Са ли митарствата част от Свещеното предание?

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата

Са ли митарствата част от Свещеното Предание?

да
18
47%
не
16
42%
не знам
4
11%

Общо гласове: 38
Tor
Потребител

Re: Са ли митарствата част от Свещеното предание?

Мнениеот Tor » пет сеп 10, 2010 3:10 pm

Данте,
Никой не е безгрешен, нали затова сме тук? За да се учим един от друг чрез обмяна на мисли, учение и т.н.
Да, на мен ми казваха да не говоря така, ок. Но аз не съм спрял да си изказвам мислите свободно нали?
И което не ми е ясно си питам в прав текст.
единствено не трябва да обиждаш някой целенасочено и злобно.
Например :
-Не трябва да се каже: Щом вярваш в това си простак.
-Може да се кажа: Аз мисля че това в което вярваш не е правилно, защото..и следва 1-во,2-ро,3-то и аргументи.

А това че някой не може да обори другия с аргументи а заплашва, това е признак на слабост и следва да го игнорираш.
Просто не му обръщай внимание.

Например на мен ми се иска да съм добър източно православен християнин. Това което не го разбирам питам и ако го разбера го приемам, ако не рзбера пак питам и пак се мъча да приемам. Но ако нещо е ултра-безумно както например да сме оставили семейството си, просто не го приемам и точка. Секса същата работа. И на глава да застане някой е ясно че това е пещерно и архаично и няма да го приема.
Но това не значи че няма да стана добър християнин, като не приемам всичко.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » пет сеп 10, 2010 4:32 pm

Tor
Потребител

Мнениеот Tor » пет сеп 10, 2010 4:44 pm

Смол,
Краткия ми отговор е: Аз не одобрявам блудството.
Явно не си разбрал.
Да, мъжа трябва да е верен на жена си и обратно. В онази тема се говори за секс преди брака, което е различно.
Проблема е кой как разбира "блудство".
Но, това е друга тема.
Дали ще съм добър християнин това е Божа работа, а не наша. Той ще реши.
И човек може да си вярва в каквото си поиска стига да не пречи на никой и да не вреди на никой. Ако изпълнява това условие най многото което ще му се случи е да навреди на самия себе си. По-добре на себе си да навредиш, откколкото и други да повлечеш с тебе.
А конкретно за митарствата, мисля че следва да се вземат под внимание добрите им страни а другото да се игнорира. Например няма нищо лошо да тъжиш и да се молиш за твой починал близък. Не е лошо. Дали ще го спасиш с молитвите си или не, божа работа. Но, ти можеш да му засвидетелствуваш едно елементарно уважение с твоите молитви.
small axe
Потребител

Мнениеот small axe » пет сеп 10, 2010 4:52 pm

В такъв случай, си изясни какво точно е блудство.
Понеже мнозина смятат, че това е само някакви извратени престъпления с деца.
Dante
Потребител

Мнениеот Dante » пет сеп 10, 2010 9:18 pm

Добре, Tor, казваш да продължавам да мисля на глас, защото ти например искаш да разбереш какво мисля за митарствата. Ако имам тази възможност, ще го направя. Имам предвид във Форума.

Иначе за семейството и секса имаш право - когато те пораждат чисти мисли в човека защо той да се отказва от тях. Иначе съм сигурен, че ако от игла до конец изложиш вижданията си относно семейството и секса, ще изхвърчиш от Форума преди ecclesiast. А относно силното ти желание да станеш "добър източно православен християнин" - нищо не ти пречи да опиташ. Който не е опитал, само той не е успял!

Иначе как се редят тухли, как се бърка мазилка и се лепи стирупор не знам - но СТЕНАТА е яка като бетон. Защо мислиш, че многото мнения на многото хора не са излезли от една й съща матрица - ограниченият ум?

http://vbox7.com/play:ff937226
Dante
Потребител

Мнениеот Dante » съб сеп 11, 2010 1:12 am

Ще се опитам да изложа максимално просто тезата си за митарствата. Не гласувах в анкетата, защото за мен няма коректен отговор. Ще кажете: Ако имаш мнение, значи отпада 3-тия отговор и остават първите два - да или не. Митарствата наистина са част от Свещеното Предание, но не във вида, в който се преекспонират от днешните отпаднали от Православието църкви.

Историята за бл. Теодора може да бъде наредена до една от многото подобни, описани например в книгата "Легенди и предания от цял свят", Издателство "Отечество", София, 1989 г. Това е своеобразно духовно пътуване - какво трябва да направи човек, за да стане НОВ ЧОВЕК, сиреч да се разлъчи със СТАРИЯ ЧОВЕК. Тази история е философско произведение, анаграма, зад която прозират дълбоки духовни истини. Именно как СТАРИЯТ ЧОВЕК трябва да умре /тялото на греха/ и да се роди НОВИЯТ ЧОВЕК /животворящият дух/. Но както просто казва великият подвижник Св. Преп. Макарий Велики, перифразирам, БИТКАТА Е В ТОЗИ СВЯТ - ТОЗИ СВЯТ Е МИТАРСТВОТО - на едни дава криле да полетят към небесните вселения, а на други - топуз на крака и ускорение към врящите адски дълбини. Но и това е метафора - адът и раят са в самия човек - той страда адски в злото си сърце и се весели райски в доброто си сърце.

Това разбиране е заложено и в БОГОСЛУЖЕНИЕТО от византийски тип - приетите за оглашени /непризнати все още за верни, т. е. неверни, подложени на изпит за вярност/ и верните /издържали изпита за вярност/ биват разделяни от Св. Двери, които се вардят от вратари, една анаграма на митарите, които пропускат само верните от вътрешния двор /мястото на оглашените/ в светилището /мястото на верните/. Тези вратари са били онези светители, които са подлагали пристъпящите към Св. Дарове на изпит, за да не понесат вместо НЕУСТОИМАТА БЛАГОДАТ дяволската проклетия и вместо да станат в ХРИСТА да се продънат вдън земя. СВЕТИНЯТА Е ЗА СВЕТИТЕ.

Днес богослужебният канон не се изпълнява /поне аз не съм виждал/ и всеки си прави каквото си иска - имам предвид от духовниците. Вратари, затварящи Св. Двери няма и за 3 х 24 часа всеки, който може да извади 30-50 лева и да си плати кръщелната такса, може да стане "православен християнин", а дори и ще му издадат кръщелно свидетелство, с което да докаже, че е такъв и да не плаща данък на папата, да речем.

Дяволски маскарад? - Православието [падналото] е мъртъв труп с отсечена Глава. Но Св. Апостол вика и проглася: Стани, ти който спиш мъртвешки сън, възкресни от мъртвите, и ще те осветли Христос...

Само бъдещето ще покаже ще възкръсне ли Православието [падналото] от мъртвешкия сън или ще се разтвори в пръстта под напора на торните червеи...

/Следва/
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » съб сеп 11, 2010 7:22 am

Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » съб сеп 11, 2010 10:56 am

Славян
Потребител

Пост за триене

Мнениеот Славян » съб сеп 11, 2010 11:20 am

Хора, Данте да не се е кръстил, или пък да е станал оглашен? Нещо не мога да го разпозная, освен си мисля, че са му хакнали ника?
Tor
Потребител

Мнениеот Tor » съб сеп 11, 2010 12:31 pm

Що бре Славяне, виж как хубаво си хортуваме с Данте ?
Нищо му няма, виж как в дълбочина говори за материята.
Aether
Потребител

Re: Пост за триене

Мнениеот Aether » съб сеп 11, 2010 12:39 pm

Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » съб сеп 11, 2010 1:02 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » съб сеп 11, 2010 1:17 pm

Здравей Муладжикова, данте_18 не е и помирисвал Данте, нито пък обратното, съвсем различни хора са, то си личи от километри, иначе не откривам никаква промяна в Данте, стилът си му е същият, в крайна сметка поиска материали и сега ги обработва в смилаема форма за нас простите :)
Славян
Потребител

Пост за триене

Мнениеот Славян » съб сеп 11, 2010 2:15 pm

Потребителски аватар
m.muladzhikova
Потребител

Мнениеот m.muladzhikova » съб сеп 11, 2010 2:35 pm

Върни се в “пътят към храма”