Често задавани въпроси от новоповярвали православни

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
Жоро
Потребител

Re: Често задавани въпроси от новоповярвали православни

Мнениеот Жоро » съб апр 16, 2011 6:38 am

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » съб апр 16, 2011 8:05 am

Роза
Потребител

Мнениеот Роза » чет апр 21, 2011 12:34 pm

Klarentina
Потребител

Мнениеот Klarentina » чет апр 21, 2011 1:10 pm

Не мога да кажар че съм дълбоко вярваща, но се старая да спазвам някои ритоуали и бих искала ако някой е компетентен да ми отговори на въпроса. Знам, че не е уместно да го задавам тук, но не зная къде другаде sad:
Извинявам се предварително за глупавият въпрос .Интересува ме дали е грешно да се извършват каквито и да е разкрасителни дейности на Разпети петък. Имам предвид боядисване на коса и подобни нища.
refab
Потребител

Мнениеот refab » чет апр 21, 2011 1:20 pm

Klarentina написа:
"Здравейте, извинявам се предварително за глупавият въпрос :| , но бих се радвала ако някой ми отговори :) Грешно ли е да се извършват каквито и да е разкрасителни дейности на Разпети петък. Имам предвид боядисване на коса и подобни нища."

Понеже в две теми задаваш този въпрос - явно си правиш майтап и кеф във форума, реших да ти препоръчам да помниш смъртта - когато тя дойде за теб, няма да имаш никаква необходимост и грижа да си боядисваш косата - ще ти отпадне автоматично това гайле!... Надявам се, че това не ти звучи злокобно! :wink: ... Впрочем, на колко години си - ако си по-млада, момента на окончателно отпадане на нуждата от боядисване е условно по-далеч!... Условно, защото никой не знае какво ще му се случи в някой от следващите моменти, часове, дни и т.н., така че може да си боядисаш косата още днес - да свършиш своевременно тази работа защото .....! :? :eh:

Модераторът, ако нямаш нещо против, не трий въпросът на уважаемата Кларентина, защото тя продължава . за трети път, да го задава в разни теми, та да получи отговора ми и да миряса!
Klarentina
Потребител

Мнениеот Klarentina » чет апр 21, 2011 1:55 pm

Не, не си правех майтап. Отговорът ти е меко казано "злокобен", но влагодаря, че си направи труда :|
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » пет апр 22, 2011 2:05 am

Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » пет апр 22, 2011 2:09 am

Petence
Потребител

Мнениеот Petence » пон май 14, 2012 11:32 am

Здравейте, доста прочетох във форума и колкото повече чета, толкова повече разбирам, че не съм била истинска православна християнка и че с всичките си знания, нищо не знам за православието като такова. А това ме измъчва много. Смятах, че щом вярвам във Всевишния, това само по себе си е достатъчно. Вярата ми в Господ се засилва и аз наистина искам да намеря път към Него, но се опасявам,че нямам нужният житейски опит, а и пример (семейството ми са атеисти). Моля, помогнете ми да изградя навиците на истинска православна християнка и да спазвам абсолютно всичко, което е нужно, да чета само онова, което трябва. Погледнете на мен като на лаик, като на празен лист хартия, върху който да пишете, докато не се изпълни с истини. Знам, че това е стара тема, но просто тук е мястото за моята молба. Знам, че това е трудоемко и изисква време, но искам да позная Бога! Благодаря предварително за всичко, което ще напишете, може и лично. :??
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пон май 14, 2012 1:01 pm

Много е радостно и хубаво желанието, което се е породило в теб. Бъди сигурна, че Сам Бог е породил това желание, тъй като Спасителят е казал: "никой не може да дойде при Мене, ако не го привлече Отец".

Сигурно ще се намерят много мераклии, пълни с ентусиазъм да променят и спасяват околните, които ще ти обясняват какво трябва да "спазваш", за да се "спасиш", но ако трябва действително да "спазваш" нещо, то е да бягаш от подобни мераклии колкото се може по-далеч :)

Това, което е започнало да се случва в теб е породено от Самия Бог и затова на първо място Му се моли Сам Той да те води и учи. Но понеже човек не може и не бива да е самодостатъчен в духовния си живот, потърси православен свещеник, с когото можеш да разговаряш за всичко, което те вълнува. Впоследствие, ако между вас се получи разбиране и доверие, той може да стане и твой личен изповедник.
Също така бих те посъветвала да започнеш да четеш Библията от Новия завет и успоредно с нея - православен катехизис.
Потребителски аватар
anima
Потребител

Мнениеот anima » пон май 14, 2012 3:07 pm

Преспанец
Потребител

Мнениеот Преспанец » пон май 14, 2012 7:07 pm

Petence
Потребител

Мнениеот Petence » пон май 14, 2012 8:15 pm

Много съм щастлива, че откликнахте с отворени обятия! Честно казано, малко бях притеснена, защото от това, което прочетох тук, всички са много много по-наясно от мен и спорят за неща, които дори не разбирам, а пък в светския живот се имам за ерудирана :oops: . Благодаря за ценните съвети!!! Аз вече чета Библията, но почнах от Стария завет (грешно ли е?). Снабдила съм се и с православна литература, молитвеник и така... Наистина имам известни опасения относно свещеника, с който бих могла да поговоря :think: , но ще опитам да открия подходящия. Благодаря на Аурелия, Анима и Преспанец! Това ми даде добра идея от къде да започна, а в последствие, ако имам въпроси, ще ви ги задам. С удоволствие бих приела Новия завет, стига да е още наличен :oops: . (трябва вероятно да си дам лично адреса?).
Последна промяна от MacIlian на пон май 14, 2012 8:53 pm, променено общо 1 път.
Преспанец
Потребител

Мнениеот Преспанец » пон май 14, 2012 9:25 pm

Не е грешно да четеш Стария Завет, тъй като Библията се състои от Стар и Нов Завет. Обаче ние като християни живеем в Новия Завет, Старият е отминал. И още нещо да ти кажа като от опит: не се отчайвай, ако не разбираш нещо в Библията. Някои неща ги разбрах след 7-8 години. Други още не съм. Библията е знание, което може би няма да обхванем в този живот, дори и да стоим над нея цял живот. Всъщност не трябва да стоим пред нея цял живот и да се опитваме да разберем всичко, което
Не е нужно да ми даваш точен адрес. На лично съобщение ми прати само една улица и телефон и ще ти я пратя.
ioio
Потребител

Мнениеот ioio » вт май 15, 2012 9:56 am

Върни се в “пътят към храма”