Често задавани въпроси от новоповярвали православни

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
Petence
Потребител

Re: Често задавани въпроси от новоповярвали православни

Мнениеот Petence » ср май 23, 2012 8:19 pm

Борис
Потребител

Мнениеот Борис » съб юни 22, 2013 11:20 am

Ще се включа тук, за да не отварям нова тема:

Ако решим да постим в дни, обявени за блажни, имаме ли прегрешение? Мой познат се изказа неодобрително, но все пак питам вас, по-опитните. Става дума за идната седмица от Петдесетница нататък, чийто сряда и петък са непостни дни.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » съб юни 22, 2013 11:37 am

естествено, че не прегрешаваш..
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » съб юни 22, 2013 1:09 pm

С благословение от свещеника може всичко - и да блажиш през постите, и да постиш през празниците, но трябва да му кажеш причината. Ако искаш да се причастиш на Петровден, няма как да ти откаже, но все пак го вземи.
Борис
Потребител

Мнениеот Борис » нед юни 23, 2013 2:25 pm

Благодаря на венче и small axe. Днес пък изникна още нещо: за първи път в живота си бях на служба за Петдесетница и накрая свещеникът разхвърля орехови клонки. За значението им не го попитах, а в интернет срещам работи, че "пазели от русалийки", които Бог пускал да излязат, за да наказват хората. Някои може ли да обясни за какво иде реч?
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » нед юни 23, 2013 4:29 pm

Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » нед юни 23, 2013 5:37 pm

Ако може да допълня - ореховите листа са широки и напомнят на език. Нали честваме слизането на Св. Дух под формата на огнени езици над св. Апостоли.

По традиция ги дават за благословение и обикновено бабите ги слагат под възглавничките на бебетата.

Това с бабите все пак трябва да се внимава. Те са както пазители на всякакви традиции. Лошото се срие в думата всякакви. Защото и бабичките са всякакви. И пазят неща, в които не влагат "защо", "трябва ли" и "на какво основание се прави".

Пример: слагането на жълти стотинки по иконите. До колкото знам, при чудо от чудотворна икона е имало обичай да се принася нещо ценно в дар. Но жълти стотинки по всяка икона....
timotei
Потребител

Мнениеот timotei » нед юни 23, 2013 9:37 pm

Ореховите листа се разхвърлят от свещеника, когато певците пеят Великия прокимен "Кто Бог велий яко ...." Според обичая и богослужебната практика, като падат ореховите листа издават шум, който се свързва със шума на Петдесетница от слизането на огнените езици. На некои места, докато свещеникът чете коленопреклонните молитви, верващите с листата издават шум като ги трият по пода или по стола. Това е остатък, VІ,VІІ,VІІІ векове, когато във Цариград са издавали такъв шум дори и по време на Евхаристийния канон. Този обичай се е запиаил по Македония и Тракия и то само за Петдесетница. Честит Празник.
Борис
Потребител

Мнениеот Борис » ср юни 26, 2013 1:01 pm

Благодаря още веднъж. Сетих се и за нещо друго: преди седмица и нещо направих изповед, но не спира да ме съмнява дали изобщо е била валидна. Изразих всичко достатъчно описателно и самоизобличаващо. Само че храмът се оказа в ремонт - престолът в олтара беше изнесен, навсякъде строителни материали и чудо. Свещеникът каза, че това е проблем само за извършване на богослужение, но нямало пречка за направа на изповед в такива условия. Въпреки това вече няколко дни ме гризе, че за по-сигурно ще трябва да диря друг храм, а от мисълта да изливам всичката гнилоч отново направо ще откача. Вие какво мислите, трябва ли да се ходи пак?
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » ср юни 26, 2013 4:34 pm

Здравей Борисе,

Валидността на изповедта зависи само от покаянието в сърцето ти и по никаъв начин не е свързана с храма, който в свъщност не е храм, а дом за вярващите. Храма за християните е тяхното тяло. Този храм трябва да се пази чист и неосквернен.
Борис
Потребител

Мнениеот Борис » вт юли 23, 2013 4:33 pm

Благодаря, Жоро.

Искам да попитам и нещо друго. На 20.07 се причастих. Второто ми ядене след това обаче беше риба с кости (преди това - съвсем малко фъстъци с мед) и костите просто оставих. Четох, че старецът Сампсон е казвал такива кости да се слагат отделно в хартия и да се изгарят... сега излиза, че съм вкарал в смъртен грях не само себе си, но и близките ми, които са измили съдовете и са махнали костите, било то и по незнание. Те дори не са особено вярващи и няма как просто така да ги завлека в храма. Имате ли идеи какво да правя?
timotei
Потребител

Мнениеот timotei » вт юли 23, 2013 4:59 pm

Борисе, живей си спокойно с благодарност към Господ Иисус Христос. Старецът е изразявал лично поведение, което е похвално, но не е задължително за християните.
Жоро
Потребител

Мнениеот Жоро » ср юли 24, 2013 12:22 am

Борис
Потребител

Мнениеот Борис » ср юли 24, 2013 9:58 am

Жоро, благодаря за включването, но мисля, че не се изразих достатъчно ясно и Ви обърках. Идеята се върти около това, че причастилият се човек трябва да пази приетото причастие - самите свещеници често са ме предупреждавали. Именно затова са и съветите да не се кръстиш пред чашата, за да не я бутнеш, да пристъпваш благоговейно и т.н. Моят проблем е не с рибеното месо, а с това, че е възможно да съм отделил от себе си частица от светия дар. timotei, благодаря за отговора!
Потребителски аватар
Next
Потребител

Мнениеот Next » ср юли 24, 2013 10:15 am

Да, трябва да се пази. Особено до вечерта. Това е Светая Светих, и нашата основна вина в случая е разсейването и непомненето с какво сме се сподобили.... Свещениците вероятно са били по-прави, макар и да не е ясно с подробности какво са казали..

Върни се в “пътят към храма”