Са ли митарствата част от Свещеното предание?

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата

Са ли митарствата част от Свещеното Предание?

да
18
47%
не
16
42%
не знам
4
11%

Общо гласове: 38
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Re: Са ли митарствата част от Свещеното предание?

Мнениеот Aurelia Felix » пет сеп 03, 2010 10:06 am

тодоре
Потребител

Мнениеот тодоре » пет сеп 03, 2010 1:00 pm

Agni
Потребител

Мнениеот Agni » пет сеп 03, 2010 7:14 pm

Извинявам се, че се намесвам в темата, но я прегледах набързо, а също и другата голяма тема (от 47 страници), в която, между другото, най-много бие на очи прословутата християнска обич към ближния.

Аз не знам много за митарствата, чел съм две основни книжки по темата - "Душата след смъртта" на Серафим (Роуз) и "Есхатология" на Иустин Попович.

Трудно ми е да проумея как някой, който се пише "истински православен" (или нещо от сорта), може да твърди, че митарствата са ерес (или друга простотия), а в същото време да уважава горните двама автори (между другото някъде мярнах някой да нарича Серафим Роуз хомосексуалист, това е потресаващо, освен ако има доказателства за това и е редно да ги представи, но пък хората по принцип са толкова прости, че редовно ръсят всякакви твърдения без никаква обосновка) и всичките авторитети (свети отци и т.н.), които те постоянно цитират в гореспоменатите книги. Подобен човек би трябвало да отрича тогава всичко, писано от толкова много народ, понеже православието, представено като цяло от Писание и Предание, е от типа неща, при които "или приемаш всичко, или нищо".

Някакси не върви най-обикновени члвнове на най-обикновен форум в интернет да ръсят постоянно неща от сорта: Аз знам най-много, слушайте ме мен, не слушайте тези автори, свети отци и т.н. (все хора, признати от православието за капацитети в областта), те са хора и грешат! Иначе са си супер, ама точно по този въпрос всички те за изпаднали в заблуда!

Просто звучи безумно. Трудно е човек да проумее това гордост ли е, суета ли или пък най-обикновена човешка простотия.

Г-н Кабрал е казал пределно ясно какво е отношението на Църквата по темата, явно въпросът изобщо не е лесен, но при положение, че толкова много хора са писали ЗА митарствата, а останалите не са писали, в частност никой не е писал ПРОТИВ митарствата, да се твърди, че те са извън православното учение някакси не върви. Прилича на най-обикновено лично мнение на човек, който просто не харесва идеята за митарствата.

Видях и неща от рода на "идеята за митарствата отрича Кръста, Изкуплението и т.н.", също и "откъде накъде ще ни съдят демоните, а ангелите ще са ни адвокати? ", "това е скрит дуализъм"...

Толкова ли е трудно да се приеме, че всичко това става по Божия воля, с Божие допущение и т.н. Т.е. при този съд демоните и ангелите са от двете страни и спорят, но в крайна сметка Бог е главният съдия и няма начин при което и да е митарство крайното решение да бъде взето грешно. И очевидно никакъв дуализъм няма тук. Тези демони и ангели са просто пионки, оръдия в ръцете на Бог, с който той извършва малкия съд веднага след смъртта. Последният съд ще го извърши Той, малкия също на практика го извършва Той, какво толкова ги притеснява хората, че участват демони и ангели. Излиза, че от Него не ги е страх, ама от подчинените Му ги е страх и предпочитат да ги отричат. Не върви просто.

Възможно е много хора да на харесват идеята и заради самата дума, може да им е груба, но в крайна сметка самото православие постоянно работи с търговски термини: "Прави еди какво си, за да получиш еди какво си" - това е чиста проба търговия. Неслучайно според много хора религиозните са точно толкова алчни, колкото и ламтящите за материални блага - в единия случай се ламти за пари, в другия за рая.

Започнах да се отвличам от темата, така че спирам, исках просто да си кажа мнението за митарствата и да изразя учудване от противниците им, мога да разбера субективното им желание да няма такива работи (оттук и вярата им, че няма, защото най-лесно човек вярва в нещо, в което ИСКА да вярва), но да мислят, че имат обективни доводи е смешно. Т.е. положението е такова: За митарствата има разни доводи (повечето описани в гореспоменатите 2 книги), може и да не са достатъчни, но пък против митарствата има само нежеланието на разни хора, а Бог май не ги пита дали искат или не митарства.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пет сеп 03, 2010 7:52 pm

Отричането на митарствата има много по-дълбоки корени, отколкото си мислиш. То е следствие от идеята, че не съществуват пространствени рай и ад (вж линка на Етер), което е в не по-малко противоречие със светите отци. Наистина те са писали неща, които наподобяват подобна идея, например св. Исаак Сирин, според когото праведниците са награждавани, а грешниците - наказвани - от Божията любов - но това съвсем не отрича конкретни места, където ще отидем с преобразените си тела след Страшния съд. Има толкова много позовавания в Библията в потвърждение на горното, но аз ще дам едно не толкова очевидно: Щом грешниците са при Бога, точно както и праведниците, защо псалмопевецът казва: Спомних си за Бога и се възрадвах. Каква мъка има за грешниците, щом те очевидно постоянно се радват не само от спомнянето, а и от виждането на Бога? Можe би те са чисти по сърце и затова Го виждат? Това си е чист оригенизъм и идва от прастарата идея за това, че всички ще се спасят. Липсва само последният елемент: че и дяволите са при Бога, защото са Негови творения и какво е това "богохулно" учение, според което ще се мъчат в ада? Не исках да пиша в тази тема, но исках да довърша започнатото и да покажа, че крушката си има опашка...пък каквото ще да става.
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пет сеп 03, 2010 10:12 pm

ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » пет сеп 03, 2010 10:16 pm

Четох го Георги Металинос, но не може да се сравнява с Георги Капсанис ;)
Потребителски аватар
Aurelia Felix
Модератор

Мнениеот Aurelia Felix » пет сеп 03, 2010 10:45 pm

Agni
Потребител

Мнениеот Agni » пет сеп 03, 2010 11:54 pm

Ако ще започваме с лични нападки (обичам този момент, той прекрасно показва безпомощността на съответната твар), може би трябва да стартирам оттук:

Защо някой, който се бие в гърдите с православността си (която с невъоръжено око се вижда, че липсва тотално), ще се кръсти Тигър - обект, който няма нищо православно. Към момента тигри има почти изцяло само в Азия, като се почне от Индия и се стигне до Далечния изток, Индонезия и Малайзия.

Скрит будизъм или скрит ислям има тук? :lol:

След като получа отговор (а такъв несъмнено ще има, защото насреща стои едно изключително егоцентрично и припряно създание, което не търпи чуждо мнение), ще продължим с психологическите измерения на ника (защо е в мъжки род, съответно недоразвита женственост и породените от това комплекси и т.н. и така ще стигнем до прекрасно обяснение на фанатичната псевдорелигиозност на обекта).

PS. Колкото до мен - никога не съм твърдял, че съм православен, дори и вярващ. Точно това е смешното, че човек, който изобщо не се има за вярващ, трябва да ви учи как да се поздравявате на Великден и защо е глупаво да се отхвърлят митарствата.

Писанията на сума свети отци стоят срещу (не)желанието на едно объркано същество. Просто няма какво да се дискутира по въпроса.
Славян
Потребител

Праведният Бог и Неведомият Му Съд

Мнениеот Славян » съб сеп 04, 2010 12:22 am

И аз съм забелязвал преди, че на Агни "не му е чист косъма", но Тигър, явно отричаш, че може да е претърпял развитие, да не кажа даже обръщане!
И ето доста смислено се изказа за митарствата, и то в дух на почит към Св. Вяра (как може да обиждате Серафим Роуз), но ти веднага го върна в първи клас, когато е заеквал. ^
Той (или тя, не знам) пък взе, че също запокити нещо по теб, и така вместо един човек да е в лапите на дявола - лукавия ще сграбчи двама...

Най-вярно се бе изказал един от дълго неактивен съфорумник, като сподели, че допуска митарства, но не смята въпроса централен за Спасението, тъй като греха, който е смърт, е входа за ада, и ако се очиства непрестанно от него, като се бои от Бога на тоя свят, няма да се бои от Него в отвъдното, камо ли от слабите пред Кръста бесове (силни само с плътта на изкушавания и с оскъдицата му на Страх Божий), над които на верния християнин е обещано победа и царстване с Христа Иисуса!

А някои съфорумци упорито изтъкват допускането на митарства (не митарствата сами по себе си, защото само Бог, светиите и навярно грешниците знаят със сигурност действителност ли са и какво представляват) за централен за спасението проблем, с което се опитват да подхранят собствените си вярвания, които също не са централни за спасението (дали чичо ти ще те посрещне на небето или дали по молитвите на близки ще преминеш митарствата).

Митарствата могат да бъдат "друго Евангелие" или ерес за християнина, само когато той се моли на тия бесове приживе да бъдат милостиви към него, т.е. нечувано извращение, каквото навярно няма да се намери!
Вярата в митарствата от друга страна няма да ползва християнина с нищо ... освен с едно - да добие представа за Справедливия Бог, Който "забавя но незабравя", и да се стресне да събира добродетели, с които безпрепятствено да влезе в Рая!
Това, че няма да ги дава като "мито" на лукавите духове е ясно, а ако не е - да бъде ясно - тъй като лукавия бяга от всяко добро и добро у него се не намира, тъй като е носител и първоначалник на всяко зло!

А сега, моля се да се прегърнете и целунете братски, Христа ради, Чието име носим, и да не радваме вече дявола и ангелите му, за които толкова се изписа, а по да зарадваме Бога и ангелите му и докрай да претърпим!
Амин!
ven4e
Потребител

Re: Праведният Бог и Неведомият Му Съд

Мнениеот ven4e » съб сеп 04, 2010 12:38 am

Agni
Потребител

Мнениеот Agni » съб сеп 04, 2010 12:38 am

Г-н Славян, да бяхте проявили тази "братска любов" към "ближния" в голямата тема за митарствата, където някакви самозабравили се тигри и чехли са обиждали наляво и надясно. Г-н Тимотей доста добре е защитил позицията си, а отсреща е имало само необосновани твърдения и обиди. Да се бяхте намесили там и да вкарате малко разум в нечии глави. Не сте го направили и сега се продължава.

При обсъждане на някаква тема най-противното е да се ръсят твърдения без никаква обосновка и да се прави, че не се виждат обоснованите твърдения на отсрещната страна. Точно това са правили, правят и ще правят гореспоменатите същества, защото явно друго просто не могат.

За голямата гордост, пълната липса на смирение и други християнски неща няма нужда и да се говори, то чисто човешкото им липсва на тези ... "самоназначили се апостоли на вярата". На първо място човешкото, на второ разумът, чак после идват всякакви други неща. Като липсват първите две, няма какво да се очаква повече.
тодоре
Потребител

Мнениеот тодоре » съб сеп 04, 2010 12:54 am

Според мен въпросът с митарствата не се поставя от крито не защото противоречат на догмата, та те винаги са проповядвани в Църквата и във всички времена, до където е достигало православното аскетическо предание.
Причината се подразбира като се види защо Руската Задгранична Църква е забранила на дякон Лев Пухало да проповядва против митарствата.
Славян
Потребител

Който е вярвал Господу не е бил посрамен!

Мнениеот Славян » съб сеп 04, 2010 1:02 am

Съжалявам, Агни, бях "в странство" полвин пролет и цяло лято, и без достъп до Интернет Събранието ни, но аз вече се бях убедил в непримиреността на Тигър по въпроса, а тъй като най-чисто я уважавам, не се захванах да прекословя, да не говорим, че ми беше счупена клавиатурата, и Брадвата ме подигра, че Бог бил промислил така, за да не мога да защитавам митарствата...
А и не съм правомощно лице, та да въздавам предупреждения и наказания за волнодумие и подобни.

Венче, само с едно ще поправя много смисленото ти изказване, а именно, че тези молитви не ги "получават" бесовете запречили пътя към Небето, но Вседържителя Бога, Който живее на Небето, и в чиято ръка са ангелите, от които е властен да прати "повече от дванайсет легиона ангели" за да избави Своите раби, към които също състрадава, или както е оросил Вавилонската пещ да ороси адския пламък, дето са закоравелите в греха Негови раби!

Ето вече, в този и предния си пост, надявам се от ясно по-ясно изказах колко безполезно е да се спори за митарствата, и че така се принася жертва на бесовете, едните като ги изтъкват, а другите като ги отричат, и дано вече се опомни всеки и да скрие ножа, като Петър, който беше тръгнал уши да реже, докато брани Крепкия Господ Човеколюбец!
Нека със Страх Божий подтиснем у нас порива на горделивото си сърце, и замълчим като се уповаваме на Господа Вседържителя, че никой "който е вярвал Господу, не е бил посрамен" (Сир. 2:10)!
тодоре
Потребител

Мнениеот тодоре » съб сеп 04, 2010 1:41 am

Някой някога да е казал или твърдал, че митарствата са благовестие?
Виждаш ли колко лукаво е поставена темата ( МИТАРСТВАТА - ДРУГО ЕВАНГЕЛИЕ), който ги защити веднага да бъде обявен за еретик.
ven4e
Потребител

Мнениеот ven4e » съб сеп 04, 2010 7:12 am

Върни се в “пътят към храма”