверя на Църквата. Повечето хора, обаче не са така и искат логични обяснения. Ако това, което съм разбрала от написаното от Смол, е вярно- значи вече поне аз съм наясно и ще мога да го обясня и на други хора, несвикнали с особения църковен език.

А от написаното от Йоан Дамаскин не разбрах и една дума. За което дълбоко съжалявам! Явно не ми е дадено да разбирам. Приемам го на доверие, защото Църквата го е приела, но не го разбирам. Просто езикът е на светлинни години от нашият език, с абсолютно нищо от известното ми до сега, не мога да сравня, за да разбера. Там явно и думите имат друг смисъл и от необучен специално човек, не се разбира нищо.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » нед яну 18, 2015 3:18 pm

Нова
Потребител

Мнениеот Нова » нед яну 18, 2015 6:51 pm

Благодаря ти още веднъж, Смол! :D

Върни се в “пътят към храма”