Днес литургията бе прекрасна!

разкажете за вашите колебания и приключения по пътя към вярата
gaitan vejdu
Потребител

Днес литургията бе прекрасна!

Мнениеот gaitan vejdu » нед яну 30, 2011 3:24 pm

Привет! :D

Не се стърпявам да споделя прекрасното чувство, обзело ме на днешната св. Литургия в кварталния храм. Чудна случка ми се случи. На знам от какво точно бе. Дали от добрите хора в храма? Дали от това, че за първи път в битието си успях (с Божията помощ, естествено), да простя на двамата човека, на които от години не се пречупих да простя? Дали пък не от това, че май успях да "Оставя нине попечение" и наистина забравих всички земни грижи?

Всъщност, за малко дяволът пак да ме пъдлъже.
Влезнах рано. Не бях сам. Абсолютно безпричинно, малко преди да начене литургията, мен ме обзе нуждата да излезна! Направо си нямате представа, как аз, уж от вчера привечер се пазех за този тържествен и наистина трепетно очакван от мен миг на съприкосновение със светите тайнства, и от радостта, да ида на гости на Господ Иисус Христос!
И някак супер неусетно, именно мен, ме обзе страшното желание да излезна и запаля цигара ... Сетне ми се стори, че непременно трябва да занеса дърва за огрев на съседката, която е на легло. Добре, че точно в този миг моята спътница в живота благо ми рече:

- Спри се, самият ти снощи ми напомни, че трябва да оставим земните грижи, бидейки гости на Царят на царете. Ти ли си или те обзеха суети?!

Замръзнах. Взех се в ръце. Набързо се скрих зад една по-голяма колона, прекръстих се три пъти, горещо промълвих: "Господи, помилуй мене грешния."

И службата започна. Уж като друг път, но бе някак много по-празнична. Една от жените певици изпя с невероятно звукоизвличане, иначе не толкова силен миг от светата литургия. Просълзих се.
Просълзявах се още на няколко пъти. С благодарност изслушах случката със Закхея, как нехаел, че ще му се присмиват и се качил на високо дърво, тако щото пръв да види Спасителя. Как той грешния копнеел да види Безгрешния ...
Плаках, хора, не ви лъжа. Навлезна и много силно слънце, и макар храмът да не бе добре отоплен, светлината не бе от слънцето, и топлината не бе от печката. :D

Имах нужда да споделя, простете, ако досадих прекомерно. :oops:
Асен
Потребител

Re: Днес литургията бе прекрасна!

Мнениеот Асен » нед яну 30, 2011 3:31 pm

:angel: :angel: :angel: Слава на Бога, gajtan! Дано тези прекресни преживявания в Божието присъствие станат ежедневие! Продължавай да споделяш, защото това е голямо свидетелство и насърчение!
gaitan vejdu
Потребител

Мнениеот gaitan vejdu » нед яну 30, 2011 3:41 pm

Благодаря ти, приятелю Асен! :D

Ненавиждам да се разкривам, зер, стар е лафът, че душевното разголване е по-противно от телесното; но случката много силно ме владее и исках да я споделя с братя и сестри съмишленици.

Впрочем, оказа се, че като се върнах, внуци на съседката са й доставили не само дърва, а и храна и добра дума. :D

Не е ли велик Господ Иисус Христос, питам?!?!

Благодаря ти за разбирането и прекрасното включване! Честно, благодаря ти!
Асен
Потребител

Мнениеот Асен » нед яну 30, 2011 4:00 pm

:) Повечето от нас не обичат да споделят това, което е в сърцето им. Понякога от страх, понякога от........друго. Но в твоя случай съвсем не е така, защото ти си бил докоснат от нежното Божие присъствие там. Бил си освободен от неща, които може би си зъдържал. И сега гледаш на обстоятелствата и хората около теб, така, както Бог гледа-с любов. И най-важното-това не изисква никакви усилия от твоя страна. :angel:
Вече от опит знаеш какво е Божият мир. А това е само едно от проявленията му. Бог много те обича!!!
gaitan vejdu
Потребител

Мнениеот gaitan vejdu » нед яну 30, 2011 4:14 pm

Май е именно това, Асен!
Благодаря ти, че намери верните думи. Направо си мисля, че надничаш в мен, не те лъжа, приятелю.
Чувството бе неописуемо, неподражаемо; просто нямам слова да опиша ТОЧНО, макар мнозина да ме имат за речевит.
БЛАГОДАРЯ ТИ! :D
Асен
Потребител

Мнениеот Асен » нед яну 30, 2011 4:24 pm

:angel: :angel: :angel: Много се радвам, че си бил докоснат от Него! Писано е, че там където е Неговият Дух, там е свобода! И ти усети, преживя съвсем малка частица от това обещание, дори и без да го съзнаваш какво е. Знаеш ли, че можеш всеки един ден да имаш това "нещо", този мир, тази свобода, тази вътрешна радост. И това не е трудно или непостижимо. Просто трябва, както е писано, застани във вътрешната си стаичка, сам с Бога и Му разкрий сърцето си. С твои думи, съвсем обикновени и естествени. Говори Му така, както говориш с приятел:

"Господи Иисусе, днес усетих нещо, което до сега не бях преживявал. Искам да Те познавам още повече! Ела в моя живот. Дай ми глад и жажда за Твоите неща, кажи ми каква е Твоята воля за моя живот. Помогни ми да мисля с Твоите мисли, да говоря с Твоите думи, да гледам на хората, така, както Ти гледаш на тях. Променяй ме според волята Си! В името на Иисус.Амин!"

Тези думи са само примерни, а ти си Му говори по твоя си начин. Споделяй Му всичко с доверие и резултатите никак няма да закъснеят в живота ти. Бог да те благославя и използва според волята Си!
gaitan vejdu
Потребител

Мнениеот gaitan vejdu » нед яну 30, 2011 4:48 pm

Регистриран си преди 3 години? :roll:

Защо не съм те забелязал, светли човече?

Видя ли колко съм нехаен, спрямо истинските хора? :oops:

Срам ме е.

++++++++++

Молитва ти НИКАК не е случайна.
Понеже съм най-разсеяният паток на планетета, си позволих да я вкарам в телефона си. :oops:

Много ти благодаря, Асен, ти ми стори радост в празничмния следобед.
Мн си умен и мн знаеш от Важните книги.

Моля те, прости ми, че съм те подминавал досега, макар и неумишлено.
Асен
Потребител

Мнениеот Асен » нед яну 30, 2011 5:01 pm

:oops: :oops: :oops:
Благодаря ти, за добрите думи! А молитвата просто я натраках набързо, само като пример. Аз също съжалявам, че не съм те "забелязвал", ..... така също и ven4e, и ........още...кой знае колко добри хора. Но, важното е, че Бог отваря "очите ни" един за друг и дава възможност за създаване на нови, здрави взаимоотношения, независимо в коя част на България живеем. :angel:
gaitan vejdu
Потребител

Мнениеот gaitan vejdu » нед яну 30, 2011 6:46 pm

Асен, приятелю, свещеник ли си? Ако не си, трябва да се замислиш.
Ти си много надарен с възможността да озаряваш тъмата на отчаяните като мен.
Благодаря ти, че ме забеляза!
Асен
Потребител

Мнениеот Асен » нед яну 30, 2011 7:09 pm

:oops: Не, не съм свещеник. Работя в технически отдел на една фирма.
ivo_tehno
Потребител

Мнениеот ivo_tehno » нед яну 30, 2011 7:58 pm

Аз не съм от мн. чувствителните, но такива откровения мн. ме радват.
Гайтане как да станеш свещеник за 250-270лв. Все пак не е пустинник. Поздрави
Асен
Потребител

Мнениеот Асен » нед яну 30, 2011 10:32 pm

:) Здравей Иво, съжалявам, че забавих отговора, но само искам да уточня, че да си свещеник не е "професия на заплата". Поне за мен. Това е призвание, вътре в сърцето и желание да служиш на другите. Нали по такъв начин, доброволно, Христос ни послужи тук на земята и предаде себе Си на кръстна смърт, за да бъдем спасени чрез вяра в Неговото име, то така и пастируването е съвсем доброволно решение. Тигър беше писала отдавна в една от темите, че не заплатата е определящото, а готовността за посвещение и служение. И това е вярно! Само тогава нещата започват да се случват-хора, привлечени от това, което Бог извършва в живота на техните близки/познати, започват да прииждат, и да пълнят храмовете. Това означава, че ще се увеличават и доброволните дарения, а има и много хора, готови веднага да посеят семена, там , където ги води вярата в сърцето. Нещата са съвсем истински и реални. Но нека първо се молим Бог да освобождава все повече и повече хора от робството на тъмнината, и да ги привлича в Своето Царство, което е най-важното от всичко, а с това, ще се добави и всичко останало, което е необходимо за служенията и служителите. :angel:
gaitan vejdu
Потребител

Мнениеот gaitan vejdu » ср мар 16, 2011 3:41 pm

Благодаря ви, Асен, ivo_tehno и приятели! :D

БЛАГОДАРЯ за хубавите думи, искрен съм.

Върни се в “пътят към храма”